Антирейдерський важіль

25 січня 2017, 14:20
Як прийняття лише одного невеликого закону допоможе уникнути тисяч корпоративних конфліктів та рейдерських атак

На першому робочому тижні після новорічних свят народні депутати проголосували за кілька дуже важливих нормативно-правових документів. Один з них – законопроект №4470 про початок застосування в Україні корпоративних договорів.

Відео дня

Для простого обивателя термін «корпоративний договір» нічого не означає, але для співвласників бізнесу, потенційних інвесторів і їх юридичних служб – це поки частіше «shareholders agreement». Адже саме наявність інструменту корпоративних договорів в англійському праві і є однією з причин, чому у вітчизняних бізнесменів так популярні іноземні юрисдикції для реєстрації там бізнесу.

Що таке «корпоративний договір»? Це домовленості між співвласниками бізнесу (як АТ, так і ТОВ) про відносини між собою. Не треба думати, що якщо люди заснували спільний бізнес, або взяли в його склад нового партнера – вони друзі навіки і в їх відносинах нічого не зміниться. Більше того, один акціонер міг просто продати свою частку іншій людині і «старий» власник повинен почати працювати з новим учасником бізнесу.

Корпоративний договір дозволяє прописати домовленості між співвласниками ще «на березі», або вже під час роботи компанії. Цей інструмент дозволить в рамках правового поля більш ефективно управляти компанією, прописати шляхи вирішення складних ситуацій, вказувати особливі умови включення/виключення зі складу нових акціонерів/учасників, а також обмежить можливості рейдерських атак на бізнес. Адже саме через входження в капітал компанії і недружнє виведення з його складу законних власників, або їх менеджменту і відбувається дуже багато захоплень підприємств.

Наприклад, у такому договорі можна прописати заборону відчужувати акції/частку в підприємстві третім особам протягом певного періоду, або прописати обмеження по колу таких осіб.
При цьому договір може укладатися не тільки між акціонерами/учасниками, але й з кредиторами АТ/ТОВ.

Законопроект №4470 пропонує внести зміни та доповнити Цивільний кодекс, Закон «Про господарські товариства», Закон «Про акціонерні товариства», Закон «Про цінні папери та фондовий ринок».

Зокрема, у вітчизняне законодавство пропонується ввести нові поняття, як безвідклична довіреність, опціонний договір, суб'єктивні відкладальні/скасувальні умови, договір про реалізацію прав учасників та ін.

Проект цього закону був поданий ще навесні 2016 року, але в першому читанні проголосований лише в січні 2017. Над його створенням працювали багато визнаних в Україні експертів з корпоративного права, тому якість документа вийшла на високому рівні і є всі підстави вважати, що незабаром він буде прийнятий в цілому.

Звичайно, тільки прийняттям цього законопроекту в Україні не буде вирішена проблема далеко не найкращого інвестиційного клімату. Однак це буде одним з важливих кроків у його поліпшенні.
Як юрист можу заявити, що я, і мої колеги, які часто рекомендували своїм клієнтам створювати холдингову компанію в іноземній юрисдикції і вже її робити 100%-м власником українського підприємства. І не через бажання платити менше податків, а через краще законодавство в плані врегулювання відносин між співвласниками бізнесу.

Можливість укладення корпоративних договорів і в Україні, безумовно, підвищить привабливість нашої країни для оформлення бізнесу тут. Втім, це повинно йти в зв'язці з підвищенням рівня судової системи. На щастя, 2017 рік має стати роком початку реальної реформи української Феміди.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X