Все ще нижчі ніж у 2013. НБУ та експерти розповіли про реальні доходи українців

18 грудня 2018, 21:19

Доходи українців майже досягли дореволюційного рівня п'ятирічної давнини. У першому півріччі реальний наявний дохід населення був 80% від показників того періоду, сказано у Звіті про фінансову стабільність Національного банку України. Розповідаємо, як змінювався рівень доходів українців в останні роки.

Зростання реальних доходів за останній рік

Серед причин поступового зростання доходів називають перегляд зарплат та соціальних виплат, а також збільшення доходів трудових мігрантів, зазначається у сюжеті Радіо НВ.

Відео дня

У 2018 році фінасовий стан українських родин продовжував поліпшуватися. У першому півріччі реальний наявний дохід населення зріс на 10%.

Це підвищення прискорилося завдяки перегляду заробітних плат та соціальних виплат, а також збільшенню заробітків та уповільненню інфляції.

Основний рушій зростання - заробітна плата. Вона збільшилась на чверть

Основний рушій зростання - заробітна плата. Вона збільшилась на чверть. Мінімальна зарплата зросла цього року на 15%. Водночас висока інфляція призвела до того, що реальний дохід українців з низькими зарплатами зріс помірно. Обсяг зарплат трудових мігрантів збільшився майже на 45%.

У НБУ зазначили, що зростання реального доходу буде спостерігатися і надалі. За повний 2018 рік темп приросту реальної зарплати становитиме близько 15%.

Проте у 2019 році можливе уповільнення реальних доходів. Причиною може стати нижчий темп зростання ВВП, а також більш жорстка фіскальна політика. Вона обмежить зростання зарплат у бюджетній сфері.

Конкуренція роботодавців

Головний редактор інтернет видання VoxUkraine Борис Давиденко зазначає, що, за даними російської Вищої школи економіки, реальна зарплата в Україні досягла в минулому році році історичного максимуму за всі роки незалежності.

Минулого року середня зарплата в Україні була 273 долари, однак на ці гроші українець міг дозволити собі придбати стільки ж товарів, як американець із зарплатою в 1 тис. доларів. Такі дані дослідники отримали, визначивши курс місцевих валют до долара з урахуванням купівельної спроможності.

В інтерв'ю Радіо НВ Борис Давиденко розповів, що в минулому році українці могли дозволити собі приблизно стільки ж товарів, як у 2013-му. Однак, це середні дані, адже у великих та дорогих містах на ту ж суму можна купити менше.

Найбільше підвищили зарплати представникам робітничих спеціальностей.

Давиденко зауважив, що якщо минулого року рівень доходів зростав, здебільшого, за рахунок підвищення мінімальної зарплати, то цього року роботодавці підвищували оплату своїм працівникам. Найбільше підвищили зарплати представникам робітничих спеціальностей: їхні заробітки зросли на третину, а з урахуванням інфляції їхні реальні зарплати зросли на 20%. Давиденко пояснив це конкуренцією з боку польських роботодавців.

"Так, реальна зарплата зростає у 2018 році. Зараз важко сказати, на скільки точно вона зросте за підсумками року, але це більше, ніж 10-15%. Зростання зарплати багато в чому пов'зане з тим, що приватний сектор досить активно підвищував оплату праці в сегменті середньо оплачуваних так званих синіх комірців. Одна з основних причин - те, що український бізнес зіткнувся з конкуренцією за робочу силу з боку зарубіжних ринків", - вважає головний редактор VoxUkraine.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

На що зростали ціни

Незважаючи на те, що курс долара за п'ять років підвищився у 3,5 разу, не можна говорити, що вартість продуктів в Україні зросла пропорційно. На ціноутворення продуктів впливає багато інших чинників. Член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин в інтерв'ю Радіо НВ розповів, що у зв'язку із гарним врожаєм цього року не зросли ціни на гречку та цукор, на рівні минулого року залишились і ціни на яйця. Водночас, так званий "борщовий набір" здорожчав на 70%. Це суттєвіше, ніж рівень інфляції, яка за підсумками року буде на рівні 10%. Пендзин зазначив, що ціни на так званий "борщовий набір" дуже істотно знижуються після збору врожаю і підвищуються взимку. Це пов'язано з тим, що в Україні досі не створені оптимальні умови для зберігання овочів.

"Яйця так, яйця теж достатньо складна річ, тому що там теж велика гойдалка, пов'язана з тим, чи є потреба в яйцях на наших основних ринках, чи ні. А от гречка і цукор є показовими. Ціни практично не змінилися по відношенню до минулого року. Це пов'язано з тим, що в нас були достатньо великі врожаї і так сталося, що були великі запаси і, по суті, ціна відповідала фактичному попиту платоспроможному. І ніхто ціну не підвищував, бо можна було впертися в неможливість продавати", - говорить Пендзин.

Ціни на хліб зросли на третину порівняно з минулим роком і підвищувались також і в попередні роки

Починаючи з 2014-го року найбільше в Україні подорожчали продукти першої необхідності, ціни йшли вгору майже як курс долару - до 3,5 разу. Про це в інтерв'ю Радіо НВ розповів директор української Асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко. Він зазначив, що відлік найбільш доцільно вести саме з 2014-го року, адже послаблення гривні і зростання вартості продукції розпочались саме тоді. Як приклад експерт навів ціни на хліб, які зросли на третину порівняно з минулим роком і підвищувались також і в попередні роки. Водночас ціни на більш дорогі продукти зростали не так інтенсивно.

"За п'ять років інфляція була на рівні 80%, але девальвація гривні була у три рази. І от коли ми, в основному, рахували ціни, девальвація гривні з 8 гривень до сьогоднішніх 28, в основному, відображає зростання цін, особливо на продовольство. Тому що ми розуміємо, що є ціни на товари, на продукти не першої необхвдності. На повсякденні продукти, в основному, ціни зросли ось у ці 3,5 разу", - зазначив Дорошенко.

В НБУ також повідомили, що платоспроможність домогосподарств підвищилася, а боргове навантаження знизилося. Депозитна база банків зростала, але нижчими темпами, ніж кредитування.

Показати ще новини
Радіо NV
X