Чим виміряти щастя

27 грудня 2017, 16:00
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

У прекрасній французькій комедії 2012 року 1+1 один з героїв сказав фразу: “Не чекайте, що життя стане легше, простіше, краще. Труднощі будуть завжди. Вчіться бути щасливими прямо зараз. Інакше не встигнете”

 

 

Задовго до виходу цього фільму в країні Бутан почали шукати шляхи до визначення одиниць виміру щастя, оскільки зрозуміли, що економічні показники та постійне збагачення, виявляється не є єдиною метою бутанця.

Відео дня

Згодом країна обрала шлях відмови від основного економічного показника валового національного продукту та замінила його на показник валового національного щастя. І цей показник зовсім не відображає кількість посмішок чи миттєвих радісних емоцій, а це абсолютно системний підхід, який забезпечує умови, за яких кожен житель Бутану може реалізувати себе, і, відповідно, збільшити благополуччя своєї країни.

Протягом кількох років у країні була проведена титанічна робота для визначення індикаторів щастя: опитування, створення різних підходів та концепцій, впровадження їх у життя та аналіз результатів – все тільки для того, щоб зрозуміти, що саме жителі Бутану вважають головним для свого щастя.

При цьому ніхто не збирався відмовлятись від фінансового благополуччя – в Бутані це лише засіб для втілення у життя Концепції “валового національного щастя”. Всі планові показники економічного росту, використання ресурсів країни, запровадження нових технологій будувались навколо “валового національного щастя”, а не “валового національного продукту”.

Пройшло багато років, і ця ідея вийшла далеко за межі Бутану і навіть обговорюється у форматі ООН. Сьогодні багато країн Західного світу підхопили ідею “валового національного щастя” та намагаються впровадити її у своїх складних економічних системах.

Цікаво, що Західний світ обговорює “валове національне щастя”, як неймовірну інновацію, хоча ще Емануіл Кант у 18 столітті дав визначення цьому явищу у своїх моральних законах. "Мене цікавлять лише дві речі: зоряне небо над головою та внутрішній моральний закон, що міститься в нас". Певно, прості бутанці Канта не вивчали, але сповідують вірну життєву філософію.

У нас, в українців - інший світогляд, інші історичні та економічні реалії, але поняття ідеї завжди було глибшим за сторінки підручників з історії. Наше прагнення свободи і справедливості, як втілення колективного щастя, завжди було сильнішим за будь-який диктат. Через боротьбу та революції ми прагнемо швидких змін і так само згодом, на превеликий жаль, швидко розчаровуємося, коли не маємо миттєвого результату.

Тому, мабуть, варто спочатку зупинитись, подивитись на райдугу, як це роблять бутанці, і навчитись бути щасливим просто тут і зараз. І почати робити свою роботу. Бо, найважче – це піднятися вранці з ліжка і прибрати свою постіль. Кинути у смітник недопалок, прибрати газон біля свого під”ізда. Наші подвиги починаються з простих дій. Наше щастя – результат наших щоденних вчинків.

Прості істини? Можливо. Але вони спрацьовують.

Насправді, є лише два шляхи пошуку щастя: перший шлях – шукати його у зовнішньому світі, другий – захований у внутрішньому світі людини. Обидва потребують неймовірних зусиль та важкої праці над собою. Але це все вартує кінцевого досягнення гармонії, балансу та внутрішнього спокою. Справжнє щастя обов’язково прийде після виснажливих пошуків і мільйонів досягнень. Але починати бути щасливим потрібно вже зараз.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X