Чому покращилися споживчі настрої

17 серпня 2016, 17:08
Поліпшення споживчих настроїв українців до липня було короткостроковою, але все ж об'єктивною ситуацією

Перше, що сприяло поліпшенню, було зростання реальних зарплат, скоригованих на інфляцію, тобто на 17% у червні 2016 порівняно з минулим роком. Гіршою була ситуація з пенсіями та соціальними виплатами, які виросли на рівень інфляції, або відставали від нього.

Відео дня

Другим фактором, що призвів до поліпшення споживчих настроїв, було зменшення податкового тиску на зарплати та їх підвищення у реальному секторі економіки. В першу чергу це стало наслідком зниження єдиного соціального внеску приблизно з 40% до 22%. Як показують дані дослідження НБУ, більша частина підприємств направила зекономлені кошти саме на підвищення зарплат.

Крім цього, важливу роль на споживчі настрої зробило зниження темпів інфляції, яка влітку цього року фактично зменшилася нижче нуля.

Проте, на цьому оптимізм закінчився і за результатами липня споживчі настрої погіршилися. Витрати домогосподарств на комунальні послуги зростають, що компенсує в негативну сторону підвищення зарплат. Гривня перебуває в нестабільному положенні і показує значне падіння протягом останніх декількох днів. Також відкладається на невизначений термін транш МВФ і все пов'язане з ним фінансування. Єдине, що може пом'якшити ситуацію, це те, що не залежить від українців – підвищення цін на метал, руду і зернові. На жаль, поки немає підстав говорити, що їх вартість буде стабільно зростати.

Подальше підвищення або зниження споживчих настроїв буде повністю залежати від темпів девальвації гривні. Ключовим фактором, який впливає на розвиток економіки, є боротьба з корупцією, оскільки вона створює ризики для інвестицій. Минулого року була найменша частка інвестицій у ВВП за останні 20 років.

Звичайно ж є фактори, які непідконтрольні українській владі. Наприклад, геополітичне напруження. Але поки не буде реального бажання керівництва країни змінити корумповану систему, серйозних успіхів і значного поліпшення споживчих настроїв чекати не варто.

Показати ще новини
Радіо NV
X