Чому росіяни головні в Україні

26 квітня 2017, 12:48
За підсумками 2016 року, Росія вклала в економіку України $1,67 мільярда, що сстановить 38% від загальної частки інвестицій

Країна, з якою ми ведемо війну, яка напала на Україну і захопила значну частину територій, стала найбільшим інвестором в українську економіку.

Днями президент Росії Володимир Путін зробив дуже дивну заяву. За його словами, Росія готова відновити співпрацю з Україною у сфері військово-промислового комплексу, якщо цього захоче влада країни.

Відео дня

Нагадаємо, що до 2014 року Росія була одним з ключових покупців продукції українського військово-промислового комплексу. Одним з підприємств, які постачали свою продукцію в Росію, був виробник вертолітних двигунів Мотор Січ, чиїм бенефіціаром до останнього часу є підприємець В'ячеслав Богуслаєв.

Ще в минулому році про бажання купити Мотор Січ заявила кіпрська Likatron Enterprises Limited, яка контролюється російським підприємцем Денисом Кацивой, чий батько, Петро Кацива, є віце-президентом Російської залізниці. Проти Кациви введені санкції у рамках «списку Магнітського». Засвітився він і в низці інших скандалів.

Сам Богуслаєв спростував, що його компанія продана російській. У розмові зі мною він повідомив, що нещодавній продаж 29% акцій Мотор Січі не пов'язаний з Кацивою, а акції «залишилися в Україні», тобто бенефіціар у них все ще український. Кому Богуслаєв продав свої акції або які саме операції з ними зробив (він міг просто перекласти їх з кишені в кишеню), повідомляти він навідріз відмовився.

Але, хто знає, чи залишаться акції стратегічного загалом підприємства у подальшому в українських власників і як довго? Особливо це не ясно після візиту В'ячеслава Богуслаєва в минулому році на Валаам і його участі разом з Путіним у спільному відкритті пам'ятника Валаамському образу Божої матері.

Інший приклад – Павло Фукс. Цей російський підприємець за минулий рік провів безпрецедентну концентрацію українських нафтогазовидобувних активів. Він викупив частки Юрія Бойка, Едуарда Ставицького, Олександра Януковича в газовидобутку і продовжує нарощувати свій портфель активів.

В Україні часто говорять, що треба розвивати власний газовидобуток, щоб убезпечити себе від Росії. Тепер значним видобувачем газу в Україні стає російський же бізнесмен.

Подивіться на покупки останнього часу. Сбербанк Росії став Norvik Bank і буде позиціонувати себе як литовська фінансова установа, хоча за фактом належить російським підприємцям Григорію Гусельникову і Михайлу Гуцерієву.

Кілька років тому Лукойл оголосив, що продає свою мережу АЗС в Україні компанії Amic Energy. Угода рекламувалася як прихід на український ринок інвестора з Австрії. Однак, як виявилося, в Європі про такого оператора АЗС як Amic, ніхто не знає, а сам бізнес тісно пов'язаний з росіянами.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Я довго думав, чому так відбувається. І ось не знайшов кращої відповіді на це питання, ніж коментар Юрія Яковенка, керівника інвесткомпанії Eavex Capital:

«У країни багато років було завдання боротися з іноземними інвестиціями. Робилося все можливе, щоб їх не було. Вся історія нашої боротьби з інвестиціями досить успішна. Що стосується приватизації, ми нікуди нікого не пускали. Тільки один виняток з повторною приватизацією Криворіжсталі, який підтверджує правило. Наприклад, виробникам автомобілів ми не дали сюди зайти. Бо нардепу і підприємцю Таріелу Васадзе це заважало робити щось викруткове на АвтоЗАЗі».

Наші еліти за допомогою корупції, зарегульованості, силових органів закрили Україну для інвесторів з США, країн Євросоюзу, Японії, будь-яких нормальних країн. І цим вони створили ідеальні умови для приходу росіян.

І відмовляючись що-небудь кардинально змінювати в країні, вони продовжують підтримувати умови, при яких західний інвестор не захоче працювати. А росіяни, які звикли до кислотного бізнес-середовища і рішалова, пролізуть у всі щілини.

І ніяким дустом їх потім не витравити.

Показати ще новини
Радіо НВ
X