Деолігархізація чи переділ

12 березня 2018, 14:00

Нещодавно телевізійна програма Схеми (проект Радіо Свобода) опублікувала розслідування про те, як фірма Аркона Газ-Енергія, яка належить пов'язаним з Петром Порошенком особам, забрала у держкомпанії Укрнафта родовище, в яке раніше найбільший видобувач інвестував мільйони доларів.

Простий розрахунок можливого прибутку від перепродажу придбаної за копійки дорогоъ ліцензії не дає тепер спокою корупціонерам при владі. Одна проблема – великі родовища в Україні практично всі розвідані і ліцензії на їх використання вже комусь належать. Значить, треба зайнятися відбиранням наявних ліцензій у діючих надрокористувачів і перерозподілом їх на користь "своїх".

Відео дня

Для цього навіть вирішили прийняти окремий закон, очевидно, під конкретні компанії. Так, Мінприроди запропонувало українському парламенту дозволити Держгеонадрам анулювати дію спецдозволів на користування надрами – якщо надрокористувач має податковий борг понад 2 млн грн.

Розробник законопроекту навіть не приховує той факт, що основна мета його прийняття – заволодіння ліцензіями Укрнафти як найбільшого боржника зі сплати рентної плати – про це зазначено прямо в пояснювальній записці.

Напрошується запитання, яке відношення має до боротьби з податковим боргом Укрнафти Мінприроди?! Правильна відповідь – ніякого, але Мінприроди через підконтрольні йому органи продає (а в разі Аркони, практично дарує "своїм" людям) ліцензії та йому дуже хочеться мати побільше ліцензій для подальшого продажу. Укрнафта володіє 82 ліцензіями, залишаючись монополістом з видобутку нафти в Україні – і перспектива заволодіти цим бізнесом, очевидно, не дає корупціонерам спати ночами.

Безумовно, податковий борг – зло і недобросовісний платник податків повинен бути покараний. Але у випадку з якістю податкового регулювання в нашій країні і компетенцією фіскалів, наявність або відсутність боргу – це велике питання, яке своє вирішення в перспективі може знайти виключно в судах. Ось Укрнафта, наприклад, заявляє про те, що за 2017 рік поточні зобов'язання виконувала на 100%, але борг за підрахунками фіскалів виріс на 20%, ось Укрнафта пропонує державі закрити податковий борг газом в обсязі 2 млрд куб.м., який Укртрансгаз і Нафтогаз України повинні Укрнафті, а держава всіляко від цієї пропозиції відмовляється, не визнаючи власні борги. Також з квітня 2016 року, за заявою Укрнафти, залишається нереалізованим план фінансового оздоровлення компанії, поданий на розгляд уряду.

І ось, в цій чехарді й плутанині Мінприроди захотіло поквапитися і заробити на ліцензіях.

Як буде далі працювати ця схема? Сценарій передбачуваний. Податковий борг, незалежно від усіх судових суперечок, у Укрнафти вже є, і цього достатньо для старту легалізації віджимання ліцензій.

Цікаво, законопроект передбачає, що саме чиновники Держгеонадр будуть самі вирішувати, яку саме ліцензію вони заберуть. Відбиратися буде не ліцензія, при використанні якої виник борг з ренти, а ліцензія, на яку вкажуть самі чиновники Держгеонадр (мабуть, тут мається на увазі вибір і, як наслідок, торг з усіма зацікавленими особами). А адже це просто блакитна мрія кожного корупціонера. Цікаво, яким керівників Держгеонадр буде орієнтир для вибору – тариф?

З появою інформації про передачу ліцензій Укрнафти оточенню Порошенка – Аркона Газ-Енергія, стало, в принципі, передбачувано, хто поклав око на компанію.

За всіма "благими намірами знайти дієві механізми впливу" на неплатників рентної плати стоїть певна група наближених до Мінприроди осіб, які очікують можливості відібрати у Укрнафти її спецдозволи, як це сталося зі Свистунківсько-Червонолуцьким родовищем.

Ідея тут проста. 40% Укрнафти належить Ігорю Коломойському, і можливість забрати родовища буде подана як боротьба з олігархами.

Ось тільки ще 50% компанії є державною, а значить і 50% інвестицій, вкладених у родовища, було інвестовано державою, у якої зокрема планують забрати ліцензії і спеціальні дозволи, віддавши їх черговим Арконам.

І ще один важливий аспект. Згідно з представленими на розгляд матеріалами законопроекту, ніхто з його ініціаторів навіть не подумав підрахувати, наскільки впаде видобуток газу і нафти в Україні в цілому після анулювання та зупинення видобутку Укрнафтою, скільки енергоресурсів втратить економіка України і як сильно доведеться населенню в черговий раз "прикрутити". Адже анулювання ліцензії і передача її іншій особі неможливі без зупинення видобутку, а новий ліцензіат не зможе це видобування почати, оскільки інфраструктура на родовищах належить Укрнафті на праві власності і, треба думати, просто так цей власник інфраструктуру нікому віддавати не збирається. Також ніхто з ініціаторів законопроекту не підрахував, скільки втратить бюджет від припинення видобутку, поки нові власники ліцензій будуть домовлятися або за звичною схемою віджимати все ту ж саму інфраструктуру на родовищах, оскільки наново її будувати – задоволення не з дешевих.

І ось що ще. Думаю, на Укрнафті тут не зупиняться. На ній відрепетирують схему, а далі в хід піде відбирання ліцензій і в Укргазвидобування і у приватних інвесторів, які неугодні владі.

Ну або у тих, хто не домовився з оточенням Петра Порошенка.

Це і є "деолігархізація" від нинішньої влади.

Хоча правильніше тут застосувати інше, більш відповідне слово – переділ.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X