$80 млрд на кону. Стокгольмська рулетка

31 травня 2017, 10:55
Перше рішення Стокгольмського арбітражу щодо справи Нафтогаз проти Газпрому очікується зо дня на день

Загальна вартість взаємних претензій вже більше ніж 80 млрд доларів. Хоча рішень арбітражу буде декілька - вже після першого багато речей стануть зрозумілі. Бо саме воно визначить принципи, за якими будуть прийматися всі наступні вироки в найбільшому комерційному процесі в історії.

Відео дня

На сьогодні арбітраж вже завершив слухання в обох справах і настає важливий момент - рішення суду. Щодо першого контракту остаточне рішення буде оголошено в два етапи: принципи, якими керуватимуться арбітри, як було сказано вище, будуть оголошені практично з години на годину. За кілька тижнів, у рамках цього ж арбітражу буде оголошено і грошовий вирок (арбітраж візьме кілька тижнів на підрахунки). Підсумки ж другого процесу оголосять наприкінці літа.

Як починалося

У 2014 році НАК Нафтогаз України та ПАТ Газпром подали один на одного скарги до Арбітражного інституту Торгової палати Стокгольма (Стокгольмського арбітражу). Обидві скарги стосувалися договору купівлі-продажу газу, який був укладений у 2009 році. 13 жовтня 2014 року Нафтогаз подав скаргу і по транзитному контракту.

Контракти були підписані у 2009 році. Тоді на початку січня 2009 Газпром перекрив поставки газу в сторону України і почав звинувачувати у проблемах з поставками Нафтогаз.

В результаті, Газпром зміг “погодити” з урядом Юлії Тимошенко в контракті реально кабальні умови. Чи ЮВТ просто капітулювала під тиском, чи були ще й інші важелі - не предмет цього тексту. Але принцип “бери або плати”, за яким Нафтогаз був зобов’язаний платити навіть за той газ, який компанія не купувала - справжня катастрофа. Та й механізм визначення ціни був прописаний під диктовку росіян… Контракт при цьому мав діяти 10 років - до 31 грудня 2019 р.

У контракті також прописано об’єм газу, який мав би щорічно закуповувати Нафтогаз, а саме: 40 млрд куб. м. у 2009 році та по 52 млрд куб. м, починаючи з 2010 року. В результаті, у Нафтогазу був такий вибір: або купувати газ і платити, або не купувати газ, але все одно платити.

Чи потрібен цей газ у такій кількості Україні? Відповідь - ні. Навіть у 2009-2012 рр. споживання газу ледве перевищувало 50-55 млрд куб. м. І це при тому, що Україна і сама видобуває більше 20 млрд куб. Починаючи з 2013 року споживання газу в Україні зменшилося практично вдвічі. Зокрема, у 2014 році Україна спожила 42,6 млрд куб. м., а в 2015 - 33,8 млрд куб. м. Згідно з принципом “бери або плати” Нафтогаз мав би платити за повітря.

Ще одне питання - вартість газу. У контракті закладена непрозора формула формування ціни, згідно з якою Нафтогаз сплачував у рази більшу ціну, ніж решта країн Європи. Наприклад, у 2012 році ціна сягала практично 500 доларів за тисячу куб., в той час як на європейському ринку - 250 доларів.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Згідно з контрактом, сторони мають право на перегляд ціни. Однак, цей пункт не деталізований. У міжнародній практиці механізм перегляду ціни зазвичай визначають детально і чітко. І єдиний позитив у цьому контракті для України та Нафтогазу - восьма стаття договору визначає Стокгольмський арбітраж як місце вирішення спорів.

Отже, Нафтогаз намагається довести арбітрам, що принцип “бери або плати” не застосовується і не відповідає світовій практиці. А формула визначення ціни є не ринковою. До того ж ціна транзиту занижена і Газпром не доплачує. Це складно. Ні, не так. Це ФАНТАСТИЧНО складно.

Позицію ж Газпрому можна описати таким чином: контракт в нормі - Нафтогаз просто має по ньому платити.

Вимоги вражають

За договором купівлі газу Нафтогаз вимагає у Газпрому повернути 17,87 млрд. доларів за газ, придбаний з 20 травня 2011 року до жовтня 2015 року. Ціна газу, який за цим договором закуповував Нафтогаз, була вищою ніж ринкова. Тому саме різницю між контрактною ціною і ринковою НАК вимагає повернути.

За договором транзиту українська компанія намагається стягнути з російського монополіста 12,09 млрд доларів за недоплату та за непостачання необхідних об’ємів упродовж 2009 - липня 2016 рр.

Важливо додати: для української сторони стратегічно важливим є перевести відносини з Газпромом у площину, коли вони відповідатимуть європейським принципам утворення ціни та положенням Третього енергетичного пакету. Останні вже закладені в основну газового ринку України, оскільки Україна приєдналася до Договору про заснування Енергетичного Співтовариства, а також змінила внутрішнє законодавство, прийнявши у 2015 році Закон “Про ринок природного газу”. Крім того, Україна домагається, щоб ціна на газ була ринковою на рівні “хаб мінус”.

Натомість вимоги Газпрому такі: 45,78 млрд доларів за договором купівлі газу та 6,64 млрд доларів за договором транзиту. По першій справі Газпром намагається стягнути кошти за нібито порушення принципу “бери або плати” і вимагає застосовувати його, навіть якщо Україна і близько не потребувала тієї кількості газу.

Що таке перемога

Що можна вважати перемогою для України? Перш за все, головне завдання нашої команди у Стокгольмі - довести нікчемність принципу “бери і плати”. Якщо сама по собі ця вимога буде “відбита” - вже перемога.

По-друге, потрібно буде оцінити, що ми отримали в результаті. У цьому разі все залежатиме від того, хто кому скільки винен - якщо Газпром муситиме заплатити більше, то це також буде суттєвою перемогою.

І, по-третє, будь-яке зниження ціни газу в порівнянні з тією, яка є в контракті купівлі-продажу - дуже позитивний результат.

Україна сьогодні веде судову війну з Росією в Міжнародному суді ООН, торговельні спори в рамках Світової організації торгівлі та в Європейському суді з прав людини. Перемога у Стокгольмі зробить наші позиції сильнішими в усіх інстанціях. Обидві сторони добре розуміють - рішення Стокгольмського арбітражу ще довго впливатимуть на економічні та геополітичні процеси між двома країнами, та й на позиції України в Європі в цілому.

Одже, перемога дуже дорого коштує.

Показати ще новини
Радіо NV
X