Насіровка: головні скандальні історії Романа Насірова

6 березня 2017, 19:00
Як псувалася репутація головного податківця країни ще до арешту у «газовій справі Онищенка»

Сьогодні, 6 березня, суд має обрати запобіжний захід відстороненому від обов’язків голові Державної фіскальної служби Роману Насірову. Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) подала клопотання про арешт із альтернативою застави у розмірі 2 млрд грн.

Відео дня

Термін попереднього затримання Насірова добігає кінця опівночі. І прокурор САП Андрій Перов повідомив, що правоохоронці не зможуть обмежити його переміщення до нового рішення суду. Він також заявив, що додаткових фактів для затримання чиновника немає. Це попри те, що в пресі було достатньо скандалів, пов'язаних з екс-головою ДФС. НВ Бізнес вирішив нагадати читачам та САП деякі з них.

Невтішний старт

Після звільнення менеджменту ДФС на чолі з Ігорем Білоусом у березні 2015-го, оголосили конкурс на заміщення посади голови. Конкурсна комісія повинна була обрати нового голову протягом двох тижнів, але не впоралася з цим завданням. Прозорий конкурс перетворився на фарс. Рада з конкурсного відбору кілька разів переносила оголошення підсумків конкурсу та змінювала склад комісії. Це дало підстави депутатам та громадськості запідозрити уряд Арсенія Яценюка та Адміністрацію Президента у змові та спробі призначити «зручну» людину. Йому приписували гру в інтересах президента Петра Порошенка, зв’язки з олігархом Ігорем Коломойським, та лояльність до опозиціонера Віталія Хомутинніка.

Насіров vs Лікарчук

Одночасно всередині ДФС розгорілося внутрішнє протистояння між Насіровим та його заступником, керівником митниці Костянтином Лікарчуком. Останній звинувачував голову ДФС в узурпації влади, сприянні корупції на митниці, намірі ліквідувати митний підрозділ і розподілі фінансових потоків таким чином, що акумульовані ДФС кошти йшли повз держбюджет. У результаті, Кабмін прийняв сторону Насірова і у вересні 2015-го Лікарчука звільнили.

Лондонська квартира

Конфлікт на цьому вичерпаний не був. Лікарчук у відповідь опублікував документ із земельного кадастру Великої Британії, у відповідності до якого Насіров володіє нерухомістю у Лондоні. Лондонську квартиру вартістю близько $150 тис. він не відобразив у декларації. Насіров тоді виправдовувася, що він не володіє цією нерухомістю, а вона перебуває у тимчасовій власності. Згідно з документами, Насіров у листопаді 2007 року взяв квартиру в лізинг на 125 років.

Непрозорі держзакупівлі

Причетним виявився Насіров і до непрозорих держзакупіввель. Наприкінці 2015 року тендер Укрмедпроектбуд на роботи з будівництва Національної дитячої спеціалізованої лікарні Охматдит вартістю 390 млн виграла компанія Альтіс-Констракшн. У тендері брали участь лише дві фірми: заявка Альтіс-Констракшн була на 91 млн грн дешевшою від очікуваної ціни тендеру. Така низька зацікавленість з боку учасників тендеру пов’язана із кількома спробами зірвати тендер. Три невеличкі фірми тричі оскаржували закупівлю в Антимонопольному комітеті. У більшості випадків причини для скарг були дрібними. А переможниця Альтіс-Констракшн зі статутним капіталом 350 тис грн виявилася власністю відомого забудовника Олександра Глімбовського, тестя Насірова. Контактною адресою Глімбовського вказана лондонська квартира, яка належить Насірову.

Київ-Одеса

Непрості стосунки склалися у Насірова ще з однією підлеглою – очільницею одеської митниці Юлією Марушевською. Протягом усього терміну її роботи Насіров звинувачував Марушевську у некомпетентності та намагався на позаконкурсній основі призначити їй заступників. Він кілька разів виносив їй догани, намагаючись звільнити. Але Марушевській, заручившись підтримкою екс-міністра фінансів Наталії Яресько, а згодом – прем’єр-міністра Володимира Гройсмана, вдавалося втриматися в кріслі.

Марушевська звільнилася на початку грудня минулого року, після того, як з Одеської обладміністрації пішов Міхеїл Саакашвілі. Наприкінці року Насіров заявив, що Марушевська потрапила під слідство за підозрою у корупції. Паралельно із затриманням Насірова у квартирі Марушевської проводила обшуки ГПУ.

Війна за церберів

Не ладнає Насіров і з чинним міністром фінансів Олександром Данилюком. Останній зізнається, що абсолютно не контролює підвідомчу йому ДФС та не має важелів впливу. При цьому відмічає, що сама податкова стала розплідником корупції. Так, наприклад, конфлікт між міністром і головою ДФС розігріло питання створення фінансової поліції, яка має зупинити тиск силовиків (економічних блоків податкової міліції, СБУ і ГПУ) на бізнес. Проти цього із критикою виступив Насіров, залякуючи, що ліквідація податкової міліції загрожує зменшенню об’ємів надходжень податків до державної скарбниці. Як свідчать офіційні дані, держава виділяє на утримання штату податкової міліції у півтора рази більше коштів, ніж та збирає з бізнесу. Крім того, податковій міліції закидається низька ефективність при ліквідації конвертаційних центрів. За час роботи Насірова в ДФС у конвертаційних центрів вилучено 220 млн грн, але ці кошти досі не надійшли до державного бюджету.

Любов до Трампа

6 лютого 2017 року Данилюк виніс догану Насірову за систематичне порушення доручень і неузгоджену відсутність на робочому місці. Справа у тому, що голову ДФС бачили на інавгурації президента США Дональда Трампа. Хоча в Україні то був робочий день, і Насіров мав виконувати свої обов’язки. За даними ЗМІ, мінімальна вартість квитка на інавгурацію становила $20 тис. Хоча сам Насіров заявив, що запрошення йому подарували, а квиток не коштував такої космічної суми – максимум $200-$300.

Ручний ПДВ

Окрім «газової справи» депутата в розшуку Олександра Онищенка, який звинуватив головного податківця, що саме він за згодою президента Петра Порошенка допомагав з тіньовими схемами, Насірову та його заступнику Сергію Білану також можуть інкримінувати ручне керування адмініструванням ПДВ, яке розслідує НАБУ.

У проекті постанови про відставку Насірова, поданої 2 березня, вказано що очільники ДФС, зловживаючи службовим становищем, втручалися у Систему електронного адміністрування податку на додану вартість. Як свідчать розслідування НАБУ та за словами депутатів із Самопомочі, коригування показників в СЕА ПДВ не лише можливе, а й носить масовий характер.

В результаті аналізу стану бюджетного відшкодування протягом 2016 року також виявили численні порушення черговості відшкодування ПДВ. Крім того ДФС, порушуючи вимоги Податкового кодексу, не публікує інформацію про дати та суми бюджетного відшкодування, чого вимагає закон.

Показати ще новини
Радіо НВ
X