Чому ринок землі неминучий

12 грудня 2017, 11:00
236 – за, 48 – проти і 16 не визначилися. Так розподілилися голоси народних депутатів, коли вони голосували за продовження в дев'ятий раз мораторію на продаж сільгоспземлі на засіданні 7 грудня

З цим результатом можна було б змиритися і прийняти його як остаточну відповідь на запитання "Чи потрібен Україні земельний ринок?", якби пропорція в сесійній залі 79% – 16% його противників/прихильників відповідала тій, яка сформована в суспільстві.

Відео дня

Депутати, діючи в звичній для них ролі захисників інтересів селян, відстали від актуального порядку денного. Співвідношення 79/16 дійсно було актуально в Україні ще відносно недавно – в 2015 році дослідження, проведене проектом USAID "АгроІнвест", підтвердило ці дані.

Причини, що зумовили такий великий розрив, – штучне формування міфів про ринок землі політичними партіями лівого спрямування, усвідомлене залякування з боку орендарів, охочих зберегти сміховинно-низькі орендні ставки, і, найголовніше, практично 100% відсутність в інформаційному полі альтернативної думки та виразної комунікації. Всі ці фактори, посилені консервативністю і загальною недовірою до всього, що виходить від влади, фактично зацементували громадську думку.

Такими були стартові умови, в яких у 2016 році уряд вперше чітко задекларував необхідність зняття мораторію. Причина – зовсім не в зовнішньому тиску донорів (це один зі згаданих вище міфів), а в необхідності розблокувати потенціал АПК і головне – дати стимул для розвитку сільських територій. Вперше на національному рівні була розпочата роз'яснювальна кампанія про суть земельної реформи – круглі столи, дискусії з усіма учасниками земельних відносин, виступи в пресі і на ТБ.

Влітку за підтримки міжнародних партнерів було проведено дві хвилі соціологічних досліджень у всіх областях України, які показали суттєву зміну в сприйнятті ринку землі. Більше половини опитаних (52%) визнали, що заборона розпоряджатися приватною власністю прямо порушує конституційні права громадян. 50% вважають, що земля повинна належати тим, хто на ній працює. І нарешті – найбільш красномовний показник – 44% опитаних підтримують введення ринку землі за умови жорстких обмежень в частині його учасників і концентрації.

Тобто за неповних два роки ринок землі перестав бути демонізованою катастрофою і перетворився на один з варіантів розвитку аграрної складової економіки держави. Про це говорять власники паїв і фермери, жителі сільської місцевості, серед яких проводилися дослідження. Депутати поки що відстають від тренда, але прогрес є – кількість тих, що виступили проти мораторію, в порівнянні з минулим роком зросла майже в 7 разів.

Продовження ще на рік мораторію не ставить на паузу земельну реформу. Ця реформа не зводиться виключно до запуску ринку, більш того – це не є її основною метою. Завдання – сформувати на селі середній клас, фермерство, яке стане драйвером розвитку цих територій. Цією логікою обумовлена вся аграрна складова державного бюджету на 2017 рік, де закладені програми підтримки довгострокових і трудомістких тваринницьких проектів, підтримка фермерів, здешевлення техніки, стимулювання кооперації. Сумарний ефект цих програм навряд чи можна порівняти з тим, який здатний був би реалізувати запуск ринку землі, але в кон'юнктурі потрібно робити максимум з можливого, а не шкодувати про бажане.

Україна прийде до ринку землі. Його відсутність – сама собою нонсенс для держави з ринковою економікою, а для держави з одним з найпотужніших аграрних комплексів у світі – ще й явне зниження конкурентоспроможності, і прямий удар по національній економіці. Рахунок йде на рік-два, а можливо навіть на місяці. Але з кожною відстрочкою ми самі подовжуємо дистанцію, яку нам потім доведеться надолужувати за рахунок недоотриманих відсотків зростання до ВВП.

Концепція ринку землі, яку відстоює уряд, передбачає, що право на покупку землі матимуть тільки українці і не більше 200 га в одні руки. Іноземці та агрохолдинги не будуть допущені на ринок. Паралельно опрацьовуються фінансові механізми забезпечення земельних угод для того, щоб дати можливість фермерам-початківцям розпочати свою справу. Модель, напрацьована в діалозі з учасниками земельних відносин, враховує всі можливі ризики, впроваджує продумане фінансове забезпечення і створює преференції для невеликих виробників. Переконаний, що вона буде реалізована.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X