Чим Білорусь краща за Україну – точка зору

1 вересня 2016, 15:18
Як підприємець, у якого є бізнес у Мінську, я добре розумію, наскільки краще там ставляться до інвесторів, ніж у нас

Нещодавно, йдучи з посади голови Адміністрації Президента, Борис Ложкін заявив, що для стрімкого зростання української економіки (на 6% за рік) необхідно залучити $200 млрд інвестицій протягом 20 років. Тобто майже в п'ять разів більше, ніж за всі роки незалежності.

Відео дня

Але говорити про це – це одне. А створити умови, такі, як наприклад, в Китаї, Швеції або тій ж Білорусі – інше.

Для будь-якого інвестора, як національного, так і іноземного, найголовніше питання полягає в тому, як він поверне вкладені гроші – яким чином і як швидко.

Більшість інвесторів, розглядаючи інвестиції, намагається прогнозувати розвиток ситуації на якомога тривалыший термін: на п'ять, десять, а краще двадцять років.

У той же час, ситуація в Україні сьогодні не зрозуміла не те що іноземним та місцевим бізнесменам, але, думаю, навіть політичному істеблішменту. Хто може сказати: що буде з Україною через рік, через два і навіть через півроку? А інвестор повинен розуміти, що буде з країною протягом п'яти-десяти років.

Крім того, важливо розуміти, чи можна заробити п'ять, десять, а краще двадцять п'ять відсотків, якщо це короткострокова інвестиція.

Все це болючі питання, на які легше відповісти навіть у такій країні, як Білорусь. Над нею можна сміятися, але там все стабільно і зрозуміло. І все прогнозовано. Інвестор там чітко розуміє за скільки окупиться бізнес, чого чекати від держави і протягом якого часу.

Далі йде питання адміністративних перешкод. Давайте порівняємо ситуацію у нашого сусіда з українською. У них є буквально три-чотири сфери, інвестиції в які абсолютно не вітаються: нафтохімія, тютюн, алкоголь. Вони контролюються або державою, або наближеними до державних структурами. А в іншому відкривається зелене світло.

Наш бізнес в Мінську не мав жодних проблем з органами контролю. Там є правила, вони досить складні, але якщо ти працюєш за ними, платиш податки, то ти всім подобаєшся. І чим більше ти інвестуєш, тим краще до тебе ставляться. Такі там правила.

Якщо ти хочеш інвестувати в Білорусі, то з тобою особисто зустрінеться губернатор, все вирішить і прогарантує – і все, ти пішов працювати.

Коли ж ми говоримо про Україну, тут «взяти участь» у твоїй справі хоче кожен. Буквально всі, від самих верхів аж до найдрібнішого клерка, хочуть щось «прогарантувати». Але насправді ніхто нічого не гарантує і ніхто не хоче допомогти.

І все ж, на мій погляд, для інвесторів стабільність – це 80%, а потім усе інше. Тому вони так люблять такі режими, як у Китаї. Хоча, з іншого боку, вони люблять і Швецію. Це цілком демократична країна, але там останні 60 років нічого не змінювалося, і, напевно, в найближчі 30 років нічого не зміниться. Тому це досить цікава країна, з якою все зрозуміло.

Наша країна має великі перспективи. Але що з цих перспектив, якщо вони можуть змінитися прямо завтра?

Це як в тому анекдот про сина Байдена. Віце-президент США домовився з президентом України про спільний бізнес їх синів. А народ повстав і вигнав українського президента. Син Байдена опинився без роботи в Україні.

Ну якому інвестору потрібна така країна?

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X