Аграрне лобі в дії

27 жовтня 2017, 11:32
Сьогодні виходить друком номер журналу Новое Время з рейтингом найбагатших українців

Розрахунок підготувала авторитетна інвесткомпанія Dragon Capital.

Найзаможнішим аграрним олігархом серед усіх учасників рейтингу виявився власник компанії Миронівський хлібопродукт (МХП) Юрій Косюк. Він знаходиться на 9-му місці зі статками у $693 млн. Його капітал зріс за рік на 10%.

Відео дня

За підсумками першого півріччя 2017 року Миронівський хлібопродукт збільшив чистий прибуток на 89%, до $210 млн.

І при цьому саме ця компанія з'їла 42% всіх виділених держдотацій на сільське господарство.

Державні дотації для аграріїв дійсно потрібні. Їх виділяють у багатьох країнах світу. Але вони йдуть на дрібних і середніх фермерів, на те, щоб підтримати невеликих виробників унікальної, органічної продукції. Але аж ніяк не на продовольчих гігантів розмірів МХП.

Буквально місяць тому перший заступник міністра АПК Максим Мартинюк розповів про те, що на наступний рік на держдотації виділили 1 млрд гривень. МінАПК планувало спрямувати їх на фермерів. Для того, щоб вони пішли за призначенням, уряд запропонував обмежити суму спеціальної бюджетної дотації для сільськогосподарських товаровиробників, отримувану в одні руки. Тобто МХП більше не зміг би забрати 42% всього обсягу грошей, як вийшло цього року.

Але з'ясувалося, що в агрохолдингу досить сильна лобістська підтримка в парламенті. Оскільки народні депутати з фракцій БПП і Самопоміч закликали комітет Верховної Ради з питань бюджету скасувати поправки, які обмежують виділення дотацій в одні руки.

Поправки, які скасовують відповідне обмеження, зокрема, подали Олександр Бакуменко, який до початку роботи в Раді був головою асоціації Союзу птахівників України, яка фінансується Миронівським хлібопродуктом.

Серед підписантів також Микола Кучер, який на момент обрання був директором департаменту виробництва продукції рослинництва і тваринництва Миронівського хлібопродукту.

Також під відповідною поправкою підписався колишній керівник Вінницької ОДА та позаштатний радник Петра Порошенка – Олександр Домбровський і народний депутат об'єднання Самопоміч Іван Мірошниченко.

Крім того, відповідні поправки, які також опосередковано спрямовані на скасування обмеження, вносили депутати фракції Самопоміч (Олег Березюк, Тетяна Острикова та Роман Семенуха).

Зокрема, вони пропонують збільшити фінансування програми спецдотацій (йдеться саме про дотації, які нараховуються відповідно до акумульованого підприємством ПДВ – тобто підприємство виробляє продукцію, сплачує державі ПДВ, і йому держава відшкодовує цей податок). За відповідною програмою дотації отримували компанії, які займаються птахівництвом.

Парламентарії з Самопомочі просили збільшити передбачений обсяг дотацій за програмою з 2 до 4,5 млрд грн, тобто на рівень 2017 року.

Одночасно нардепи пропонували зменшити на аналогічну суму програму дотацій на будівництво тваринницьких ферм.

Я, в принципі, не здивувався, побачивши в цьому списку лобістів БПП. Все ж таки, Косюк друг Порошенка і все таке...

Але як, вибачте, туди потрапила Самопоміч? Начебто удає з себе проєвропейську фракцію.

Загалом, друзі, коли наступного разу ви будете щось там говорити про боротьбу з олігархами, пропоную для початку розібратися з підтримкою вашими депутатами реального аграрного олігарха Косюка.

Ну а дрібні й середні фермери тепер, сподіваюся, знають, кому передавати "привіт" за те, що їм знову не виділять гроші на розвиток.

І в селах знову не з'являться робочі місця і соціальні ліфти, за допомогою яких молодь зможе знайти роботу і почати свою справу.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X