Диктатура аптечних мереж

27 лютого 2018, 15:43

На превеликий жаль, фармацевтичні компанії в Україні мають проблеми з реалізацією готової продукції через роздрібні мережі.

В першу чергу це пов'язано з диктатом фармацевтичного рітейлу, тобто з аптеками. Зрозуміло, що аптека – це не тільки заклад охорони здоров'я, а й підприємство, яке мусить отримувати прибуток. Але треба пам’ятати і про основну функцію аптеки – що це все ж таки заклад охорони здоров'я, який повинен надавати фармацевтичну послугу.

Відео дня

Що ми маємо на сьогоднішній день. У гонитві за прибутками великі аптечні мережі вимагають таких умов від фармакоманій, які не під силу виконати взагалі нікому. Приведу приклад виводу на ринок якісного фармацевтичного препарату Аміцитрон. Деякі аптечні мережі вимагали від компанії за розміщення препарату на їхніх полицях до 40% від вартості готового лікарського засобу.

На мій погляд, це ганебне явище. Виробники намагаються, дотримуючись високої якості, залишати все ж таки доступну ціну на препарати.

Середня ціна українських ліків на сьогоднішній день складає 35 грн, імпортні ліки коштують у середньому 135 грн. Зрозуміло, що 25% з 35 гривень і 25% зі 135 гривень – це різні цифри. За продаж імпортних ліків аптека отримує у чотири рази більше прибутку.

Аптекам вигідніше продавати більш дорогі лікарські засоби. У такій ситуації в першу чергу матеріально страждає пацієнт, а в другу чергу українські фармацевтичні компанії не завжди мають рівні конкурентні можливості з іноземними постачальниками.

Досить складно потрапити в аптечну мережу з новим лікарським засобом. Тому що існує багато дженериків – це лікарські засоби з однією і тією ж діючою речовиною. Виробники конкурують між собою та намагаються надати найкращі умови аптекам. Аптечні мережі цим користуються. Із-за цього виникають великі складнощі з потраплянням препаратів на аптечну полицю.

Вже декілька років існує некоректна практика маркетингових договорів, по яким постачальник, а у нашому випадку вітчизняний виробник, мусить витрачати шалені кошти на те, щоб його препарати просто були у наявності в аптеці. Але на превеликий жаль, на сьогоднішній день ситуація невиправдана вартістю цих маркетингових договорів.

Як з цим боротись, не дуже зрозуміло. Фармацевтичні компанії, які знаходяться на ринку намагаються якось балансувати між потребою пацієнта і ціновою характеристикою лікарського засобу.

Існує спосіб вирішення цієї проблеми, який був застосований як європейськими країнами, так і нашими сусідами. Декілька років тому поляки почали проект по зменшенню кінцевої вартості лікарських засобів, обмеживши розростання аптечних мереж у монопольні структури.

У Польщі існує чітке правило: один фармацевт може мати одну аптеку, і він повністю відповідає і за надану фармацевтичну послугу, і за цінову характеристику, і за інші речі, які пов’язані з реалізацією лікарських засобів.

В Україні ситуація на сьогоднішній день складається таким чином, що відбувається монополізація роздрібних мереж. Роздрібна мережа вимагає все більше і більше від виробника та від інших постачальників лікарських засобів. Виробник потрапив у досить складну ситуацію, потрібно балансувати між ціною, якістю та диктатом аптечних мереж.

Можливо слово «диктат» дуже жорстке. Але по суті фармацевтичні компанії відчувають проблему мнополізації роздрібних мереж на собі. Ще більше це відчувають пацієнти, які приходять за вітчизняними якісними лікарськими засобами у аптечну мережу, але не можуть їх придбати. Це в першу чергу пов'язано з тим, що вітчизняний виробник не має можливості віддавати 40% від вартості лікарського засобу за те, щоб просто потрапити на полицю аптеки.

Аптека в першу чергу, на мій погляд, є закладом охорони здоров'я. А уже в другу чергу об'єктом, який заробляє кошти. Тому, на мій погляд, потрібно чітко розподілити ці функції. Надавання фармацевтичної послуги, є основним видом діяльності аптечних закладів.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X