Ми впали нескінченно глибоко, але вихід є – Євген Уткін

5 жовтня 2016, 17:30
Власник ІТ-компанії KM Core назвав три складових, які можуть зробити галузь більш ефективною

Кошмари для вітчизняних IT-компаній можуть скоро закінчиться. У вересні в парламенті пройшов перше читання важливий для галузі проект закону. Якщо документ набуде чинності, то правоохоронним органам автоматично буде заборонено вилучати електронні носії інформації. А значить підприємства даної сфери зможуть мати свого роду гарантію, що їх бізнес не розвалиться в один день як картковий будиночок.

Відео дня

Безпідставні перевірки IT-компаній тривають уже кілька років. Бізнес очікував, що зі зміною влади ситуація кардинально зміниться, але поки що цього не відбулося. Компанія Уткіна також піддалася ревізії в кінці цього літа, але навіть в такій ситуації підприємець не впадає у відчай і називає нинішній візит правоохоронних органів боротьбою систем, старої і нової.

В інтерв'ю НВ Бізнес Уткін назвав рецепти пожвавлення зростання в галузі, практичні поради для держави, а також сфери, в які варто інвестувати.

– Як ви ставитеся до останніх наїздів на вашу компанію правоохоронними органами?

– Це абсолютно негативно. Я вважаю, що це просто боротьба старої і нової систем. В принципі з цього питання все необхідні зустрічі ми вже провели, поговорили, знайшли спільне. Цей кейс узятий для того, щоб цю систему міняти. Мені імпонує, що і генеральний прокурор, і фахівці, які працюють, з розумінням ставляться до тієї ситуації, яка була. Вони вже принесли вибачення. Сподіваюся, що це буде уроком для старої системи.

25 років наша банківська система живе в паралельному світі, і вона не займається реальною економікою

– Якщо говорити про IT в цілому, як ви оцінюєте ті умови, в яких працює індустрія в нашій країні?

– Індустрія працює в тих же умовах, як і всі інші. З іншого боку, якщо подивитися на дані останніх двох років, то можна побачити, що за цей час виїхало з країни близько дев'яти тисяч висококваліфікованих програмістів. Наша індустрія на відміну від інших глобальна і людині, по суті, потрібна тільки розетка і доступ в інтернет. Ця мобільність дозволяє конкурувати на глобальному рівні з Індією, Америкою, Румунією, тією ж Росією і багатьма іншими країнами.

– У нас все більше переважає аутсорсинг в структурі експорту, а не готові продукти. Що треба зробити для того, щоб ситуації змінилася?

– Є фундаментальні причини, які стосуються всієї країни. Це інвестиційний клімат, доступ до фінансових інструментів, якого у нас немає. 25 років наша банківська система живе в паралельному світі, і вона не займається реальною економікою. Аутсорсинг – це непогано. Люди працюють тут, вони створюють робочі місця і так далі. Ми говоримо не тільки про IT. Потрібно говорити про хай-тек, про біотехнологіях, нанотехнологіях. Сьогодні є три індустрії, які можуть бути драйвером для технологій. Перша – це безпека збройних сил. Зараз технології в цій сфері досягають 80-90%, і вони повинні бути українськими. Друга індустрія – це сільське господарство. На стику технологій і сільського господарства, у нас є величезний потенціал. І застосування сучасних технологій допоможе нам в рази збільшити ефективність в АПК. І третє – звичайно енергетика. Це нові технології в енергетиці. Так, у нас йде війна, це відлякує інвесторів. Але нам потрібно говорити про те, що у нас є сьогодні можливості в енергоеффективності. І ось в ці сфери потрібно залучати інвестиції.

За два роки з країни виїхало близько дев'яти тисяч висококваліфікованих програмістів

– Що найбільше відлякує інвесторів війна або корупція?

– Невизначеність. Людина повинна хоч якийсь час жити в стані визначеності. Корупція - це страшно, вона є не тільки у нас. Є інвестори, які працюють спокійно в країнах, де процвітає корупція. Але там є якась стабільність і є розуміння, що буде завтра. Є люди, які відповідають за те, що буде завтра в країні, які забезпечують конкурентні умови для бізнесу. Це перше. Друге - у нас є величезний внутрішній ресурс. І для того, щоб залучити зовнішнього інвестора, потрібно спочатку показати, що ти поважаєш внутрішнього. У нашій країні до українського виробника ставляться зневажливо. Ми ніколи серйозно не лобіювали інтереси українських виробників. Окремі якісь групи – так. А ось якщо говорити про індустрію, якщо говорити про конкурентному українському виробнику – такого ніколи не було.

– Ваш прогноз подальшого розвитку індустрії IT. Що тут можна очікувати? Ці ринки будуть рости або усі виїжджатимуть за кордон?

– Так, у нас сьогодні розвивається експорт послуг. Це нормально. Але якщо говорити про ринок IT, він сьогодні знаходиться на рівні 1990-х років. Ми впали нескінченно глибоко і відстали від багатьох країн. Тому роль держави зараз – сформувати запит. Сьогодні є електронний уряд, застосування технологій для управління державою – це позитивні кроки. Але повинні бути реальні запити. І перш за все ці запити для українських компаній. Тільки тоді ми сформуємо індустрію 4.0.

– Які країни успішно пройшли через це?

– Кожна країна займається розвитком інновацій. Блискучий для нас приклад – це Ізраїль. Тому що країна, яка знаходиться перманентно в стані війни, якраз сфокусувала свої зусилля на технологіях для оборони, для безпеки, і потім коммерцілізіровала ці технології на інші. Вона сьогодні номер один в мікроелектроніці, в нанотехнологіях, в фармацевтиці, в сільському господарстві. Ми які мандарини їмо? Це країна, в якій немає води. Для нас це один з таких яскравих прикладів. Це можна говорити і про Південну Корею, ту ж Ірландію. В принципі Фінляндія зробили свого часу такі кроки, Швеція. Є безліч прикладів.

Є інвестори, які працюють спокійно в країнах, де процвітає корупція, разом с тим є і конкурентні умови для бізнесу

Винаходити велосипед не потрібно. Тут просто треба зрозуміти, хто в країні за цю справу відповідає. Потрібно на державному рівні визначити сфери, на яких можна робити фокус. На мій погляд – це оборона і безпека, сільське господарство та енергетика. Далі дати конкурентні умови компаніям, які займаються хай-теком. Потім привести сюди такі компанії, як Apple, Google і так далі, але не тільки офіси цих компаній, а зробити так, щоб це були розробки і виробництво.

– Що треба зробити, щоб реалізувати цю програму?

– Перше – у нас повинна з'явитися високорівнева особистість. Ось в Ізраїлі є головний вчений. Свого часу він щотижня зустрічався з прем'єр-міністром. У кожному міністерстві був офіс головного вченого. І завдання були – 20% інноваційної економіки в кожному секторі. Тобто повинна з'явитися така інституція або функція, або комусь делегувати це, щоб не плодити нових інституцій. Але інновації і технології повинні бути пріоритетом. А у нас слова зі справами розходяться. Друге –переговорити з топ-100 компаній світу і зробити все можливе, щоб вони відкрили у нас розробки і виробництво. Третя накриває перші два. Тому що нічого тут не може бути без верховенства права та однаковий доступ до ресурсів. Повинна бути конкуренція. У нас немає конкурентного доступу до ресурсів, в тому числі до грошей. Це така колода в оці. І тому люди з нашої індустрії будуть йти, якщо не зробити цих трьох речей.

Показати ще новини
Радіо НВ
X