Справа Приватбанку: В Україні більше недоторканних немає

19 грудня 2016, 19:00
Які висновки зробило ділове співтовариство з націоналізації Приватбанку

Сьогодні зранку сталося те, чого багато хто боявся, а багато хто, включаючи відомих аналітиків, відмовлявся вірити. Держава вирішила націоналізувати найбільший за обсягами депозитів банк країни Приват.

Відео дня

Здавалося б, банки такого рівня повинні потрапляти в категорію "занадто великий, щоб зазнати невдачі". Але тільки не в Україні. Ось що думають про це експерти.

Олег Устенко, виконавчий директор Фонду Блейзера.

Ні в одній країні світу не давали великим системоутворюючим банкам ось так взяти і просто померти. З великими банками, що підпадають у розряд too big to fail треба було працювати більше, ніж делікатно. У регулятора – глобально – було дві альтернативи. Або наскільки це можливо намагатися тиснути на акціонерів і примусити їх до вливання капіталу в своє тонуче дітище, або звалювати цей банк на себе, а значить на плечі українських платників податків. Зараз же стратегічне завдання – оздоровити банк і негайно виставити його на приватизацію. Але навряд чи ми тут говоримо про місяці, мова йде про роки. Можна орієнтуватися на 1-3 роки.

Новий власник в особі держави повинен негайно зайнятися питанням інвентаризації заставних активів, які є в банку. Наскільки це можливо, треба спробувати видавити платежі назад. Якщо не вийде, то важливо не потонути в судових розглядах і по максимуму розпродати все на відкритих і прозорих аукціонах. Стоїть завдання мінімізувати збитки, а значить, і зберегти гроші українських платників податків, яким «купівля» була нав'язана.

Леонід Антоненко, депутат Київської міської ради (об'єднання Самопоміч), екс-керівник департаменту ліцензування НБУ.

У нас в цій ситуації дійсно не було хорошого рішення. Ми повинні були обирати з двох поганих варіантів: відправляти на ліквідацію, або націоналізувати, якщо акціонер відмовився заповнити бракуючий капітал. Якщо дозволити банку ліквідуватися, то отримаємо системну проблему, тому, найімовірніше, цього зробити не можна було.

Зараз мало хто звертає увагу на приватних кредиторів, які не мають депозитних або поточних рахунків в банку, а насамперед є власники єврооблігацій Приватбанку. За моїми розрахунками це $550 млн. Ця сума буде конвертована в акції примусово, ці акції будуть продані разом з іншими акціями Привату за 1 гривню. Таким чином, виходить, вони також зазнали витрат з націоналізацією.

В майбутньому, щоб запобігти подібній катастрофі, необхідно побудувати якісний нагляд над банками, якісну державну службу з некорумпованими чиновниками, які будуть робити добре свою роботу за гідну винагороду. Тому що створити таке чудовисько, як Приватбанк, можна було в умовах неякісного нагляду.


Олександр Жолудь, аналітик МЦПД.

Якщо клієнти не будуть робити спробу активно знімати свої депозити в Приватбанку та інших банках, побоюючись якихось проблем, тобто, за нормального розвитку подій, вплив націоналізації на стабільність курсу валют і на цінову стабільність буде дуже незначним.

На сьогодні ми бачимо, що НБУ, уряд і нове керівництво банку роблять спробу говорити з громадськістю, даючи надію, що все під контролем. Всі поточні операції проходять в звичайному режимі і є надія, що ми пройдемо цей період.

У разі, якщо не буде прямої потреби в готівкових грошах, облігації, які емітує Мінфін, не будуть переводитися в готівку і просто залишаться в статутному капіталі банку. Відповідно, не маючи тиску на обмінний курс та інфляцію. Але якщо буде відтік депозитів – збільшення пропозиції готівки, що, в свою чергу, буде негативно впливати як на ціни, так і на обмінний курс.

Що показала нам історія з Приватбанком – це те, що немає недоторканних. І на сьогодні ми маємо просто закінчений процес очищення банківської системи. І, в цілому, це має нам дати більш стабільну і нормально працюючу банківську систему. Що для пересічних громадян є плюсом, тому що така система повинна бути більш надійною та забезпечувати недоторканність, як вкладів, так і поточних розрахунків.

Показати ще новини
Радіо НВ
X