Чому важливий діалог з IT ринком

23 липня 2016, 09:00
На початку липня Петро Порошенко зустрівся з провідними фахівцями вітчизняної IT-індустрії. На які проблеми у розвитку сфери вказали представники і як ця зустріч вплине на їх рішення

Отримавши шанс зустрітися з президентом, ми вирішили відразу ознайомити главу держави з існуючими проблемами української сфери IT, трохи розвіявши райдужні уявлення про неї.

Відео дня

"Сьогодні 3% українського ВВП дає IT-галузь, яка за останній рік створила 15 тисяч робочих місць із середньою зарплатою 2 тисячі доларів", - саме з цих слів Петро Порошенко розпочав зустріч.

Так, український IT-простір дійсно славиться у всьому світі. Українці створюють конкурентоспроможні продукти та експортують найкращих фахівців найкращим зарубіжним компаніям.

Однак, всі гучні досягнення своїм масштабом маскують реально існуючі проблеми, з якими доводиться стикатися українським айтішникам всередині країни. Разом з колегами, представниками вітчизняних стартапів VOX, Concepter, Kwambio, Kodisoft, ми виділили найбільш гострі, з якими довелося зіткнутися на особистому досвіді.

Do you speak English?

Незважаючи на те, що поточний рік був офіційно оголошений роком англійської мови, рівень його володіння серед українців, як і раніше, залишається низьким. Звідси - недостатньо кваліфіковані для побудови бізнесу на міжнародному рівні співробітники, досить обмежена комунікація з західними колегами та ускладнений процес найму запрошених фахівців-експатів.

Рішенням проблеми може стати обов'язкове тестування фахівців і підвищення планки "мінімуму знань". Державні програми з вивчення мови також вітаються. Прагнучи перетворити країну на потужний IT-хаб, необхідно кинути всі сили на англійський "лікбез" в ключові регіональні технологічні точки, серед яких - Київ, Харків, Львів, Одеса, Дніпро.

Освіта з минулого, про те, що українці вчаться за підручниками, відстають від реальності на кілька років, а то і десятиліття, знає кожен. Програми навчання застарілі і містять у собі ті дисципліни, які можна або зовсім виключити з причини їх непридатності або віддати на факультативне вивчення.

Сьогодні основні навички IT-фахівці набувають самостійно: хто на курсах, хто за допомогою спеціальної літератури та відео-уроків. Практично кожен сильний фахівець на українському ринку - це самоучка, який пізнає основи маркетингу, дизайну та програмування не з університетської лави.

Лети, лети, пелюстка.

Навіть для IT-фахівців із заявленою середньою зарплатою в розмірі 2 тисяч доларів, регулярні перельоти за цінами офіційних перевізників помітно б'ють по кишені. Левову частку від загальної вартості поїздок на конференції та інші заходи віднімають саме авіаквитки.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Точно так само і західним колегам, які звикли до лоукостів і просто адекватних цін на перельоти, дуже важко пристосуватися до наших тарифів. Курс на демонополізацію, підкріплений рішучими кроками з боку влади, можливо, посприяє зниженню цін на авіаквитки, завдяки яким вільно літати зможуть всі українці. Крім усього, існує ще чимало проблем, вирішення яких чекають представники сфери.

На досвіді Preply ми зіткнулися зі складним процесом працевлаштування зарубіжних фахівців за рахунок непростого отримання робочих віз. Володимир Усов, СЕО Kwambio, звернув увагу на ускладнений імпорт та розмитнення товарів для виробництва технологічних продуктів в Україні. Одвічно актуальним залишається питання залучення капіталу в країну, озвучений венчурним інвестором Андрієм Колодюком.

Важливо було розпочати діалог, показати, що проблеми у сфері - це не тільки про нескінченні обшуки в IT-компаніях. Чи почув нас Президент та чи готовий створити для подальшого розвитку української IT-галузі комфортну "злітну смугу" - час покаже. Нам же залишається рухатися далі.

Показати ще новини
Радіо NV
X