Золоте місто. Якою ціною Сан-Франциско стало мегаполісом з найвищим рівнем зарплат

23 червня 2019, 10:00

Сусідство з Кремнієвою долиною перетворило Сан-Франциско на Мекку технологій, місце проживання мільярдерів і місто з найвищою середньою зарплатою в світі. Журнал НВ з’ясував наслідки такого успіху

Найвища в світі заробітна плата — і захмарні ціни на нерухомість

К оли 2017 року канадську компанію, в якій працював 34-річний програміст Еверт Пот, купив популярний у США сервіс довідок і відгуків про компанії Yelp, усіх працівників попросили переїхати з Торонто до Сан-Франциско — ближче до нової штаб-квартири. Пот погодився і наступний рік прожив у американському мегаполісі.

Відео дня

"Сан-Франциско — Мекка технологій і водночас центр капіталізму, тут багато грошей, але мало достатку", — описує свої враження Пот. І зізнається: тут платять шалені гроші — таких високих зарплат, як тут, він не зустрічав більше ніде.

Його досвід підтверджує статистика. У щорічному рейтинзі міст за рівнем доходів і вартості життя, який наприкінці травня опублікував транснаціональний інвестбанк Deutsche Bank, Сан-Франциско посіло перше місце за рівнем середньої зарплати. За останні п'ять років середній заробіток місцевих жителів зріс майже удвічі та сягнув $6,5 тис. на місяць за вирахуванням податків. Тоді як у швейцарському Цюріху, що поступився йому першістю, працівники отримують у середньому $5,9 тис.

Зростанням свого добробуту Сан-Франциско зобов'язане передусім технологічній індустрії. За 60 км на південь від міста розташувалася Кремнієва долина — місце народження легендарних технологічних компаній Intel, Apple і Hewlett-Packard. Сьогодні їхні штаб-квартири, а також центральні офіси гігантів Alphabet (Google), Facebook, Tesla, Netflix та інших розмістилися в околицях Сан-Франциско — 8-мільйонній агломерації навколо однойменної затоки.

Тут був рай для тих, хто в інших місцях не вписувався, але потім Сан-Франциско перетворився на літній табір для стартапів, Стюарт Шуффман, 38-річний письменник, художник і активіст, житель Сан-Франциско

"Сан-Франциско стало епіцентром технологічних інновацій, що призвело до експоненціального зростання числа робочих місць і населення", — констатує Еллісон Аріфф, редакційний директор неурядової асоціації планування і урбаністичних досліджень регіону Сан-Франциско (SPUR).

За останні десять років населення міста, за площею всемеро меншого, ніж українська столиця, зросло практично на 100 тис. Сьогодні тут проживає 883 тис. осіб, до того ж на кожні 11,6 тис. населення припадає по одному мільярдерові. Така статистика забезпечила місту перше місце за концентрацією мільярдерів у глобальному рейтинзі Перепис мільярдерів 2019 від Wealth-X, компанії досліджень у галузі багатства і розкоші.

Серед найбагатших мешканців Сан-Франциско — творець Facebook Марк Цукерберг, який у 2013-му придбав тут таунхаус за $10 млн, співзасновник і технічний директор Oracle Ларрі Еллісон, співзасновник Google Сергій Брін, а також Ян Кум — уродженець Києва, який подарував світу месенджер WhatsApp. Для них Сан-Франциско поєднує в собі переваги розвиненого бізнес-центру і комфортного прибережного міста.

"Прекрасна погода, красива природа і розвинена культура, це місто світового класу", — перераховує переваги Сан-Франциско Пот. Однак на тих, хто не працює в ІТ, тут чекає непросте життя.

За спостереженнями Аріффа, капітал великих технологічних компаній і високі зарплати, якими вони привертають талановитих працівників з інших міст і країн, виявилися руйнівними для багатьох містян. "Тут встановився найвищий у США рівень нерівності доходів", — констатує вона.

ЇЖ ТА ПИЙ: Сан-Франциско славиться своєю атмосферою свободи, різноманіттям субкультур і гастрономічною культурою, яка приваблює сюди туристів з усього світу (Фото: НВ)
ЇЖ ТА ПИЙ: Сан-Франциско славиться своєю атмосферою свободи, різноманіттям субкультур і гастрономічною культурою, яка приваблює сюди туристів з усього світу / Фото: НВ

Табір для стартапів

А мериканець Баррі Міллер, партнер у нью-йоркській компанії FunTrends зі створення контенту в соцмережах, переїхав до Сан-Франциско зі Східного узбережжя США разом зі своїм чоловіком на початку 1990-х. Тут пара орендувала квартиру в одному з центральних районів за $1,2 тис. на місяць, що виявилося відчутно дешевше менш просторого житла в Нью-Йорку.

"Місто було доброзичливим, чарівним, спокійним, а ще дуже чистим, доглянутим, із розкішною вікторіанською архітектурою і вишуканою їжею", — згадує Міллер.

Коли в 2005 році він вирішив повернутися у Велике яблуко, ціни на житло в Сан-Франциско почали зростати. А вже через кілька років, коли Міллер приїхав на Західне узбережжя відвідати друзів, місто помітно змінилося.

У період із 2008 до 2016 року доходи місцевих жителів росли швидше, ніж у багатьох інших мегаполісах США, додавши загалом 26%. У 2011-му потужний поштовх місцевій економіці дали так звані податкові пільги для Twitter, згадує Тайра Феннелл, голова місцевої громадської культурної організації Imprint City, яка переїхала до Сан-Франциско в кінці 2000-х.

ПОТРАПИВ У КОЛІЮ: Програміст Еверт Пот зізнається, що йому сподобалося жити в Сан-Франциско, але висока вартість життя зробила місто менш комфортним для тих, хто не працює в ІТ (Фото: НВ)
ПОТРАПИВ У КОЛІЮ: Програміст Еверт Пот зізнається, що йому сподобалося жити в Сан-Франциско, але висока вартість життя зробила місто менш комфортним для тих, хто не працює в ІТ / Фото: НВ

"Податковими пільгами мер міста заманював технологічні компанії розміщувати свої офіси в депресивному районі міста Мід-Маркет", — пояснює американка. Ідея спрацювала: у 2012-му свій офіс тут відкрив Twitter, за ним прийшли великі розробники програмного забезпечення Zendesk і Square, міжнародний сервіс таксі Uber і приладобудівна корпорація Dolby. Місто отримало тисячі робочих місць, а район Мід-Маркет перетворився на діловий квартал із сучасними офісами і новими житловими комплексами.

Втім, за підрахунками економістів, податкові пільги лише за рік позбавили Сан-Франциско майже $34 млн надходжень. До того ж ініціативу мера розкритикували за тиск на малий бізнес і витіснення із району корінних мешканців.

Штучна стимуляція економіки призвела до того, що місто заполонили високооплачувані працівники, ціни на житло злетіли, а середній клас та історично різноманітні громади Сан-Франциско опинилися на межі зникнення, нарікає Феннелл.

Із нею повністю згоден Стюарт Шуффман, 38-річний письменник, художник і активіст, який прожив тут останні 17 років. "Місто змінилося драматично, — каже він. — Тут був рай для тих, хто в інших місцях не вписувався, але потім більшість із них видворили, і Сан-Франциско перетворилося на літній табір для стартапів".

За минулі десятиліття вартість життя у місті зросла в рази, і багато місцевих жителів звинувачують у цьому технологічні компанії, підкреслює Пот. Він згадує серію інцидентів на початку 2018-го, коли невідомі закидали камінням і обстріляли гумовими кулями автобуси для розвезення працівників Apple і Google. Через кілька місяців активісти спорудили на шляху автобусів загородження з електроскутерів — ще одного символу нестримної експансії технологічних компаній.

Сьогодні вартість життя в Агломерації затоки на чверть перевищує средньонаціональний рівень. Сім'ї з чотирьох осіб із достатком $117,4 тис. на рік вважають тут домогосподарствами з низьким доходом. Тоді як у середньому по всій Америці сім'ї з таким складом отримують $91 тис. на рік — дані Міністерства житлового будівництва і міського розвитку США.

У регіоні гостро стоїть проблема матеріального розшарування. Якщо програмісти в Сан-Франциско заробляють приблизно $120 тис. на рік, то працівники дитячих закладів — всього $22,3 тис., а найбільш низькооплачуваними вважають працівників ферм із зарплатою приблизно $18,5 тис.

Сан-Франциско очолило тренд, який охопив усі американські мегаполіси, констатують аналітики Bloomberg. За їхніми підрахунками, за останні п'ять років у великих містах США між річними доходами 5% найбагатших домогосподарств і заробітками середнього класу утворилося провалля у розмірі $118 тис.

У БАГАТСТВІ ТА БІДНОСТІ: На тлі тривалого економічного буму в Сан-Франциско зростає кількість бездомних (Фото: НВ)
У БАГАТСТВІ ТА БІДНОСТІ: На тлі тривалого економічного буму в Сан-Франциско зростає кількість бездомних / Фото: НВ

Житлове питання

Після появи в Агломерації затоки великих технологічних компаній попит на житло в Сан-Франциско й околицях відчутно зріс. А високі ставки оренди, прийнятні для високооплачуваних працівників ІТ-компаній, виявилися непідйомними для багатьох містян.

Із 2005 до 2015 року ціна оренди двокімнатної квартири в Сан-Франциско зросла з $1,3 тис. до $2,4 тис. Сьогодні ж, за підрахунками Deutsche Bank, за таке житло мешканцям міста доводиться викладати по $3,6 тис. на місяць. Вищі ціни лише в Гонконзі — азійському мегаполісі з рекордно дорогою нерухомістю, де оренда квартири з двома спальнями обходиться на $100 дорожче.

"Орендна плата в Сан-Франциско настільки висока, що втратити роботу тут ризиковано", — констатує Пот, який у 2018 році винаймав двокімнатну квартиру за $4.250, витрачаючи на неї більшу частину зарплати.

Про дорожнечу житла говорить і Шуффман. Він разом із трьома товаришами орендує квартиру за $3,5 тис. у районі з обмеженнями на ставку оренди і зізнається, що без такої пільги був би змушений давно змінити місце прописки. "У Сан-Франциско більше немає місця для письменників і художників, єдиний порятунок — обмеження ренти", — нарікає він.

Тут багато грошей, але мало достатку, Еверт Пот, 34-річний програміст, який прожив рік у Сан-Франциско

А от середня вартість купівлі житла в Сан-Франциско, за даними Каліфорнійської асоціації ріелторів, перевищує $1,5 млн. Тоді як у Лос-Анджелесі вона недотягує до $550 тис., і навіть у райському містечку Санта-Барбара коливається біля $600 тис. Аби придбати нерухомість у Сан-Франциско, річний дохід покупця має становити не менше ніж $322,5 тис., підраховують в організації.

Хоча будівництво житла тут помітно відстає від попиту: на кожні 4,5 нових робочих місця припадає лише одне новозбудоване житло, констатують у місцевій Асоціації будівельної промисловості.

Тим часом нові багатоповерхівки помітно змінюють вигляд міста. Якщо раніше містяни жорстко відстоювали малоповерхову забудову, то після 2005-го в Сан-Франциско виросло чимало офісних і житлових хмарочосів, розповідає Міллер. Відвідавши мегаполіс у 2013-му, американець помітив й інші зміни: розбиті дороги і зростання кількості бездомних.

"Я ніколи не бачив стільки бідних і бездомних людей", — згадує свій рік життя у Сан-Франциско Пот. Звичною картиною він називає ситуацію в міському парку, коли з одного боку пропливають електроскутери і моноколеса, а з іншого — безхатченки, що справляють нужду.

З 2015 року тут, як гриби після дощу, почали множитися наметові містечка, де селилися незаможні, і гостро постала проблема дефекації на публіці. Тоді міська влада оголосила війну бідняцьким поселенням і заборонила бездомним спати в наметах групами і після 6 ранку. Втім, проблеми це не вирішило. Якщо в 2017 році в Сан-Франциско проживало приблизно 7,5 тис. бездомних, то в 2019-му їх кількість вперше перевищила 8 тис., підраховує місцева влада.

ТЕХНО-ОСТРІВ:  Кампус компанії Facebook у містечку Менло-Парк біля Сан-Франциско, спроектований відомим архітектором Френком Гері, вміщує 2,8 тис. працівників (Фото: НВ)
ТЕХНО-ОСТРІВ: Кампус компанії Facebook у містечку Менло-Парк біля Сан-Франциско, спроектований відомим архітектором Френком Гері, вміщує 2,8 тис. працівників / Фото: НВ

Чим загрожує успіх

У

найближчий рік у Сан-Франциско додасться кілька тисяч мільйонерів, прогнозують оглядачі. З виходом на біржу великих місцевих компаній — Uber із ринковою вартістю $75,7 млрд, сервісу таксі Lyft ($18,3 млрд) та інших — статки інвесторів, що мешкають в Агломерації Сан-Франциської затоки, зростають, штовхаючи вгору ціни на вже недешеву нерухомість. За прогнозами місцевих ріелторських агентств, ціна будинку на одну сім'ю в Сан-Франциско незабаром може сягнути $5 млн.

Така ситуація небезпечна не тільки для середнього класу і бідняків, але і для технологічного сектору, що запустив економічний сплеск. Так, фахівці аналітичного підрозділу британського журналу The Economist попереджають: перегрітий ринок нерухомості здатний спричинити занепад Кремнієвої долини. Через високі ціни в регіоні дедалі менше фахівців ризикуватимуть, працюючи в стартапі з туманним майбутнім. А, отже, все більше підприємців будуть шукати інше місце для розвитку бізнесу.

Сьогодні мер міста Лондон Брід намагається відновити середній клас завдяки інвестиціям у соціальні сервіси та запуску програм доступного житла, ділиться Феннелл. Однак спробам врівноважити ситуацію протистоять політики, які працюють разом із великими девелоперами і технологічними компаніями, нарікає Шуффман. "Ще й деякі містяни виступають проти будівництва доступного житла в їхніх районах", — додає він.

Якщо так триватиме й далі, високооплачувані фахівці ІТ-компаній опиняться у місті без сервісів — персонал з обслуговування просто переїде, не витримавши місцевого рівня цін.

Аби цього не сталося, дослідники Університету Каліфорнії в Санта-Кларі рекомендують підвищити мінімальну зарплату і поліпшити умови найму і праці на робочих місцях середнього рівня оплати. Тим часом великі технологічні компанії повинні активізувати допомогу пов'язаним із ними бізнесам — постачальникам, виробникам і провайдерам послуг, вважають вони.

Поки цього не станеться, жителям Сан-Франциско залишається лише насторожено стежити за зростанням вартості життя в їхньому місті.

"Мене турбує, що ціни на житло зростають, а власники нерухомості на цьому наживаються, — зізнається Феннелл. — Я живу в страху, що одного разу мені доведеться виїхати через те, що мій орендодавець вчинить як вони".

ДОРОГО І КРАСИВО: За оренду двокімнатної квартири жителі Сан-Франциско платять по $3,6 тис. на місяць, тоді як середня вартість купівлі житла тут перевищує $1,5 млн (Фото: НВ)
ДОРОГО І КРАСИВО: За оренду двокімнатної квартири жителі Сан-Франциско платять по $3,6 тис. на місяць, тоді як середня вартість купівлі житла тут перевищує $1,5 млн / Фото: НВ

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X