Як дві країни реформували свою економіку і що з цього вийшло – Перша Шпальта

27 червня 2017, 09:00
Проводити реформи заради реформ це справа невдячна. Потрібно, щоб вони відчувалися. Тоді і говорити про них буде не потрібно. Адже все стане очевидним

Економічний потенціал України надзвичайно великий. Якби був правильно реалізований, ми б уже зараз жили як мінімум в економічно процвітаючому суспільстві. "Багато декларувалося реформ, багато про що говорилось. На жаль, дуже мало було зроблено. Земельна реформа, яку зараз обговорюють, пенсійна реформа, яку зараз обговорюють, – це все обговорення", – нарікає Іван Компан, професор Київської школи економіки.

Відео дня

Коли ми говоримо з приводу реформ, які могли б вплинути на економічне зростання, ми повинні розуміти, що за великим рахунком будь-які реформи, які проводилися в той період часу, вони не могли б змінити експортний тренд. Ось ця зміна, яка була в нашому експорті – таку негайну переорієнтацію з одного ринку на інші ринки, з ринку Російської Федерації на ринки інших країн, Європейський Союз зокрема.

Те, що могло б дати додаткове економічне зростання, це якби економіка почала б зростати за рахунок інвестиційної складової. Але рости за рахунок інвестиційної складової – це означає змінити якість інвестиційного або бізнес-клімату в країні. Так, тут були зрушення і частина зрушень була відчутною.

Олег Устенко, виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера, називає декілька зрушень, зокрема, дерегуляцію, спрощення, покращення ситуації в плані можливостей започаткування бізнесу та сплати податків. Сам по собі факт економічного зростання – це приємно. Але якщо врахувати, наскільки впала економіка України за останні кілька років, то насправді такий рівень економічного зростання є дуже незадовільним.

"Ми повинні набагато швидше зростати. І для того, щоб зростати набагато швидше, структурні реформи нам і потрібні. З моєї точки зору, головною реформою є реформа у галузі державної власності. Тобто реформа корпоративного управління тих підприємств, якими держава володіє, і активний продаж тих підприємств, які державі не потрібні, а їх більшість", – вважає Андрій Бойцун, радник Стратегічної групи радників з підтримки реформ.

Гарним прикладом тут може стати Грузія, яка за останнє десятиріччя досягла визначних результатів, які визнають і в країні, і в світі. "Будь-яка реформа, яка робиться так званими досвідченими людьми, у яких начебто є якийсь досвід в реформах, відразу ця реформа провалюється. Чому? Тому що в Україні немає позитивної практики реформ", – говорить Георгій Вашадзе, засновник Фонду Інновацій та розвитку і автор грузинського дива.

Він додає, що Україна вже 25 років живе у незалежності і на пальцях можна полічити більш-менш вдалі реформи, які були в Україні. "Я думаю, проблема в цьому. Ми шукаємо професіоналів там, де немає ніяких професіоналів. Так що краще дати можливість молодим", – переконаний Вашадзе.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Також у програмі дивіться спеціальний репортаж про те, чому введення ринку землі призвело до розколу в рядах аграріїв, і дискусію про те, чи потрібно вводити мита на експорт брухту.

Завершує випуск огляд економічних подій тижня від блогера та ділового журналіста Дениса Безлюдька.

Програма Перша Шпальта виходить на каналі UA: Перший в партнерстві з журналом Новое Время.

Показати ще новини
Радіо NV
X