РФ вивозить з АТО вугілля закордонним споживачам

28 квітня 2017, 21:10
Так звані "ЛНР" і "ДНР" намагаються заробити на нелегальному вивезенні енергетичного ресурсу

Росія намагається налагодити постачання вугілля з непідконтрольних територій на зовнішні ринки. Про це стало відомо з коментаря керівника ДТЕК Максима Тимченка в інтерв'ю виданню Економічна правда.

Відео дня

За даними топ-менеджера українського енергохолдингу, сьогодні Росія експортує близько 9 млн т, і при цьому зараз їй додається українських 10 млн т. "Умовно, думаю, з АТО в Росію буде виїжджати 200-300 тис т антрациту на місяць. Зараз у Туреччині на рейді стоїть корабель у відповідь на наш лист, який ми відправили. Тобто, ми відстежуємо покупців цього вугілля і всіх попереджаємо про те, що це нелегальний ресурс, - розповідає Тимченко. - І сьогодні один із споживачів зупинив це судно для додаткової перевірки".

У так званому "ЛДНР" не одноразово заявляли, що "вирішують питання" з вивезенням вугілля. Так, наприклад, у березні голова так званого "ЛНР" Ігор Плотницький, заявляв, що підприємства, розташовані на непідконтрольній частині Луганської області, почали поставки вугілля в Крим через Керченську поромну переправу. І нібито між сторонами підписаний контракт на два роки.

Спроби продавати вугілля з територій, захоплених росіянами, цілком природні. Чи то місцеві намагаються заробити, чи то окремі представники російських спецслужб шукають додаткові джерела доходу. Олександр Харченко, директор Центру досліджень енергетики, переконаний у безперспективності таких спроб.

"По-перше, для початку треба налагодити стабільне виробництво: піднімати вугілля теж не просто. По друге: всі більш-менш пристойні покупці це вугілля брати не зможуть. Воно і в нормальній юридичній ситуації великого попиту ніколи не мало через низьку якість. А на додачу з юридичними проблемами...", - наголошує Харченко.

Сумнівається в стабільності таких поставок вугілля за кордон і Олександр Паращій, керівник аналітичного відділу інвесткомпанії Concorde Capital: "Ніхто з компаній, які себе поважають, не захоче зв'язуватися з вугіллям сумнівного походження, а отже, ціна на такий товар, навряд чи буде виправдовувати витрати на його виробництво і доставку".

Поставки на зовнішні ринки вугілля з неконтрольованих територій можливі тільки через Росію, тобто, російська сторона повинна видавати це вугілля за своє з відповідними документами, вважає Костянтин Лікарчук, керівний партнер юрфірми Kinstellar. Крім морських портів в Росії вугіллям з Донбасу пором міг також завантажитися і в анексованому Криму.

"І в першому і в другому випадку товар, вивезений з сірої зони без митного оформлення, є контрабандою за яку несе відповідальність суб'єкт ЗЕД", - говорить Ігор Чудовський, керівний партнер АО Чудовський і партнери. Юрист припускає, що якщо Україна втратить контроль за процесом, то невизнані території зможуть частково самофінансуватися і надалі купувати в світі зацікавлених лобістів визнання незалежності "ЛНР" і "ДНР".

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

На думку фахівців, у даному випадку Україні потрібно через міжнародні суди в рамках міжнародного права постаратися впливати на країни, які закривають очі на санкції і дозволяють торгівлю з окупованим Донбасом і анексованим Кримом. Харченко вважає, що Україна повинна зосередитися на створенні потенційним "продавцям" максимальної кількості юридичних і дипломатичних проблем.

"У випадку, якщо вдасться це [нелегальне вивезення вугілля] довести, то кращого прикладу доказів фінансування тероризму, які Україна не змогла представити Міжнародному суду правосуддя ООН, і придумати складно", - говорить Лікарчук.

Правда, поки що, розповідає Чудовський, ані ООН, ані Міжнародна морська асоціація не мають механізмів змусити уряди країн світу та й окремих судновласників підкоритися своїм рішеннням, а має право лише давати рекомендації.

Показати ще новини
Радіо НВ
X