Данилюк. Всі версії звільнення

10 червня 2018, 23:27

Страсті за екс-главою Мінфіну Олександром Данилюком трохи вляглися і тепер можна поговорити про його звільнення спокійно.

Ще взимку на питання що він буде робити, якщо його змусять піти з Кабміну, екс-міністр фінансів бадьоро відповідав "не дочекаєтеся". Він до кінця був впевнений у тому, що йому вдасться провести всі взяті на себе реформи, зокрема повністю перезавантажити фіскальні органи.

Відео дня

Звільнення Данилюка поставило кілька запитань, на які досі, на жаль, ні у кого немає остаточних відповідей. А саме: чому відбулося таке звільнення, кому воно вигідне, і що буде далі.

Спілкування з джерелами знайомими із ситуацією не дало однозначної відповіді на питання, чому Данилюка звільнили. Але три версії все ж називають найчастіше:

1. Міністр фінансів сам залучив зовнішні позики за допомогою єврооблігацій, під невеликий відсоток, показавши, що без грошей МВФ можна цілком прожити. Реформи проводити для цього необов'язково, йти на жорсткі поступки перед будь-ким теж.

Одночасно він жорстко продавлював зміни вкрай невигідні владі, від Антикорупційного суду до підвищення цін на газ. І в кінцевому підсумку виявився жертвою своєї ж політики. У Кабміні усвідомили, що простіше позбутися від неугодного міністра, а гроші за потреби завжди можна залучити за рахунок того ж випуску облігацій. Нервова поведінка Данилюка останніми тижнями стала лише підставою для втілення у життя давно прийнятого рішення. У боротьбі Гройсмана та Данилюка виграв Гройсман.

2. Утім, звільнення вигідне насамперед силовикам і відбулося у зв'язку зі спробами Олександра Данилюка влаштувати з ними глобальну війну. Нагадаємо, що раніше міністр фінансів активно відстоював ідею перезавантаження Державної фіскальної служби. Відповідно до його пропозиції, право приходити до бізнесу з перевірками отримувало виключно Бюро фінансових розслідувань. Таке право забиралося у ДФС, податкової міліції, прокуратури, СБУ. До того ж Бюро фінансових розслідувань повинні були укомплектувати абсолютно новими людьми, які не мають ніякого стосунку до старих кадрів із системи. І є насамперед аналітиками, білими комірцями, а не тими, кого прийнято називати "менти". На довершення Данилюк ще й обрізав фінансування ДФС, прокуратури та СБУ, що ще більше ускладнило його стосунки з силовими структурами. І навіть призвело до відкриття кримінальної справи проти нього. Ця версія означає, що як мінімум Україну і далі чекає хвиля маски-шоу і свавілля силовиків, на яких бізнес скаржиться мало не кожної зустрічі з президентом.

3. Версія, яку висловлюють противники Данилюка, - міністр фінансів сам пішов на загострення конфлікту, коли зрозумів, що співпраця з МВФ навряд чи продовжиться. Опинитися відповідальним за фінанси країни, коли ситуація ось-ось обернеться інфляцією та підвищення курсу до 30 гривень за долар йому ніяк не посміхалося (утім, про те, що Україну чекає економічний колапс до президентських виборів, сумнівно). І хоча цього тижня, нарешті, прийнято рішення про створення Антикорупційного суду, очевидно, що МВФ ще буде розбиратися в тому, як він буде працювати. Та й інші вимоги фонду, зокрема ринкове формування цін на газ і створення ринку землі, не задоволені.

Згідно викладених версій, очевидно, що звільнення міністра фінансів спровоковано конфліктом із Гройсманом і на руку силовикам, владу яких над бізнесом, більше ніхто не оспорює. Припало воно до душі і голові комітету з податкової політики Ніні Южаніній - головному антагоністу Данилюка. Позитивно його оцінюють й інші одіозні особи української політики, насамперед ті, кого прийнято називати "сірими кардиналами" парламенту.

Тепер про те, хто займе місце міністра фінансів. Поки це буде перший заступник міністра Оксана Маркарова, яку називають технарем у міністерстві. Заміна ця надто нагадує прихід замість яскравої Валерії Гонтаревої врівноваженого і спокійного Якова Смолія.

Має міністерські амбіції й Южаніна. Її прихід обрадував би ДФС, але навряд чи міжнародних кредиторів.

Наостанок хотілося б назвати дві причини, через які, на мій погляд Володимир Гройсман не повинен був все-таки звільняти міністра фінансів:

  1. Саме він зміг залучити гроші для України за рахунок євробондів за мінімально можливою вартістю.
  2. Данилюк був противником розгулу силовиків і їх неймовірного тиску на бізнес. І намагався вирішити проблему з ними в корені.

Влада має замислитися, чи варто було прибирати такого міністра, і яка буде ціна такого рішення.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X