Боротьба з корупцією: fake or for real

14 листопада 2017, 15:00
В Україні корупція не просто розвивається, вона процвітає на всіх рівнях. Багато з нас не уявляють, як можна отримати мінімальну послугу або довідку без подарунка або додаткової оплати

У вищих ешелонах влади корупція проявляється в тісному злитті державного апарату з комерційними структурами таким чином, що їх ділові відносини формуються поза правовим полем.

Відео дня

Прикладів маса. Багато тендерів, особливо в IT-галузі, не проходять без майбутньої "подяки", незважаючи на Prozorro. Щоб взяти довідку в лікарні, потрібно "віддячити" тому, хто її видає. І чиновник, і бізнесмен, і звичайна людина однаково відповідають на запитання: навіщо стояти в черзі, якщо можна не стояти за відносно невелику подяку?

Досвід інших країн показує, що з корупцією можна досить ефективно боротися. І для цього не обов'язково мати незліченну кількість антикорупційних органів. Все працює набагато простіше: подібні структури існують в США, Польщі, Франції, Сінгапурі, Індії та Ізраїлі, але їх менше, і вони набагато ефективніші.

Законодавство США розглядає держслужбу "як таку сферу діяльності, з якої виключені які б то не було особисті чи інші фінансові інтереси, що перешкоджають сумлінному виконанню обов’язку". Американському держслужбовцю заборонено приймати підношення або використовувати урядову інформацію в особистих цілях. Чиновники, які призначаються президентом США, взагалі не можуть отримувати "будь-який дохід протягом всього терміну служби за послуги і діяльність, що виходить за рамки безпосередніх службових обов'язків".

У Німеччині державні посадовці зобов'язані виконувати свої завдання неупереджено і справедливо на благо всього суспільства. Вони несуть повну особисту відповідальність за правомірність своїх дій з виконання службових обов'язків. На будь-яку роботу, крім держслужби, наукової або викладацької діяльності, чиновнику потрібен попередній дозвіл вищої службової інстанції. Держслужбовці не мають права займатися будь-якою комерційною діяльністю як особисто, так і через довірених осіб. Є й проблема в боротьбі з корупцією – в Німеччині: держслужбовець, закінчивши службу, не повинен розголошувати відомості та факти, що стали йому відомі в процесі державної діяльності. Без дозволу навіть в суді держслужбовець не має права давати свідчення або робити заяви у таких справах.

У нас чиновникам за законом теж багато чого заборонено, і дещо вони зобов'язані, ось тільки передбачене покарання майже ніколи не застосовується. І тут ми звернемося до досвіду Сінгапуру.

Центральною ланкою в боротьбі з корупцією в Сінгапурі є постійно діючий спеціалізований орган – Бюро з розслідування випадків корупції. Бюро має політичну і функціональну самостійність, розслідує і прагне запобігати випадкам корупції в державному і приватному секторі економіки Сінгапуру. Головна ідея антикорупційної політики Сінгапуру полягає в тому, щоб виключити умови, що створюють такі стимули і можливості, які схиляють особу до вчинення корумпованих дій. Крім ринкових зарплат і контрольованої щорічної звітності чиновників утримує від хабара невідворотність суворого покарання, особливо в справах про корупцію відносно високопосадовців. Крім того, уряд Сінгапуру ліквідував зайві адміністративні бар'єри для розвитку економіки, а разом з ними пішли й багато корупційних можливостей.

Такої кількості спеціальних органів з боротьби з корупцією, як в Україні, немає і в Ізраїлі. В ізраїльській поліції є особливий підрозділ – "Лахав 433", який розслідує справи проти державних чиновників. В рамках однієї з останніх справ за підозрою в отриманні хабарів були затримані кілька високопосадовців Міністерства внутрішніх справ та інших відомств.

В Ізраїлі з корупцією бореться і третій сектор. Наприклад, юристи організації "Рух за чистоту влади" добилися зняття недоторканності з одного з депутатів Кнесету, який згодом був засуджений за підкуп виборців. Як бачимо, ізраїльтяни набагато свідоміші, ніж жителі України. Найважливіше, за що борються активісти громадських організацій – це відкритість інформації. Чиновники, прикриваючись національними інтересами і безпекою, приховують багато лазівок для зловживань. Керівник "Руху за чистоту влади" Алона Виноград підкреслює, що кожен крок чиновників і рух кожного шекеля державних коштів повинні бути прозорими.

Важливо додати, що в Ізраїлі практично відсутня "низова корупція", коли хабарі беруть масово і жодне питання без них не вирішити. У державних службовців досить високі зарплати, пакет соціальних пільг, а головне, як і в Сінгапурі, – невідворотність покарання. Його не уник навіть колишній прем'єр-міністр Ехуд Ольмерт, який сів у в'язницю за отримання хабара.

Дослідження Світового банку підтвердили – Ізраїль є лідером з боротьби з корупцією на Близькому Сході. В результаті в цей неспокійний регіон приходять серйозні інвестори, а основним замовником "високих технологій" в Ізраїлі є США. Провідним світовим компаніям важливіше низький рівень корупції, ніж те, що в будь-який момент тут може спалахнути велика війна.

В Україні відбуваються зміни: з'явилися органи з боротьби з корупцією, але їх так багато, що частіше вони заважають один одному, ніж ефективно вирішують проблему. Однак ще вагомішим є те, що "верхам" не дуже вигідна ця боротьба. Адже якщо бій буде ефективним, то владі доведеться розійтися з бізнесом, а бути депутатом, міністром або президентом стане комерційно невигідним. У цей момент визначення "політик" в Україні нарешті перестане означати гроші, дорогі машини, квартири, ресторани, статус і красиве життя по телевізору.

Взявши гору над корупцією, ми зрозуміємо, що політик – це важлива професія, якій важко навчитися. А найголовніше, кожен політик повинен прагнути стати державним діячем. Тому що, як говорив Вінстон Черчилль: "Відмінність державного діяча від політика в тому, що політик орієнтується на наступні вибори, а державний діяч – на наступне покоління".

Показати ще новини
Радіо НВ
X