В один дотик. Як робити купу справ і управляти своїми фінансами

16 травня 2019, 10:00
Спецпроект
91% українців - власників смартфонів - регулярно користуються мобільними додатками (Фото:Depositphotos_128803932_s-2019)

91% українців - власників смартфонів - регулярно користуються мобільними додатками (Фото:Depositphotos_128803932_s-2019)

Ви, мабуть, помітили, як темп життя прискорюється все більше. Швидкість інтернету зростає, потік інформації все розширюється, стрічки соцмереж перегортаються все швидше, а час розписується практично по хвилинах. І у всьому цьому вирі подій, зустрічей, роботи, хобі, поїздок тощо непросто розбиратися з важливими питаннями.

Відео дня

Наприклад, з управлінням особистими фінансами. Або, що ще складніше, сімейним бюджетом.

З цим зіткнулася і Євгенія Т. Вони з чоловіком Миколою "втекли" від столичної метушні в тиху квартиру в передмісті, але клопоту менше не стало. І поки Микола щодня їздить до Києва і назад на "свою офісну роботу", Євгенія виховує 14-річну дочку і 5-річного сина, займається побутом, а ще працює з дому — вона дизайнер на фрілансі.

"Все давно хочу якось звести всі ці грошові питання в одну систему, але ніяк не вистачає часу. Коли у тебе сім'я, потрібно вести облік витрат і доходів. Але не чеки ж збирати!"  сміється Євгенія. "Ось може зараз почну вчити з сином цифри — і сама чогось нового навчуся".

Depositphotos_171032168_s-2019
Фото: Depositphotos_171032168_s-2019

Банк прямо в смартфоні

Насправді, багато "бухгалтерських" складнощів Євгенії типові для багатьох українських сімей. Водночас, звичні "паперові" розрахунки вже відходять у минуле: світові тенденції показують, що вирішення фінансових (як і багатьох інших) питань переходить у цифру. Тобто, в онлайн, в ноутбуки, смартфони і планшети.

Україна, хоч і з запізненням застрибнувши в поїзд 3G і 4G мобільних мереж, стрімко наздоганяє розвинені економіки. Цікавий ефект: це зіграло країні на руку, дозволивши перейти в цифрових послугах від ПК одразу до смартфона, а не проходити "європейський" (і довший) шлях через ноутбуки і планшети. А ще українці відкриті новому і охоче використовують нові технології. За даними Smart Ukrainians 2018 року, майже у кожного другого українця (45%) є смартфон (для порівняння, в сусідній Польщі цей показник трохи більший: 61%). А дев'ять з десяти його власників активно користуються мобільними додатками. Крім того, Україна, за даними Mastercard, четверта країна світу за кількістю безконтактних (NFC) платежів.

Фінансові установи не залишаються за бортом прогресу і активно впроваджують цифрові рішення. Завдяки ним сімейним бюджетом можна управляти буквально одним пальцем — за допомогою програми в смартфоні. Наприклад, банк ПУМБ, разом з яким ми підготували цей матеріал, так і каже, напівжартома: "Ходити в банк простіше пальцями, а не ногами".

В один дотик

Для Євгенії такий додаток, як ПУМБ Online, цілком може стати "центром управління грошима". Зарплата їй, як і чоловікові, приходить на картку. Багато витрат вона теж воліє здійснювати дистанційно: замовляти продукти і доставку техніки додому, скидати гонорар репетиторів дочки і оплату за дитсадок сина, гасити кредит за сімейний автомобіль. Для Євгенії мобільний телефон по суті замінив відділення банку. З тією лише різницею, що більше не потрібно їхати до відділення, та й доступ є 24/7. Особливо ця різниця відчувається, коли настає час оплати обов'язкових платежів — погашення кредиту або кредитної картки, наприклад. У мобільному банкінгу для таких цілей можна створити шаблон, щоб проводити оплати в прямому сенсі «у два кліки».

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю
ПУМБ
Фото: ПУМБ

Основні банківські операції відбуваються буквально за допомогую пари рухів великого пальця (або іншого, якщо ви тримаєте смартфон інакше, ніж автор цієї статті). І це не тільки список всіх транзакцій, за яким зручно відстежувати всі витрати і поповнення, щоб у кінці місяця звести дебет з кредитом, але і швидкий переказ з картки на картку і поповнення мобільного без комісії. Крім того, в додатку ПУМБ Online можна прив'язувати і картки інших банків (якщо, скажімо, зарплатна картка чоловіка або дружини в іншому банку).

"Я взагалі дуже люблю, коли все можна робити, не виходячи з дому. У наш час потрібно все робити швидко: немає часу на черги до терміналів або дзвінки в колл-центр",  говорить Євгенія. "Постійно або діти, або робота, або готування їжі. Тому, можна сказати, я фанат технологій. Тільки-но в Україні з'явилася безконтактна оплата, відразу купила собі смартфон з NFC (технологія, яка дозволяє оплачувати покупки смартфоном, до якого підв'язана банківська картка - НВ)".

ПУМБ
Фото: ПУМБ

А подумати про майбутнє?

Євгенія і Микола кажуть, що в кінці місяця у сім'ї залишається вільна сума грошей. "Постійно виникає питання, що з ними робити", — каже пан Микола. "Вдома зберігати — начебто небезпечно. У банку — все якось не вдається заїхати і підписати всі потрібні папірці". Вкладати у щось більше, наприклад, нерухомість, поки не вистачає суми, говорить пара. Депозитів сім'я раніше не відкривала — мовляв, покладені в банк гроші будуть лежати "мертвим вантажем" — з більшості вкладів достроково їх не знімеш. Правда, потім, коли відкрити депозит стало можливим прямо в мобільному додатку, заради проби відкрила через мобільний додаток вклад на 2000 грн. Відсотки, що прийшли, стали маленьким приємним сюрпризом. «Найбільше подобається, що поповнювати і знімати кошти з депозиту можна прямо з телефону. Отримав зарплату — перевів більшу частину на вільний депозит, решту — на повсякденні витрати. Не вистачає — зайшов у додаток, зняв з депозиту потрібну суму і через хвилину гроші знову на картці. По суті ти володієш своїми коштами в повному обсязі, а на «залишок» ще й отримуєш відсотки», - ділиться своїм досвідом Євгенія.

«По суті, депозит до запитання — це можливість отримувати відсотки на залишок на карті — тобто на ті гроші, які ви не використовуєте одразу. До того ж зберігається повний доступ і контроль за коштами», - пояснює директор департаменту з продуктів роздрібного бізнесу ПУМБ Дмитро Поліщук.

Для вільного використання грошей, які водночас лежали б на депозиті і приносили дохід, ПУМБ пропонує спеціальний депозит. Він так і називається  "Вільний". Відсоткова ставка  12% у гривні, а сам банк  у топ-7 за розміром депозитного портфеля фізосіб, а також постійний учасник Фонду гарантування вкладів фізосіб. І в банк "можна прийти пальцями"  відкрити депозит і поповнювати його (або ж знімати частину грошей) також легко онлайн або з мобільного додатка, а потім просто знімати потрібні суми (кількість банк не обмежує). У цьому відразу два плюси: гроші завжди доступні, але водночас вони не лежать без діла. Навіть якщо додаткових відсотків "накапає" на 50-100 гривень: хіба не привід пригостити себе смачною кавою або поповнити телефон?

Depositphotos_11300915_s-2019
Фото: Depositphotos_11300915_s-2019

І наостанок ще кілька порад для управління особистими фінансами:

  • відкриваючи депозит, одразу вибирайте конкретну мету. Наприклад, "На освіту дочки", "На нову машину", "Резервний фонд". Тоді ви будете чітко розуміти, на що саме відкладаєте — і виставляти пріоритети.
  • ставте чітку мету. Хочете зібрати 100 000 гривень за рік — то нескладно підрахувати, що, наприклад, з депозитом "Вільний" досить покласти спочатку 2,5 тисячі, а потім щомісяця поповнювати його на 8,5 тисяч — тоді разом з відсотками (і за вирахуванням податків) у вас буде якраз трохи менше 100 тисяч гривень.
  • перетворюйте час на гроші. Євгенія каже, що часто оцінює вартість покупок за максимальними розцінками своєї роботи: мовляв, це година роботи, це три, а це і два дні. Безцільно витрачати час на соцмережі та здійснювати безглузді покупки точно хотітиметься менше.
  • на Заході фінансисти часто радять правило 50/30/20. Це означає, що половина доходів сім'ї йде на постійні витрати: комуналка, обслуговування автомобіля і техніки, іпотека, продукти, навчання і так далі. 30% — на "тимчасові задоволення": походи в кіно, подарунки, придбання одягу тощо. А 20% — йде в резервний фонд і депозити. З грамотним управлінням фінансами, вважають консультанти, частину постійних витрат можна скоротити до 45%, а вивільнені гроші теж відправляти "на роботу" в банк.
Показати ще новини
Радіо NV
X