Чому Україна почала видобувати більше газу

21 листопада 2018, 18:00

Україна побила чотирьохрічний рекорд з добового видобутку газу, який досягнув у середині листопада 59 млн куб. м на добу.

За даними компанії Укртрансгаз, це найвищий показник з моменту втрати контролю над добувними активами в Криму через анексію півострова Російською Федерацією.

Перша причина з якої збільшився видобуток – збільшення тарифів на газ. Сьогодні ціна на газ для промисловості відповідає вартості імпортного газу. Тому в приватний газовидобуток прийшло багато нових компаній, які продають газ індустрії. Також підвищується ціна на газ для населення і ТКЕ. Звичайно для громадян збільшення вартості на енергоносії не добре, тому що збільшує платежі за комунальні послуги. Цей тягар лягає на плечі всіх українців, але це добре впливає на газовидобуток і допомагає країні стати енергетично незалежною. До того ж ринок газовидобутку займає третє місце у країні за кількістю виплачених податків державі.

Відео дня

Друга причина, яка призвела до зростання видобутку українського газу – зниження рентної плати. Її знизили минулого року і це позитивно вплинуло на збільшення обсягу видобутку, тому що чим менше податки, тим більше добувають.

Але навіть з урахуванням зниження рентної плати, в Україні її розмір в півтора рази більший, ніж у більшості європейських країн. Наприклад, у Румунії податок на видобуток газу нижчий за український на 70%. Відповідно і газу там добувають більше.

Третя причина, яка дозволила збільшити газовидобуток – реформа ринку газу, яка дозволила демонополізувати галузь і допустити до торгів безліч компаній. Також було створено умови для того, щоб інші компанії мали можливість прийти і працювати на газовому ринку.

Це також стосується і видачі ліцензій. Нещодавно Держгеонадра – вперше за два останні роки – провели масштабний відкритий аукціон, де продавалися спецдозволи на право користування нафтогазоносними надрами. На цих торгах вартість за спеціальний дозвіл на розробку окремих ділянок зросла на 430% в порівнянні з минулим аукціоном.

В майбутньому Держгеонадра планує продавати ліцензії на видобуток газу через систему ProZorro. Продаж спецдозволів через прозорі відкриті аукціони залучить нових інвесторів у нашу країну. Великі західні добувачі вже заявили, що вони хочуть брати участь у видобутку газу в Україні.

Отже, всі три причини, завдяки яким зріс видобуток газу – це прості рецепти, які працюють, не зважаючи на негативний інвестиційний клімат. Так що, якщо робити правильні речі, все вийде.

На жаль, наступного року рентна плата на видобуток нафти і газу може бути збільшена. Це прописано в проекті закону. Якщо цей закон буде прийнято, то це вдарить по газовидобутку.

Всі спроби заморозити ціну на газ призведуть до падіння видобутку. Якщо впаде видобуток, то виросте імпорт і зробить країну імпортозалежною в енергетиці. На жаль, велика частина газу, який Україна імпортує, навіть той, що надходить з Європи, видобувається в Росії. Тому політикам, які розповідають популістично, що "ми повернемо ціни на газ до мінімального рівня" необхідно також пояснити за рахунок чого вони це зроблять.

Для України імпорт – це дуже велика проблема. У нашої країни зростає розрив між експортом та імпортом. Тому важливо і далі нарощувати видобуток і повністю забезпечити країну власним газом. Це цілком реально. Необхідно всього три простих методи: знизити податки, прозорий бізнес-клімат з простими зрозумілими правилами і паритетні ціни на газ.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X