Чого боїться НБУ

24 липня 2018, 23:09

Національний банк України (НБУ) може піти на чергове підвищення облікової ставки у вересні у випадку зростання можливості реалізації інфляційних ризиків

НБУ після підвищення відсоткової ставки до 17.5% може цим не обмежитися. Якщо у вересні регулятор відчуватиме небезпеку зростання цін, процентну ставку може бути підвищено до 18% річних. Але ж за даними Держстату, інфляція у червні склала лише 9,9%, знизившись до однознакових величин. Що ж викликає у Нацбанка таке занепокоєння?

Відео дня

Справа у тому, що на осінь НБУ очікує комбінації одразу кількох факторів, про що пише у своєму Інфляційному звіті:

  • Підвищення цін на газ у відповідності до зобов’язань перед МВФ. Це непоганий знак, оскільки означає, що Україна має надію отримати наступний транш кредиту цього року та після цього успішно вийти на зовнішні ринки, щоб залучити нові кошти, необхідні для погашення зовнішніх боргів. Але зростання тарифів відіб’ється на споживчих цінах.
  • Зростання заробітних плат та переказів від трудових мігрантів. Це означає збільшення доходів населення і, відповідно, споживчого попиту. Це також штовхає ціни вгору.
  • Ризик непродовження програми з МВФ. Поки що, незважаючи на очікуване підвищення ціни на газ, цей ризик, на думку НБУ, все одно присутній, і висока ставка – страховка від несприятливих ринкових умов у випадку, якщо транша кредиту Україні не нададуть.

Ми сподіваємося, що справдиться оптимістичний сценарій, і фактор ризику програми з МВФ перестане чинити тиск на Україну, а після успішного прийняття закону про антикорупційний суд й інші зобов’язання перед Фондом також буде виконано. Тоді ймовірність нової фінансової кризи в Україні знизиться і НБУ зможе припинити цикл підвищення ставок.

Проте навіть після отримання траншу радикального зниження ставок наврядчи варто очікувати: навесні та восени 2019 року Україна вибиратиме Президента та Верховну Раду. Перед виборами традиційно хтось виводить кошти за кордон через політичні ризики, хтось активно фінансує виборчі кампанії, хтось намагається скористатися бюджетом, щоб збільшити соціальні виплати чи видатки на інші програми та отримати більше голосів. Все це – ризики, з якими доведеться зіштовхнутися НБУ. Тому, якщо зниження ставки й відбуватиметься наступного року, то дуже обережними темпами.

Показати ще новини
Радіо NV
X