Чому нас лякає опалювальний сезон

27 вересня 2017, 20:31
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
На початку цього тижня було оголошено, що ми готові до зими на 97,6%. Дуже своєчасно, враховуючи прогнози про різке похолодання. Але мене цей факт турбує

Страшна не стільки цифра, скільки те, що її опублікували на сайті Кабміну . І міститься вона в цитаті міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Геннадія Зубка. Тобто людини, яка відповідає за стратегічний розвиток галузі, а значить – підготовка проводилася на найвищому державному рівні. Опалення, за словами Зубка, може бути увімкнено раніше офіційного початку сезону, якщо настануть холоди.

Відео дня

Ви можете собі уявити, щоб уряд Великої Британії повідомив підданим королеви Єлизавети II, що Об'єднане королівство готове до зими на 100%? Таке повідомлення сьогодні вважали би моветоном у Німеччині, США, та й в інших розвинених країнах. The New York Times про це навряд чи написала б. А у нас пишуть.

Подібна заява – це атавізм радянської пропаганди, на кшталт зведення про те, що з полів зібрали 90% врожаю. Адже тоді постійно була «битва за врожай». Тепер ці зведення нікого не цікавлять, крім профільного департаменту міністерства агрополітики. Тому що вирощуванням зернових у нас давно займаються приватні компанії, які не можуть залишити урожай на полі, як в СРСР. Ми давно звикли до того, що там усе добре. І що голод нам не загрожує.

А ось «битва за газ, вугілля і труби» нас цікавить. А значить – тут не все добре. І тому влада, як і керівники КПРС, роблять заяви, про те, що вони вдень і вночі турбуються про добробут громадян. Крім Зубка, українців встиг «заспокоїти» прем'єр-міністр Володимир Гройсман, який сказав, що цього року на підготовку до зими виділено на 20% коштів більше, ніж минулого.

На жаль, громадяни України змушені звертати увагу на їхні слова, а також перейматися через новини про кількість закачаного газу, накопиченого вугілля і готовність систем до опалювального сезону.

У країнах з розвиненою ринковою економікою цього немає просто тому, що там є безліч компаній, які навперейми намагаються продати споживачеві електроенергію, тепло, свої послуги з підтримки комунальної інфраструктури. І це формує ринкові, а не надумані політиками ціни і тарифи. А це в свою чергу дозволяє постачальникам провести своєчасний ремонт і закупити все необхідне.

В Україні немає ринку або він знаходиться в зародковому стані практично в усіх галузях енергетики та ЖКГ. Газ населенню постачає монополіст – Нафтогаз. Електроенергію – єдиний оператор атомних електростанцій ДП Енергоатом і найбільша компанія в тепловій генерації ДТЕК Ріната Ахметова. Житлово-комунальне господарство практично повністю зосереджено в руках держави.

Ось державним мужам і доводиться виконувати титанічну роботу з підготовки до опалювального сезону, яку міг би виконати за них ринок.

Їм доводиться знаходити баланс між споживачами, тобто своїми виборцями і постачальниками, які часто виступають спонсорами політиків. Адже не секрет, що Ахметов впливає на політиків, і що партії використовують кошти державних монополій.

І коли політикам у цій делікатній ситуації вдається підготувати країну до зими, їм не терпиться повідомити громадянам, що у них вийшло! А нам тільки лишається дякувати за це уряду!

Який же вихід з цієї ситуації? Завершення реформ. Створення ринків електроенергії, газу, житлово-комунальних послуг. Відмова від практики встановлення політично мотивованих тарифів, за що нам постійно докоряє МВФ.

І тоді слова міністра про те, що ми готові до опалювального сезону майже на 100%, будуть не лякати або гріти душу, а викликати сміх. Як і повинно бути в будь-якій пристойній країні!

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X