Боротьбу з монополіями не можна відкладати

19 лютого 2019, 11:03

ЄС може отримати жорсткого керівника-антимонополіста, чиї рішення будуть впливати на Газпром і українських олігархів

Свій вікенд я провів у Мюнхені, де проходила конференція з безпеки. За два дні я став свідком одразу двох акцій протесту на вулицях баварської столиці. Одна була велелюдною ходою німецької молоді під антикапіталістичними гаслами. Інша  виступом проти відданості цілям НАТО.

Відео дня

Мені здається, учасники обох мітингів смутно розуміють, проти чого вони виступають. Нехай у наших широтах заведено вірити, що всі ці протестні настрої підігріті Кремлем. Але мені здалося, що як мінімум частина людей прийшли на них щиро.

Ніхто з лідерів ЄС нині не проповідує переваги капіталізму. Сам цей термін пішов на периферію європейської політичної риторики. Причина: Євросоюз перебуває у клінчі з агресивною поведінкою глобальних корпоративних монополій. І цей політичний аспект знаходить резонанс у настроях німецького суспільства, яке у своєму статусі людського ресурсу найбільшої економіки ЄС є багато в чому індикативним.

У ЄС цього року пройдуть вибори до Європейського парламенту, після чого відбудеться призначення нового глави Єврокомісії, напевно, найвпливовішої людини в ЄС. На мій погляд, дуже цікавою кандидатурою на пост президента Єврокомісії є Маргарита Вестагер, нинішній єврокомісар з питань антимонопольної політики.

Саме Вестагер ввела Євросоюз у клінч зі світовими монополіями. Це колишній міністр економіки Данії, яка на своїй позиції єврокомісара з антимонопольної політики наважилася поставити на місце Google і Apple. Вона наклала штраф на Google у розмірі 7 млрд євро за монопольне становище на ринку онлайн-реклами. А Apple довелося дістати з гаманця 14 млрд євро, щоб доплатити податки в Ірландії, де мати всіх айфонів подає свої податкові звіти.

Український вугільний і газовий ринки затиснуті приватними монополіями

В України особливий інтерес, щоб саме Вестагер зайняла крісло президента Єврокомісії. Її жорсткість і принциповість могли б стати головним фактором у формуванні позиції ЄС щодо проекту Північний потік-2, який позбавляє Україну транзитного потенціалу на європейському газовому ринку. Нелюбов до монополій у Вестагер в крові, і тому їй навряд чи сподобається, що російський Газпром буде володіти досить потужною трубою, якою буде ганяти власний же газ, видобутий на широких просторах Сибіру. Такої принциповості немає навіть у Ангели Меркель, канцлера Німеччини.

Нинішній президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер викликає багато критики. Будучи міністром фінансів Люксембургу, він не соромився видавати податкові полегшення компаніям, що реєстрували свої офіси в цій маленькій європейській країні. А тому його принциповість у питаннях регулювання великого бізнесу викликає сумніви.

Антимонопольний імпульс, який задала Вестагер, дуже важливий для України. Український вугільний і газовий ринки затиснуті приватними монополіями. Своєрідну монополію сформували українські державні банки. Можливо, багато хто не помітив, але досить перспективний державний Укргазбанк після націоналізації Приватбанку був відправлений на складний ринок позик для енергетики, хоча міг би успішно займатися рітейлом і ширшим спектром операцій з корпоративним сектором. Це свідчення того, як держава, користуючись монопольним становищем на ринку, використовує банки в своїх цілях.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Від Брюсселя до Києва  2 тис. км. Це не так багато. Тим більше вплив брюссельських рішень на ситуацію в Україні посилює фактор зони вільної торгівлі. Якщо антимонопольна політика увійде в моду, майбутньому українському президенту, хто б ним не став, не уникнути необхідності активніше зайнятися цим вектором. Показово, що востаннє я бачив главу АМКУ Юрія Терентьєва на хокейному матчі в Палаці спорту, а не, скажімо, на відвертій оф-рекорд зустрічі.

Повертаючись до Мюнхена. За сніданком із представником Державного департаменту у США я вислухав цілий монолог про те, що після президентських і парламентських виборів Україні слід зосередитися на боротьбі з приватними монополіями. Припускаю, що антимонопольний порядок денний встигне з'явитися і в програмі реформ, що передбачено програмою співпраці з Міжнародним валютним фондом ще до її закінчення.

Монополії  небезпечний звір. Звір, який наростив м'язову масу і тероризує всю екосистему навколо. Який любить пограти мускулами, щоб його всі навколо боялися. Якого треба приручити, приборкати, виховати і змусити скинути зайву вагу.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени  

Показати ще новини
Радіо NV
X