Ярмарок можливостей

19 квітня 2018, 11:00
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Партнерські проекти доводять, що в Україні можливе створення ефективних програм кредитування підприємців. Результат – здешевлення фінансування і цільова підтримка розвитку малого і середнього бізнесу.

На жаль доводиться визнати той факт, що малий і середній бізнес в Україні все ще потерпає від браку кредитного фінансування. Безумовно, за останні кілька років банки почали активно цікавитися цим сегментом корпоративних клієнтів. Все частіше керівництво провідних вітчизняних фінустанов декларує пріоритетність спрямування роботи з МСБ. І тим не менше, Україна поки що демонструє найнижчу серед сусідніх країн частку кредитів малому і середньому бізнесу в загальному обсязі кредитування – 9%. Для порівняння, в тій же Польщі ця частка майже досягає 56%. Втім, позитивна динаміка все ж має місце. Згідно з офіційною звітністю НБУ в період з жовтня 2017р. до лютого 2018 р. портфель кредитів МСБ в Україні збільшився на 25 млрд грн. Радує те, що згідно з результатами регулярних опитувань НБУ банкіри очікують подальшого зростання обсягів кредитування МСБ протягом найближчих 12 місяців.

Відео дня

З'являється все більше небанківських компаній, готових надавати фінансування МСБ

Останнім часом з'являється все більше небанківських компаній, готових надавати фінансування МСБ. Вже є приклади того, як вихідці з банківського сектора організовують платформи P to B фінансування, на яких МСБ можуть представити свої проекти та визначити суму необхідних коштів, а приватні особи вибрати потрібний об'єкт для фінансування. Активність виявляють і небанківські компанії, які кредитують підприємців за рахунок власних коштів. Активність в сегменті МСБ почали виявляти й лізингові компанії. Уже є позитивний досвід залучення лізинговою компанією фінансування від ЄБРР на суму понад 500 млн грн виключно для підтримки МСБ.

Класичні банківські програми кредитування, а такожч небанківські продукти, що з'явилися, і механізми колективного фінансування багато в чому полегшують життя підприємцям, але поки що не здатні вирішити головного завдання – забезпечити МСБ дешеве і довгострокове кредитування. Якщо говорити про нецільове фінансування, то сьогодні мова йде про кредити на термін до 1 року за ставками в межах 20-22% річних. При цьому вимоги до позичальників, що висуваються багатьма комерційними банками, роблять кредити для невеликих компаній важкодоступними. Далеко не всі фінустанови, як банківські так і небанківські, готові сьогодні пом'якшувати підхід до аналізу управлінської звітності і скорочувати час розгляду заявок.

Зі свого боку підприємці постійно шукають джерела фінансування своїх проектів, причому не тільки на банківському ринку. Великою підмогою в такому випадку стають форуми та інші публічні заходи, присвячені підтримці МСБ, в рамках яких бізнесмени можуть безпосередньо контактувати з керівництвом вітчизняних банків і дізнаватися про цільові програми кредитування за участю міжнародних фінансових організацій. Одним з останніх успішних заходів став Перший Фінансовий Ярмарок для малого і середнього бізнесу, що пройшов у Києві в квітні 2017р. Засновниками заходу став Німецько-Український фонд (НУФ) за фінансової підтримки Уряду Німеччини. Тоді захід зібрав понад 400 підприємців та представників 20 фінансових організацій в числі яких – багато українських банків.

В рамках Першого Фінансового Ярмарку НБУ, Мінфін і KfW підписали кредитну програму підтримки малих і середніх підприємств на загальну суму 300 млн грн. Програма націлена на підтримку інвестиційних проектів МСБ, які здійснюють свою діяльність в переробній промисловості, сільському господарстві, готельному та ресторанному бізнесі, а також в сфері енергозбереження. В рамках програми підприємства зможуть отримати кредити на придбання або модернізацію виробничого обладнання та приміщень, а також на фінансування заходів щодо просування власної продукції на національному та світовому ринках.

Програма дозволить надати підприємцям кредити за ставкою близько 15% річних

Нова програма НУФ реалізується в рамках позики Уряду Німеччини, яка була надана Україні в розмірі EUR 10 млн. При цьому фінансування здійснюється через банки-партнери НУФ у гривні. Це стало можливим завдяки фінансовій допомозі Європейської Комісії, наданої Німецько-Українському фонду через KfW в розмірі EUR5 млн. Для відшкодування можливих збитків від курсових коливань. Важливим є те, що програма дозволить надати підприємцям кредити за ставкою близько 15% річних, що значно нижче ринкового показника.

Тоді ж було підписано й угоду між НУФ та КМДА про спільну підтримку МСБ в Києві. Програма передбачає компенсацію відсоткової ставки за кредитами, що дозволить знизити вартість позик для столичних підприємців до 7,5% річних. Відзначимо, що проект, який отримав старт в Києві, поступово переноситися на інші регіони.

Досвід київського заходу виявився настільки успішним, що було вирішено повторити його в 2018 р., але вже в Харкові. Власне, Другий Фінансовий Ярмарок має відбутися вже 26 квітня за традиційної підтримки НУФ і участі банків-партнерів.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X