Субсидії грошима та підвищення пенсій. Які зміни відбуваються в економіці України напередодні виборів

20 березня 2019, 13:47

В Україні 3,5 мільйони родин вже можуть отримати субсидії живими грошима.

Про це повідомив віце-прем'єр-міністр Павло Розенко. Він також анонсував підвищення пенсій.

Середній розмір субсидій, які люди отримають на руки на оплату житлово-комунальних послуг, буде майже 1,7 тисяч гривень. Аналогічні суми люди отримають також в квітні і травні. Процес надання субсидій значно спрощено, зазначив Розенко.

Відео дня

У березні, квітні і травні люди отримають свою субсидію у повному обсязі

Урядовець наголосив,  що люди отримують гроші на руки і після сплати всіх платежів за комунальні послуги у них на руках залишаться реальні суми економії. Віце-прем'єр додав, що в Україні встановився плюсовий температурний режим і у громадян є можливість економити на опаленні в комфортному для них режимі.

"У березні, квітні, і травні люди отримають свою субсидію у повному обсязі. Ось реальний механізм, чому має бути монетизована субсидія, і як конкретно кожне домогосподарство може отримати від цього відповідний ресурс. А в наступний опалювальний сехон, якщо зараз сім’я вкладе кошти в енергозбереження, такі суми економії можуть бути більші", – зауважив Розенко.

Заяви на субсидії

В середньому по Україні опрацьовано понад 40% заяв на субсидії, поданих з 1 січня 2019 року. Про це повідомив міністр соціальної політики Андрій Рева.

Він пояснив, що не призначено субсидію на придбання твердого палива та скрапленого газу. Причина – відсутність у Державної фіскальної служби інформації про доходи громадян за попередній календарний рік.

Він пояснив, що в Україні є майже 2 млн людей, у кого є повний страховий стаж, але зарплата була нижчою від необхідної. Саме вони цієї весни отримають единоразову доплату до пенсії у розмірі 2410 грн.

Стан справ дуже відрізняється у регіонах

Однак, стан справ дуже відрізняється у регіонах. За словами Реви, найкраще організовано роботу в Полтавській області, де опрацьовано 90% заявок. В Івано-Франківській – опрацювали 70% заяв, у Київській та Львівській – по 60%.

Натомість, в Одеській області обробили менше третини заяв, а у Чернівецькій області – лише 15%. Міністр закликав місцеві підрозділи організувати відповідну роботу. 

"Станом на 15 березня в середньому по Україні опрацьовано 43% заяв на призначення субсидій, що подані після 1 січня 2019 року. З одного боку, це пояснюється тим, що не призначено субсидію на придбання твердого палива і скрапленого газу через відсутність у Державній фіскальній службі інформації про доходи громадян за попередній рік. Це є об’єктивна причина, ми її розуміємо. Проте частка відпрацьованих справ дуже відрізняється у різних регіонах", – повідомив Рева.

Збільшення заборгованості

Монетизація субсидій була запланована давно, тому не можна говорити, що це передвиборчий крок. Таку думку в інтерв'ю Радіо НВ висловив президент Центру антикризових досліджень Ярослав Жаліло.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю
Спочатку новий механізм виплати субсидій може призвести до збільшення заборгованості

Він зауважив, що існує лише ризик того, що деякі громадяни, отримавши гроші на руки, не стануть оплачувати комунальні послуги, однак тоді їх позбавлять субсидії. Жаліло пояснив, спочатку новий механізм виплати субсидій може призвести до збільшення заборгованості за комунальні послуги. Однак під час наступного опалювального сезону уряд врахує усі недоліки і відкорегує процедуру.

"Суто теоретично, принаймні, монетизована форма видання субсидій, вона більш ефективна, ніж безготівкова. Тому що в першому випадку людина бачить, що вона просто отримала, вона витратила певний обсяг комунальних послуг, вона може за нього сплатити реальними грошима. А отже з’являється абсолютне й безпосереднє відношення до економії, вона від цієї економії має реальні гроші", – наголосив Жаліло.

Підвищення пенсій

Певні передумови для підвищення пенсій є, адже за останні два роки в Україні відбувалось певне зростання економіки, зазначив у інтерв'ю Радіо НВ президент Академії пенсійної реформи Олег Ліховид.

Підвищення пенсій має політичні, а не економічні передумови

Однак він додав, що підвищення пенсій в Україні зазвичай має політичні, а не економічні передумови. Тому немає гарантій, що наступного року уряд не загальмує цей процес, як це було у 2014 році.

"Держава в нинішній системі пенсійного забезпечення буде крутити показниками розміру пенсій так, як вона вважає за потрібне, не зважаючи ні на економічні показники, ні на що інше. Саме діюча система пенсійного забезпечення дозволяє це робити. Хочуть – будуть гальмувати пенсії, як то було у 2014-2015 рік, хочуть – будуть підвищувати. Єдине що, зрозуміло, не можна на 5 тисяч гривень підвищити пенсію. Бо, перепрошую, держава без штанів залишиться", – зазначив Ліховид.

Нагадаємо, наприкінці лютого міністр соціальної політики Андрій Рева повідомив, що автоматично перерахують пенсії для 10 млн пенсіонерів, однак їхнє реальне підвищення стосуватиметься 8 млн пенсіонерів.

Він пояснив, що в Україні є майже 2 млн людей, у кого є повний страховий стаж, але зарплата була нижчою від необхідної. Саме вони цієї весни отримають единоразову доплату до пенсії у розмірі 2410 грн.

Показати ще новини
Радіо NV
X