Чому потрібно здешевити роумінг

31 серпня 2016, 11:17
Національний регулятор у сфері телекомунікацій (НКРСІ) вирішив знизити так звані ставки інтерконекту з початку наступного року, і ось до чого це призведе

Ставка інтерконекту, вона ж термінації трафіку, вона ж MTR / FTR (Mobile / fixed termination rate) — це оптовий тариф на завершення дзвінків на мережі оператора. Поясню на прикладі.


Припустимо, є три товариші — Костя, абонент Оператора К, Вова, абонент В і Льоша з оператора Л. Коли Костя дзвонить Вові, Оператор В бере плату з Оператора К за з'єднання цього дзвінка. Вова, з одного боку, про цю плату не знає, для нього вхідний дзвінок безкоштовний. Хвилюється тільки Костя, якому К виставить рахунок за дзвінок, в який увійде і плата за з'єднання з В. І якщо встановить надто високу плату — Вові просто перестануть дзвонити. А якщо встановить різну плату для К і Л, то Льоші з Л може виявитися дешевше дзвонити Вові, ніж Кості. Вова ж про цю дискримінацію не знає, і зрозуміти не може, чому Костя ображається на Льошу.

Відео дня

Ключове в цьому — те, що абонент абсолютно не впливає на вартість дзвінків до нього — адже він не платить. Правда? Просто за це платять його друзі, і виходить оператор сам вирішує скільки коштує вхідний дзвінок нашим друзям.

Тож всі, напевно зрозуміли, що в таких відносинах чорт ногу зломить. Тому так вже склалося, що за такими ставками у світі стежать. Їх можуть регулювати, можуть не регулювати, але завжди говорять про два принципи:

  • Не повинно бути дискримінації — навіщо ж друзів сварити?
  • Ставка не повинна бути високою, повинна бути порівнянна із собівартістю — друзі повинні більше спілкуватися.

Регулятор прийняв рішення знизити ставки на термінацію місцевого та міжнародного трафіку з 1 січня. Що стосується місцевого — це черговий підхід, ми вже знижували з 36 коп до 23 коп в четвертому кварталі 2015 року, на цей раз рухаємося далі – до 15 копійок. Собівартість за нашими розрахунками, становить 5–7 копійок. Чого ми намагаємося досягти? Щоб абоненти різних операторів більше телефонували один одному. Поки 90% трафіку припадає на розмови всередині мережі. Дуже часто — за нульовим тарифом. Тому люди ходять з двома телефонами, а оператори скаржаться на низький ARPU (дохід з одного абонента). Дійсно, який може бути середній ARPU, якщо 90% розмов відбувається безкоштовно всередині мереж?

Кому це вигідно, крім абонентів? При інших рівних, перетікання трафіку виходить від маленького на користь великого оператора, просто тому, що у нього більше абонентів. Тому чим нижче ставка — тим сильніша конкуренція.

З міжнародним трафіком ситуація складніша. Ці ставки у нас не регулювали — ну, начебто, справді, це ж термінація чужого, імпортного трафіку. З іншого боку принципи 1 і 2 вище ніхто не відміняв, навіть, якщо Костя, Вова і Льоша живуть в різних країнах і користуються операторами різних країн.

До конкуренції всередині країни це начебто теж не має відношення. Хоча з іншого боку, ми з вами дійсно згодні з тим фактом, що наші оператори беруть втридорога з наших друзів з-за кордону, якщо ті з нами хочуть поговорити? Адже кожен з наших операторів є монополістом відносно до нас щодо вартості дзвінків наших друзів нам. Іншими словами, ми навіть не маємо вибору — бо не знаємо скільки коштує нашим друзям поговорити з нами.

За нашими підрахунками, середня ставка на термінацію іноземного трафіку в Україну доходить до 20 євроцентів. При цьому ставки в Європі — 2–3, ну 5 центів — приблизно дорівнюють внутрішнім — адже якщо вдуматися, термінація внутрішнього і міжнародного трафіку в собівартості майже не відрізняються — мережа ж одна й та сама працює. Таким чином, оптовий тариф для громадянина ЄС при дзвінках нам — 20 центів, а для громадянина України при дзвінках в Європу — 2 центи. Ось яка країна дорога у нас, чи не правда?

Отже, ми вирішили встановити обмеження за ставкою термінації міжнародного трафіку на рівні 10 центів, тому що:

1. Нам стали менше дзвонити. Якщо порівняти динаміку за останні три роки — тарифи ростуть у валюті, а обсяги трафіку падають. Звичайно, ми все більше говоримо в інтернеті і месенджерах, але коли диспропорція в ставках 2 до 20, складно ж не задуматися?

2. В Україну повинно бути дзвонити дешево. Це і вартість ведення бізнесу та інвестиційна привабливість і просто наша близькість у спілкуванні із зарубіжними партнерами. Напевно, не зовсім ми з вами в тому положенні, щоб за розмову з нами брати втридорога. Та й взагалі, де той останній мудрець від телекому, що мені говорив, що голос повинен бути безкоштовним?:-) Аргумент на тему окремих інших країн, де ставки піднімають — що ж, значить, туди має бути дорого дзвонити. Субсидіювати дешеві дзвінки в РФ за рахунок вхідних з Європи неправильно.

3. Роумінг.. Зниження ставок на термінацію в Україні має допомогти нашим операторам домагатися більш вигідних тарифів для нас у роумінгу. Частково, з цього все й почалося. Ми приходимо на зустріч в ЄС, говоримо, можна нам такі ж правила в роумінгу, як у вас — тобто зовсім без націнки. На що нам кажуть, у вас ставка на термінацію зростає у валюті останні три роки — чого ж від наших операторів хочете?

4. Вичавлюємо сірий ринок. Пам'ятаєте історію про підміну номера у роумінгу? Або коли вам дзвонить друг з-за кордону з мобільного, а у вас висвічується незнайомий номер? Контрабанда трафіку береться через диспропорцію в тарифах. Ні, можна звичайно, мучити операторів нескінченними перевірками дотримання прав абонента, підозрювати у змові спецслужби, але це не усуває причину хвороби.

5. Великі оператори звичайно ж не підтримують зниження ставок на міжнародний трафік, адже їх частка доходів від міжнародного трафіку — близько 20%. Дійсно, тут інтереси нас з вами — абонентів — і операторів можуть не збігатися.

6. Проте я також вірю, що зниження ставок вичавить сірий трафік назад в мережі операторів і нам будуть дзвонити більше. До 1 січня ще 4 місяці — можна попрацювати і відрегулювати перетікання трафіку як мінімум всередині великих телеком корпорацій, попрацювати з партнерами над обсягами трафіку. Зі свого боку гарантуємо контакти з регуляторами інших країн.

З розвитком нових технологій заробіток на трафіку буде рости набагато швидше, ніж падати голос. Ну а голос — так він уже безкоштовний, хочемо ми цього чи ні.

Ми будемо слідкувати за ситуацією перші два квартали 2017 року, і за результатами планувати подальші дії.

Точка зору публікується із дозволу автора.

Оригінал

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X