Чи потрібно боятися роботів

24 липня 2018, 09:00
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Майбутнє лякає. Одним зі страхів перед майбутнім є страх роботизації. Якщо провести паралелі з минулим, то чомусь згадується аналогічний страх перед Промисловою Революцією.

Тоді люди, налякані появою машин, які витісняли ручну працю, руйнували і ламали ці машини. Учасників даного руху назвали луддитами. Як виявилося пізніше, страхи їхні виявилися марними. Зараз же, все буде по-іншому. На відміну від машин часів промислової революції, роботи здатні робити все самі. І в міру розвитку технологій, ці роботи будуть настільки розумними, що необхідність в людській праці відпаде зовсім.

Відео дня

Наскільки цей страх виправданий? Або знову виявиться, що люди помилилися? Почнемо з того, що страх перед роботами, аж ніяк не нове явище. Даний страх присутній з 50-их років минулого століття. Більш явно він почав простежуватися з 70-их, коли почалася тенденція до зниження зайнятості в промисловості. Саме в цей час, підприємці почали дивитися в бік заміни живих людей роботами.

Мартін Форд у своїй книзі Повстання роботів описує такий випадок. У 80-их під час візиту профспілкового лідера на автоматизовану фабрику компанії Форд, Генрі Форд 2 запитав: Якщо роботи замінять людей, то хто буде платити профспілкові збори? На що лідер профспілки відовів: А продукцію теж роботи будуть купувати?

З цієї історії випливає, що вже в 80-их, питання роботизації стояло досить гостро. І промисловці-підприємці були впевнені, що замінять людей роботами. А робочі через профспілки намагалися захистити себе від втрати робочих місць.

Ця впевненість була настільки великою, що деякі великі компанії в той час ішли на безпрецедентні кроки. Одного разу втомившись від страйків, свавілля і постійних помилок, генеральний директор Дженерал Моторс вирішив повністю замінити робочих роботами. В основі цього кроку так само лежала впевненість у більш високій ефективності роботів перед людьми, і керівництво Дженерал Моторс так хотіло обігнати японців в продуктивності.

В результаті Дженерал Мотрос в 1980-их вклали в автоматизацію величезну навіть за сучасними мірками, суму в $45 млрд. Але замість очікуваного збільшення продуктивності, вона навпаки знизилася. Надія на повну автоматизацію не виправдала себе. Компанія замість старих співробітників, що працюють на конвеєрі, змушена була наймати співробітників, що обслуговували роботів.

Потім, в 90-их роках, незважаючи на зростання автоматизації, компанії почали переміщати виробництво до країн з низькими витратами на оплату праці. Ймовірно, витрати, пов'язані з автоматизацією, були вищі, ніж використання дешевої робочої сили.

Згодом, технології все більше удосконалювалися. А кількість роботів ставала все більшою. Якщо в 1998 році продавалося 69 тис. роботів, то в 2015 – 300 тис. За даними Міжнародної федерації робототехніки, в 2016 році налічувалося 1,288 млн роботів. До 2020 року ця цифра збільшиться до 3 млн.

Проте, не дивлячись на таку роботизацію, зайнятість у промисловості за даними Світового банку з 1991 по 2017 років коливається в діапазоні 22-23%. Безробіття в США знаходиться на найнижчому рівні за останні 40 років, фактично з того часу як бере початок сама автоматизація.

У чому загадка? Чому не зважаючи на страх перед роботами, кількість робочих місць не зменшується і зараз не відбувається того, чого бояться неолуддити?

Ймовірно, з тієї причини, що людина може знати минуле, бачити майбутнє, але їй складно уявити минуле. Зазвичай при оцінці майбутнього людина використовує метод екстраполяції. При цьому вона не враховує ускладнення і збільшення економіки, а просто переносить поточну ситуацію на майбутнє. Перші луддити руйнували верстати, адже тоді основною діяльністю людини було пошиття одягу. Тоді ніхто й подумати не міг, що через кілька десятків років з'являться автомобілі та інша техніка, яка створить нові можливості, виробництва і нові робочі місця. Хто знав, що з'являться комп'ютери, інтернет, а разом з ними нові можливості для створення нових товарів і послуг? Як говорить Шарма, ми не враховуємо можливості людини трансформуватися і змінюватися разом з прогресом. Все нове лякає. І до чого призведе роботизація, рано судити, враховуючи сьогоднішні її темпи і реакцію на неї ринку праці. Не будемо панікувати завчасно. Адже можливо ми помиляємося так само, як помилилися колись луддити.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X