Це бета-версія нового сайту Нового Времени. Надсилайте свої зауваження на адресу newsite@nv.ua

Антирейдерський важіль

25 січня 2017, 14:20
1366
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Як прийняття лише одного невеликого закону допоможе уникнути тисяч корпоративних конфліктів та рейдерських атак

На першому робочому тижні після новорічних свят народні депутати проголосували за кілька дуже важливих нормативно-правових документів. Один з них – законопроект №4470 про початок застосування в Україні корпоративних договорів.

Для простого обивателя термін «корпоративний договір» нічого не означає, але для співвласників бізнесу, потенційних інвесторів і їх юридичних служб – це поки частіше «shareholders agreement». Адже саме наявність інструменту корпоративних договорів в англійському праві і є однією з причин, чому у вітчизняних бізнесменів так популярні іноземні юрисдикції для реєстрації там бізнесу.

Що таке «корпоративний договір»? Це домовленості між співвласниками бізнесу (як АТ, так і ТОВ) про відносини між собою. Не треба думати, що якщо люди заснували спільний бізнес, або взяли в його склад нового партнера – вони друзі навіки і в їх відносинах нічого не зміниться. Більше того, один акціонер міг просто продати свою частку іншій людині і «старий» власник повинен почати працювати з новим учасником бізнесу.

Корпоративний договір дозволяє прописати домовленості між співвласниками ще «на березі», або вже під час роботи компанії. Цей інструмент дозволить в рамках правового поля більш ефективно управляти компанією, прописати шляхи вирішення складних ситуацій, вказувати особливі умови включення/виключення зі складу нових акціонерів/учасників, а також обмежить можливості рейдерських атак на бізнес. Адже саме через входження в капітал компанії і недружнє виведення з його складу законних власників, або їх менеджменту і відбувається дуже багато захоплень підприємств.

Наприклад, у такому договорі можна прописати заборону відчужувати акції/частку в підприємстві третім особам протягом певного періоду, або прописати обмеження по колу таких осіб.
При цьому договір може укладатися не тільки між акціонерами/учасниками, але й з кредиторами АТ/ТОВ.

Законопроект №4470 пропонує внести зміни та доповнити Цивільний кодекс, Закон «Про господарські товариства», Закон «Про акціонерні товариства», Закон «Про цінні папери та фондовий ринок».

Зокрема, у вітчизняне законодавство пропонується ввести нові поняття, як безвідклична довіреність, опціонний договір, суб'єктивні відкладальні/скасувальні умови, договір про реалізацію прав учасників та ін.

Проект цього закону був поданий ще навесні 2016 року, але в першому читанні проголосований лише в січні 2017. Над його створенням працювали багато визнаних в Україні експертів з корпоративного права, тому якість документа вийшла на високому рівні і є всі підстави вважати, що незабаром він буде прийнятий в цілому.

Звичайно, тільки прийняттям цього законопроекту в Україні не буде вирішена проблема далеко не найкращого інвестиційного клімату. Однак це буде одним з важливих кроків у його поліпшенні.
Як юрист можу заявити, що я, і мої колеги, які часто рекомендували своїм клієнтам створювати холдингову компанію в іноземній юрисдикції і вже її робити 100%-м власником українського підприємства. І не через бажання платити менше податків, а через краще законодавство в плані врегулювання відносин між співвласниками бізнесу.

Можливість укладення корпоративних договорів і в Україні, безумовно, підвищить привабливість нашої країни для оформлення бізнесу тут. Втім, це повинно йти в зв'язці з підвищенням рівня судової системи. На щастя, 2017 рік має стати роком початку реальної реформи української Феміди.