Бухгалтер як супергерой
Сучасний бухгалтер – людина багатозадачна. Одночасно менеджер, аналітик, фінансовий інспектор та податковий контролер? Хто ж він – бухгалтер-супергерой.
Нова реальність
Розвиток компанії – це синергія сумлінного ставлення до обов'язків і захопленості професією. Сфера бухгалтерії – не виняток. Успіх компанії більш ніж наполовину залежить від налагодженого бухгалтерського обліку.
Бухгалтер несе відповідальність за формування облікової політики, веде бухгалтерський облік операцій підприємства або установи, займається оптимізацією оподаткування. У коло його обов'язків входить як первинна обробка документів обліку, так і завдання, що вимагають досвіду і просунутого рівня кваліфікації: оформлення податкових документів, формування квартальної та річної звітності, комунікація з податковою інспекцією.
Основні вимоги до бухгалтера, не пов'язані зі знанням бухгалтерського обліку: відповідальність, організованість, математичні здібності, висока концентрація уваги і пам'яті, логічне мислення, висока здатність до самостійного навчання. Також важливо, щоб компанія і співробітник відчували взаємну довіру. Однак усього цього мало. Сучасний бухгалтер повинен постійно вчитися.
Світ бухгалтера можна розділити на дві зони розвитку компетенцій:
- знання поточного законодавства, відстеження змін і впровадження правильних законодавчо підтверджених методів обліку на підприємстві;
- технологічне вдосконалення. Зміст праці бухгалтера змінюється під впливом розвитку технологій передачі даних. З усіма рганами контролю, банками та контрагентами бухгалтер вже спілкується за допомогою сучасних IT-рішень.
Різноманітний світ IT-рішень пропонує бухгалтеру безліч інструментів, з яких він повинен вибрати ту комбінацію, яка максимально відображає завдання з організації бухгалтерського обліку на підприємстві.
Бухгалтер – це людина, що приймає рішення: рішення, обґрунтовані законодавчими вимогами, що мінімізують ризики операційної діяльності.
Прийнято вважати, що професія бухгалтера – це консерватизм. Але для сучасного бухгалтера таке визначення давно не актуальне. У сучасному світі цінується нестандартне мислення – саме воно дозволяє приймати рішення на поєднанні сухих цифр і різноманітності зовнішніх факторів.
Сучасний бухгалтер має не тільки фундаментальні знання в обліку, а й емоційний інтелект і нестандартне цифрове мислення.
Професія бухгалтера в світі
У різних країнах світу бухгалтерії притаманні різні галузеві характеристики. Різниця в акцентах на розділи бухгалтерського обліку, що обумовлено політичною і економічною системами, історією країни, цінностями суспільства, традиціями і вимогами законодавства.

Можна виділити чотири групи країн, об'єднані спільними властивостями в бухгалтерії: англомовні країни, континентальні, латиноамериканські, країни Східної Європи. Перші три використовують бухгалтерію для обчислення фінансового результату і підрахунку прибутку, остання група – переважно для контролю за збереженням коштів.
В англомовних країнах підхід до бухгалтерії суто професійний, не допускаються тотальний контроль і управління з боку держави, а професійні бухгалтери об'єднані в асоціації. Державні органи управління визнають такі асоціації і співпрацюють з ними.
Основною метою обліку в країнах Латинської Америки є коректність відображення первинної документації та вивчення інфляційних процесів в економіці.
У країнах Східної Європи облік ведеться за дорученням і директивами державних органів щодо правил ведення бухгалтерського обліку та формування аналітичних звітів.
Часто трапляється так, що професію бухгалтера знецінюють, вважаючи, що його робота складається тільки з цифр. Однак таке твердження хибне.
Сучасний бухгалтер – це і менеджер-управлінець, і аналітик, і досвідчений різнобічний фахівець, який демонструє лідерські та комунікативні навички, вміння швидко оцінювати ситуацію і прораховувати можливі ризики, що особливо важливо в бізнесі.