Цифровий зір або що таке відеоаналітика

17 лютого 2017, 10:00
Новини компаній

Камери спостереження сьогодні стоять чи не на кожному розі. Але ще далеко не всі розуміють, які перспективи для бізнесу несе відеоаналітика

Камери спостереження, які колись були дивиною і розкішшю, доступною тільки елітним банкам і казино, сьогодні розташовані на кожному розі. В більшості випадків наявність такої камери означає, що десь у темній кімнаті біля моніторів цілодобово чергують охоронці. Але по мірі розвитку технологій потреба в цьому знижується. Сучасні технології відеоаналітики дозволяють камерам брати на себе багато функцій, які раніше виконували люди — охоронці, рекламні аналітики і дорожні поліцейські.

Відео дня

Що таке відеоаналітика?

Відеоаналітика – це технологія, яка використовує методи комп'ютерного зору. Так, на основі певної послідовності зображень, що надходять з камер, можна автоматизувати отримання та аналіз даних. Причому такий аналіз даних здійснюється без участі людини.

Звучить як фантастика!

Але це вже реальність. І для того, щоб зіткнутися з нею, необов'язково їхати у високотехнологічні мегаполіси, як-от Токіо чи Нью-Йорк.

Відвідувачі деяких київських бізнес-центрів вже помічали, що на парковку можна потрапити без контакту з паркувальником. Тому що система відеоспостереження розпізнає номери машин і впускає ті, що в «білому» списку.

«Це настільки зручно і недорого, що подібні системи вже працюють не тільки в торгових центрах, але навіть у гаражних кооперативах та приватних ЖЕКах у житлових будинках», - говорить Олексій Цвєтнов, технічний директор компанії STRATEGY Group, яка займається розробкою і продажем програмного забезпечення для аналізу відео.

Де може застосовуватися відеоаналітика?

Вона може використовуватися в найрізноманітніших сферах. Найбільш очевидні з них пов'язані з безпекою. Поліція багатьох міст світу відстежує з допомогою відеоспостереження ситуацію на дорогах.

Інший приклад — система відеоспостереження дозволяє визначити, скільки водіїв подивилися відеорекламу над дорогою і на яких машинах вони їхали. Інтерактивні системи такого роду допомагають показати людині рекламу, максимально близьку її інтересам і матеріальному станові.

У чому переваги відеоспостереження?

Автоматизовані системи більш ефективні і економічно виправдані, ніж класичне спостереження, в якому задіяні звичайні люди. Наприклад, у сфері безпеки автоматизована система здатна працювати цілодобово і ефективно, в той час як людина втрачає здатність швидко фокусуватися вже через 15 хвилин. Також дані відеоспостереження об'єктивні, на них не впливає так званий людський фактор.

Крім того, система здатна одночасно відслідковувати численні порушення, включно з проїздом по смузі громадського транспорту, порушенням швидкісного режиму, ігноруванням світлофорів. У жодній країні світу не знайдеться достатньої кількості поліцейських, щоб постійно контролювати ситуацію на дорогах.

На звичайній парковці використання відеоспостереження дозволяє і зовсім обійтися без участі людини. Система сама впустить машину, запам'ятає її номер, а на виїзді виставить рахунок з урахуванням часу перебування на парковці.

Як відеоаналітика допомагає економити?

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Заощадити, значить, заробити. «Після початку використання програмного забезпечення NumberOk Edge для аналізу трафіку один з наших партнерів — рекламне агентство з Казахстану – збільшив зростання обороту на 20%», - пояснює Олексій Цвєтнов з FF Group.

У деяких країнах Європи вже використовуються системи інтелектуального керування парковками, які змінюють тарифи залежно від показань системи відеоспостереження про завантаженість міських доріг. Водіям же такі системи можуть надавати інформацію про те, де в місті є вільні парковки.

Останніми роками відеоспостереження стало ще доступнішим. Завдяки таким інноваціям, як розпізнавання всередині камери, без необхідності підключення до сервера. Наприклад, таке рішення, розроблене в FF Group, дозволяє здешевити систему відеоспостереження. Така камера на парковці вміє сама розпізнавати номери машин і відправляти сигнал про відкриття шлагбаума. Це рішення може бути встановлене в камери від більшості провідних світових виробників.

У київському гольф-клубі GolfStream працює ще одне програмне рішення FF Group.

Система забезпечує автоматичний доступ на територію постійним клієнтам. На прохання керівництва гольф-клубу компанія впровадила хмарний сервіс з використанням бізнес-логік програмного забезпечення. Система може підрахувати, як часто приїжджають ті чи інші клієнти, скільки часу проводять на території клубу. Це дозволяє не тільки забезпечувати гостям ефектний в'їзд через автоматичний шлагбаум без охоронця, але і знаючи, наприклад, що в середу приїжджає менше людей, випускати на роботу менше персоналу, замовляти менше їжі. Крім того, з'явилася можливість робити знижки на послуги клубу в періоди меншого напливу клієнтів.

За словами технічного директора FF Group Олексія Цвєтнова, у складних системах, які вимагають синхронізації з хмарними сервісами, найзручніше використовувати хмарний сервіс Microsoft Azure. «Microsoft став очевидним вибором завдяки повноцінній присутності в Україні, швидкості локальної техпідтримки, а також активної підтримки стартапів. Крім того, інтеграція з сервісами Microsoft дозволяє легше інтегрувати систему відеоаналітики в інфраструктуру клієнтів. Всі користуються Office або офісними додатками від Microsoft», - пояснює нам Олексій.

Також, за його словами, один із пріоритетів хмарного сервісу Microsoft – розвиток когнітивних сервісів, що дуже важливо для систем відеоспостереження та розвитку концепції безпечного міста.

Безпечне місто — що це?

Повсюдне запровадження системи контролю за швидкістю руху транспорту з допомогою відеоспостереження знизило смертність на дорогах в Туреччині на 20%.

Та ні, ця система не схожа на екранчики над дорогою, які показують миттєву швидкість руху авто (такі вже є у Києві на кількох вулицях).

Відеоаналітика працює тонше. Камери можуть заміряти середню швидкість руху машини, співвідносячи час між контрольними точками заїзду і виїзду з певної зони. Таку систему не «обдуриш», просто пригальмувавши перед поліцейським постом.

Система вміє рахувати, скільки авто у місті, скільки з них їдуть транзитом. Де хто паркується. Фіксувати численні порушення швидкісного режиму або виїзду на смугу для автобусів. Навіть більше, вона вміє підраховувати, скільки водіїв у місті займаються візництвом у таксі, просто аналізуючи поведінку машин. Також з допомогою відеоспостереження легко в реальному часі відстежувати завантаженість доріг і, наприклад, перенаправляти транспортні потоки з допомогою смуг реверсу.


«В Європі системи, що роблять міста «безпечними», вже стали цілком звичними. У FF Group є клієнти в Голландії, Чехії, Румунії», - коментує Олексій. В Україні вже з'являються елементи безпечного міста. Так, за допомогою розробок FF Group їх запроваджують у Києві, Харкові, Львові, Золотоноші, Козятині та кількох інших містах.

Радує, що міська влада розуміє, наскільки важлива безпека для мешканців міста. Вчора в Києві відкрився Центр обробки даних комплексної системи безпеки. В рамках цього проекту міська адміністрація вже встановила понад 3700 камер відеоспостереження. Найближчим часом влада також планує встановити ще 4000 «розумних» камер.

Показати ще новини
Радіо НВ
X