Чому потрібна приватизація обленерго

1 серпня 2017, 12:24
Нещодавно Фонд держмайна виставив на продаж акції восьми українських енергокомпаній

Всі вони міноритарні, тобто невеликі. Держава вже не чинить істотного впливу на господарську діяльність цих підприємств.

Тут же, як це зазвичай буває в Україні, виникли дискусії навколо того, чи варто продавати ці акції в ситуації економічного спаду і війни. А також, скільки грошей за них варто взяти.

Відео дня

Скажу не популярну в наш час річ. Я вважаю, що акції цих компаній треба продавати. Що стосується ціни, то я вважаю що їх треба продавати за будь-яку ціну. І нинішня ціна нічим не гірше і не краще. Тобто цілком нормальна ціна. Постараюся пояснити свою думку по пунктам:

1. Наповнення бюджету

Продаж цих акцій навіть при найгіршому розкладі забезпечить залучення в державний бюджет мільярдів гривень, вкрай необхідних нашій країні. Тобто приватизація потрібна державі більше, ніж акціонерам (вони і так контролюють підприємства).

2. Вартість пакетів

Багато дискусій розгортається навколо вартості активів. Але варто пам'ятати, що в даному випадку на аукціон виставляються міноритарні пакети. Різниця між ціною акцій міноритарного і мажоритарного пакетів часто величезна. Акції в мажоритарному пакеті завжди дорожче, оскільки стратегічні інвестори готові платити «премію» за контроль над компанією.

Негативно на перспективу конкурсу впливають ризики (війна, економічний спад) і складна ситуація в ПЕК. Фінансові показники енергогенеруючих компаній в період 2014-2016 рік істотно знизилися. Це пов'язано з штучно заниженими тарифом для теплової генерації, який утримувався екс-міністром Володимиром Демчишиним.

У мінус працює і політична нестабільність - спроби НКРЕКУ перейти від ручного регулювання до ринкових принципів ціноутворення наштовхуються на запеклу критику з боку парламентських популістів. Напередодні чергових виборів і можливої зміни влади це не може не насторожувати інвесторів.

Наприклад 28 липня Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) під час аукціону на "Українській біржі" (УБ) зміг реалізувати 250 акцій ПАO "ДТЕК Дніпрообленерго" всього за 40 тис. грн. Тобто 1 акція – 160 грн., а стартова була взагалі 100 грн за акцію. При цьому ФДМ оцінив держпакет ПАO "ДТЕК Дніпрообленерго", виставлений на приватизацію, вдвічі дорожче – 327,16 грн.

3. Конкуренція

Поточна стартова ціна дозволяє залучити широке коло учасників. Чим більше учасників – тим більше конкуренція. Тільки конкуренція дозволить сформувати реальну ринкову ціну. Таким чином, створюються умови, за яких вартість пакета акцій за підсумками аукціону може істотно зрости.

Якщо ціна буде завищена, як у випадку з приватизацією ОПЗ, інвестор не прийде. А це означає, що приватизація цих пакетів буде зірвана і перенесена, а до Держбюджету не надійдуть заплановані кошти.

І нарешті, останнє по черзі, але не за важливістю.

4. Держава поганий власник

Нещодавно колишній міністр ЖКГ Олексій Кучеренко сказав дуже цікаву фразу. Група Приват Ігоря Коломойського може бути ефективним власником, навіть коли у неї 1 акція, а держава і з 25% неефективним. На жаль це так і є. Ці акції не працюють, вони не приносять значних дивідендів, не дозволяють державі контролювати ситуацію в обленерго.

За великим рахунком – вони просто не потрібні.

І саме тому повинні бути продані.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X