Чому зростають зарплати

31 серпня 2016, 12:14
Сьогодні професіонали HR-ринку відзначають, що заробітні плати зростають буквально у всіх сферах. І це відбувається лавиноподібно

Якщо ще півроку тому так звані "сині комірці" – робочі спеціальності, допоміжний персонал – готові були працювати за 4,5-5 тис. грн чистими на руки, то сьогодні це 5,5-6-6,5 тис. грн. І на це є об'єктивні причини. Подорожчало життя, закінчилися запаси. Тому навіть на цьому рівні зарплати зросли.

Відео дня

Такий розвиток подій став несподіванкою для деяких роботодавців. Але з цим вже нічого не можна вдіяти. Для середнього менеджменту, для вищого менеджменту ситуація неоднозначна.

На рівень зарплат стали впливати фактори, які раніше були відсутні. В країні минуло кілька хвиль мобілізації, а це працездатне населення, це десятки тисяч людей. Досить велика кількість українців виїжджає працювати за кордон. Якщо раніше це стосувалося певних областей України, то зараз абсолютно всі області України є донорами для Східної і Західної Європи. І ми з вами розуміємо, що населення країни старіє. Відповідно, пенсіонери перестають працювати.

А тим часом у нас падає кваліфікація того персоналу, який виходить на ринок. Через проблеми у системі навчання, через проблеми в системі профнавчання, роботодавці стикаються не тільки з нестачею персоналу, але й з браком якісного персоналу.

Рішення проблеми нестачі кваліфікованого персоналу лежить на поверхні. Необхідно вкладати гроші в профосвіту, персонал, піднімати зарплати, як би це не було важко для підприємств сьогодні. Не виникає персонал нізвідки, не виникають нізвідки кадри. У них потрібно інвестувати. І тут складність ще й у тому, що в Україні відсутнє профільне міністерство з цих питань. Тому що сьогоднішнє Міністерство соціальної політики за замовчуванням може вирішувати питання соціальної політики. Але відсутнє Міністерство трудових ресурсів. Міністерство соцполітики намагається регулювати ринок, який не повинен бути врегульований, але ніхто системно не займається заповненням дефіциту кадрів.

Це дуже гостра проблема. Тому що ситуація змінюється на виробництві, змінюється ситуація на ринку, виникають нові вимоги до кваліфікації. А вітчизняний ринок праці не готовий до того, що все комп'ютеризується, не готовий до того, що рішення приймаються швидко, не готовий до того, що необхідні міжнародні кваліфікації.

Я підозрюю, що ця ситуація може бути змінена тільки органічно, тільки еволюційно і тільки зменшенням регулювання ринку праці та ринку освіти, а також зміною в принципі системи освіти. Тому що сьогодні освітня система генерує фахівців, які не потрібні, але не дає той персонал, який необхідний галузям, що розвиваються.

А з іншого боку, відсутність персоналу на ринку праці – це проблема не тільки України. У багатьох країн ця проблема стоїть ще більш гостро, ніж у нас. Тому, можливо, варто подивитися на зарубіжний досвід вирішення цих проблем?

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X