Чому зросли ціни на паливо

24 травня 2018, 17:00

В Україні в період з 21 по 22 травня низка автозаправних мереж підвищили ціни на автогаз. Також зросли і роздрібні ціни на бензини і дизельне паливо в ряді великих мереж АЗС.

Україна за світлими нафтопродуктами залежна від імпортних поставок. В країну імпортують три основних види моторного палива: бензини, дизпаливо і зріджений газ. Внутрішньо виробництво задовольняє потребу в паливі тільки на 20%.

Відео дня

Формування цін на паливо в Україні відбувається виключно від зміни ціни на зовнішньому ринку. Найближчий ринок для нашої країни – європейський. З березня місяця котирування на нафтопродукти зростають. На початку року нафта коштувала $60 за барель, а зараз вона коштує $80. Ціна зросла на 30%. Це багато для цього ринку.

На ціноутворення в роздрібному продажі впливає кілька чинників.

  1. Котирування на ринку нафтопродуктів. На міжнародному ринку ціни на нафту виросли.
  2. Курсові коливання. Більшість операцій з купівлі великого і дрібного опту – валюта. На даний момент гривня зміцнилася і це добре для кінцевого споживача і ринку в цілому.
  3. Наявність ресурсів – попит і пропозиція на ринку. Тут ситауція така, що два найбільші постачальники бензинів і дизпалива – це Білоруський Мозирський МПЗ і Шебелинський ГПЗ – закриваються на ремонт. Обидва підприємства запевнили, що накопичили залишки для задоволення поточного попиту на українському ринку. Тобто цей фактор впливати на ціноутворення не буде. В країні достатньо бензину, дизпалива і зрідженого газу для безперебійного функціонування ринку.

Зовсім інша ситуація на ринку зрідженого газу. Цей ринок не завжди залежить від цін на нафту. У нього своя кон'юнктура. Котирування на газ росли набагато динамічніше ще раніше, ніж нафта.

Тут ми переважно залежні від імпорту. На наш ринок впливає буквально одне котирування на польсько-білоруському кордоні в Бресті. Це котирування росло. Не зрозуміло чому переважно російський пропан-бутан дорожчав на кордоні з Польщею, але ціна на скраплений газ доросла до $500 за тонну.

За отриманими сьогодні даними, вчорашні котирування обвалилися до $430 за тонну. Різко стався спад очікуваного. Це відіб'ється найближчим часом на цінах українського виробника, який теж орієнтується на імпортне котирування. Щотижня проходить кілька аукціонів. Всі і малі, і великі, державні компанії орієнтуються на котирування.

Я думаю, що ціни на пропан-бутан підуть вниз і газ буде коштувати, як у квітні, 11 грн за літр.

Разом з цим навіть ціна в 13 гривень за літр – хороша альтернатива бензину. Ціна на газ в тричі менша, ніж вартість бензину.

Беручи до уваги різке подорожчання нафти, бензини і дизпаливо дорожчатимуть. На початку квітня тонна бензину коштувала $600, зараз $760. Зростання ціни на бензин склало 15% за місяць. Оператори, купуючи нові партії за високими цінами, змушені підвищувати ціни і в роздріб. Разом з цим подорожчання могло бути ще більше, якби не зміцнення гривні.

На тлі останніх повідомлень про зниження котирувань на скраплений газ є надія, що ціни як мінімум зафіксуються або навіть знизяться.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X