Чому Україна бідна

24 вересня 2017, 18:28
Нещодавно на форумі Yalta European Strategy мій колега Андрій Юхименко проводив інтерв'ю з лауреатом Нобелівської премії з економіки Полом Кругманом

На питання, чому Україна живе так бідно, а економіка у нас настільки відстала, він відповів таке:

«Я не фанатичний прихильник вільної торгівлі. Але ви повинні запитати себе, чому в Україні так багато бідних людей і чому у вас така відстала економіка? У вас живе 45 млн чоловік, що не так вже й багато для сучасного світу. У Франції та Німеччині, які мають такі ж розміри як Україна, живе набагато більше людей. У вас колосальні природні ресурси, а ви бідна і дуже відстала країна за європейськими мірками. Чому? Напевно, тому що вся ваша минула політика просто не спрацювала. Ви намагалися захищати внутрішній ринок і своїх олігархів від конкуренції з західними продуктами і інвестиціями. І ви не пускали в країну західний капітал. Це була провальна стратегія. Відкрийте свій ринок для західних технологій, капіталу і компаній. Дайте їм рівні шанси з вашими олігархами. І побачите, як зміниться ваша країна.

Відео дня

На мій погляд, альтернативи ліберальної ринкової економки для України не існує. Ви вже пробували альтернативи, але вони не спрацювали. Ринкова економіка не завжди відмінно працює, але це ймовірно найкраще, що може бути. Якщо ви її побудуєте, вам може відкритися доступ до міжнародної торгівлі та інвестицій. Ви повинні вжити жорстких заходів щодо олігархів і демонополізувати цілі галузі. А також провести тотальну приватизацію майна. Досі його велика частина перебуає в державній власності. Бути частиною світової економіки – це кращий варіант для вас».

Минулого тижня в Україні пройшов цілий Форум економічної свободи, проведений Bendukidze Free Market Center, де говорили, здається, про те ж саме.

Погляди Кругмана в економіці здаються абсолютно логічними. Власне, як і погляди Кахи Бендукідзе. Дивує лише, чому в Україні ніхто так і не прийняв їх на озброєння?

Можна списати все на чиновників, які стягують корупційну мзду з держмонополій і олігархів. Вони ж у всьому винні і промили мізки людям...

Але, на мій погляд, причина лежить набагато глибше.

Наведу приклад, що виходить із зовсім іншої області. А потім постараюся зробити висновок.

Минулого тижня в Києві відбулася безпрецедентна подія. На Майдані Незалежності під час святкування протестантського християнського Дня Подяки зібралися сотні тисяч людей.

Щоб у вас не було сумнівів, що їх було дуже багато, нижче я викладу фотографії кількості віруючих протестантів, які прийшли помолитися на Майдан Незалежності.

Відразу зазначу, що протестантизм і підприємництво – явища не чужі один одному. Фактично всі бізнесмени, хто побудував своїми руками США, були віруючими протестантами.

Найбагатшим підприємцем світу був Джон Рокфеллер. Його статок на піку могутності оцінюється за нинішніми мірками в $500 млрд. Рінат Ахметов, Віктор Пінчук та Ігор Коломойський – це просто волоцюги порівняно з цим хлопцем. Власне, як Білл Гейтс і Марк Цукерберг.

Рокфеллер вважав себе бізнесменом-християнином, з дитячих років перераховував 10% своїх доходів баптистській церкві. У 1905 році ця частка склала $100 млрд за нинішнім курсом.

Під кінець життя Рокфеллер роздав за нинішнім курсом $250 млрд. Він повністю профінансував створення таких національних парків, як Йосеміті і Єллоустон (включаючи придбання всієї (!) землі під них), а також громадських дитячих садків в США, лікарень і університетів. Особливо багато нафтовий монополіст витратив на розвиток освіти в Штатах. По суті, повністю і на багато років забезпечивши Гарвардський та інші університети Ліги плюща. Син Рокфеллера Джон-молодший (настільки ж успішний у бізнесі, наскільки і віруючий баптист), продовжив його справу, побудувавши за свій рахунок, наприклад, будівлю ООН у Нью-Йорку якою зараз користуються всі народи світу. І витративши ще половину свого майна на благодійність і церкву.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Починаючи від Вандербільтів і закінчуючи Морганами, Карнегі та багатьма іншими сім'ями з тих, хто створив США як економіку номер один у світі, покоління і покоління американських чоловіків були консервативними протестантами (баптистами, методистами, епіскопаламі і реформатами) і при цьому крайніми лібертанцамі в економіці.

У США людина, яка не є протестантом, в принципі не має шансу стати президентом. Барак Обама зараховував себе до п'ятдесятників. Гілларі Клінтон чітко позиціонувала себе як методист. Але, у неї виграв прихожанин реформатської Нью-Йоркської The Marble Collegiate Church Дональд Трамп.

Але, повернемося до визначної події. Вперше з тої пам'ятної неділі, коли на Хрещатик вийшли, щоб висловити протест проти побиття студентів «Беркутом», головна вулиця країни зібрала сотні тисяч людей. Які прийшли, щоб не протестувати, а прославити Бога, висловити свої релігійні погляди і відзначити протестантське, релігійне свято.

Як би на це відреагували західні ЗМІ?

Коли в Парижі мільйони католиків вийшли на вулиці щоб протистояти легалізації гей-шлюбів всі ЗМІ навіть ті, що були згодні з їх позицією розповіли про це. Чому? Тому що вони об'єктивні. Зрештою, тому що вони вільні. А свобода має на увазі відкритість і правду, а не замовчування якихось незрозумілих тобі явищ, просто тому що ти їх не розумієш.

Як же відреагували українські ЗМІ на безпрецедентну кількість людей на Майдані Незалежності?

Частина ЗМІ дійсно розповіли про подію об'єктивно і неупереджено.

Наприклад, про подію дійсно написали сайт ТСН.ua (сюжет показав телеканал 1+1, який чомусь так люблять лаяти віруючі люди), Новое Время, Обозреватель, Апостроф, Громадьске ТБ.

У позитивному ключі згадав про подію відомий проукраїнський блогер Денис Казанський.

Загалом, ті кого прийнято вважати лібералами, тобто прихильниками свободи.

Зате різко проти акції, висловилися ресурси і блогери, які або фінансуються з Москви, або мають проросійський вектор.

Ось вам кілька цитат:

1.

"Яценюк і Турчинов сектанти, і нас всіх тягнуть"

Вести, 17 вересня

2.

«Влада провела масштабні святкування чужих і незрозумілих Україні свят. Реформація, день подяки... Виступи іноземних проповідників і місіонерів. "Апостоли"-сектанти, які вчергове, нікого не боячись, збирають гроші з тисяч ошуканих українців. Втратили віру у все і готових платити хоча б за ілюзію того, що в їхньому житті щось зміниться »

Вести, 18 вересня. Колишній міністр доходів і зборів та найближчий сподвижник Віктора Януковича Олександр Клименко у своєму блозі в «Вістях». Нагадаю, що Клименко – це той самий персонаж, який до нитки пограбував дрібний і середній бізнес у 2012-2013 році і влаштував справжній терор для більшості підприємливих українців.

3.

«На перекритому Хрещатику, в центрі Києва, міста-хрестителя Русі, свято: заокеанський день подяки...

Ведучий пояснює слухачам, що це свято на честь 500-річчя реформації. Значить, не помиляюся: не українське. Привезене. Як колись індіанцям в Америку.

Чутно ніби українську мову, але з якимось емігрантським акцентом. Музичка, "алілуя". У кращих традиціях проповідників-місіонерів. Основний мотив, генеральна лінія – ми повинні бути вдячні».

Страна.ua, 18 вересня

4.

Ну і, звичайно, вкрай негативно все, що відбувається оцінило російське державне агентство РИА Новости

Сайт «Русская весна»

5.

А сайт російського РЕН ТВ розповів, що в Києві на Майдані Незалежності взагалі обробили фрукти і овочі отрутою

Але справа навіть не у всіх перерахованих вище ЗМІ, з ними все ясно.

А в тому, що більшість українських телеканалів в принципі не показало акцію протестантів з Майдану.

Її просто проігнорувала вся перша десятка каналів, крім 1+1.

Чому?

Відповідь на це питання якраз і пояснює, на мій погляд, причину, з якої Україна досі так погано живе.

Ми занадто нерішучі. Ми занадто консервативні. Ми – мракобіси.

Ми ніби вже не настільки радянські, щоб хаїти протестантів, США і ринкову економіку.

Але ще не можемо визнати цих «сектантів», цих протестантів духовним стрижнем нації, так потрібним їй у період трансформації. А цих «бариг-спекулянтів», цих підприємців, становим хребтом економіки країни.

Ми як Гоголь з дурного шкільного твору. Однією ногою стоїмо в минулому (привіт вам совкодрочери і русофіли), іншою вказуємо на майбутнє, а між ніг у нас страшна дійсність (це власне всі, хто нерішучі і боїться майбутнього).

Кажуть, перша з наук філософія.

Саме філософи створюють світогляд.

А він вже рухає економікою, а від неї походить рівень життя.

Коли філософією більшості українців стане свобода, я готовий побитися об заклад, що і з економікою у нас усе буде гаразд.

21979539_1486307328115214_389863479_n_1
21979539_1486307328115214_389863479_n_1 Фото:21984043_1486307391448541_37814880_n
21984043_1486307391448541_37814880_n Фото:22052885_1486307474781866_385210119_n
22052885_1486307474781866_385210119_n Фото:
22017053_1486307421448538_13601476_o

22017053_1486307421448538_13601476_o Фото:
Показати ще новини
Радіо NV
X