Куди котиться земельна реформа, – експерти

29 травня 2017, 17:00
Експерти пояснюють, чим загрожує зволікання із земельною реформою

Вже на поточному тижні Кабінет міністрів має узгодити проект земельної реформи. Про це повідомляють анонімні джерела Дзеркала тижня з Міністерства аграрної політики та продовольства України.

Відео дня

За даними видання, проект передбачає численні обмеження щодо можливості купівлі землі. Так, землю зможуть купити лише фізособи-резиденти і тільки по 200 га в одні руки, а мінімальною ціною продажу буде нормативна оцінка землі.

Нагадаємо, що на минулому тижні несподівано подав у відставку міністр МінАПК Тарас Кутовий.

Ще до появи проекту закону про вільний обіг землі від уряду, депутати у Верховній Раді зареєстрували два альтернативних законопроекти про обіг сільгоспземель, які так само передбачають численні обмеження.

Водночас у Міжнародному валютному фонді заявили, що Україна може розраховувати на $4,5 млрд фінансової допомоги до кінця 2017 року, лише за умови приведення законодавства, що регулює вільний обіг землі, до міжнародних зразків.

Сергій Фурса, спеціаліст відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital

Земельне питання загрожує стати вічним і зіпсувати вже багато поколінь українських політиків, позбавивши законного доходу багато поколінь українських селян.

Кабмін зібрав фермерів і ті висловилися проти ринку землі. Що сказали інші учасники процесу, поки не ясно. Але всі разом вирішили розробляти проект земельної реформи. В черговий раз.

І поки Кабмін буде боятися побачити під своїми стінами пару корів і депутатів, які їх цілують, нікуди просунутися вперед не вийде і реалізація вже готових концепцій буде гальмуватися. Тому що господарі корів і господарі депутатів найбільше хочуть, щоб нічого НЕ змінювалося.

З фермерами все ясно, вони проти будь-якого ринку землі. І чим більш ринковим буде ринок, тим більше вони будуть проти. Треба було ще зібрати контрабандистів і запитати у них, що вони думають про чеки при продажу імпорту.

Адже фермери отримують дешеву оренду саме тому, що ринок землі є. Заробляють надприбуток, відправляють свою продукцію на експорт, де конкурують з виробниками зерна, що працюють на розвинених ринках, де є ринок землі і вартість оренди набагато вища.

У сформованих систем завжди є прихильники. Ті, хто отримує вигоду при поточному статус-кво. Це як із дорогою Одеса-Київ після свят. Хтось їде прямо. А хтось обганяє по узбіччю і потім вклинюється знову. Для такого «шумахера» його маневр виправданий - він приїде додому раніше. Але всіе разом водії приїдуть додому пізніше - для суспільства такий маневр шкідливий. І значить з ним треба боротися.

Ось так і наші фермери. Їм дійсно стане гірше від ринку землі. Але сильних це зробить сильнішими, а слабких прибере. При цьому, істотно підтримавши фермерів.

Все суспільство від цього виграє. Крім айтішників, які отримують зарплату в інвалюті - адже інвестиції, що зайдуть після появи ринку землі, сприятимуть зміцненню національної валюти.

Владислава Рутицька, екс-заступник Міністра аграрної політики та продовольства України, член Нацради реформ

Поки політики ламають списи щодо майбутнього української землі сільськогосподарського призначення і вирішують, чи можна запускати її вільний обіг, тіньовий ринок працює на повну. Ба більше, чим реальнішими стають обриси механізму купівлі-продажу, тим активнішими стають аферисти.

Заборони породжують обхідні шляхи – в цьому переконують результати багаторічного мораторію на купівлю-продаж сільськогосподарських земель. Варто зайти на масову платформу OLX, щоб зрозуміти – ринок функціонує, правда, у стовідсотковій тіні. Більше тисячі оголошень по всій Україні. Справжніх же об`ємів тіньового ринку землі не може оцінити ніхто, бо більшість угод укладається з місцевими агрофірмами просто за домовленістю.

Продають селяни землю, як правило, від безвиході, коли дуже потрібні гроші. Звичайно, за таких умов ціна дуже далека від справедливої, але людям діватися нікуди.

При підписанні договору оренди на власників паїв часто чиниться тиск. Людей змушують підписувати «пусті» договори оренди, в яких заповнені лише реквізити. Дехто прописує в договорах умови, з формулюванням, що після зняття мораторію на купівлю-продаж земель договір вважається договором «купівлі-продажу». Є такі, що намагаються змусити власників підписати договір оренди на 49 років. Часто паї використовують зовсім без договорів оренди, не сплачуючи власникам ані копійки, або даючи мізерну орендну плату послугами.

Все це відбувається під мовчазну згоду місцевої влади. Чим далі від Києва, тим таких випадків більше. Чим більше серед власників людей похилого віку, тим брутальніший тиск і жахливіші умови оренди.

В Україні дуже полюбляють «підвішений» стан, коли рішення начебто відкладено, але водночас ситуація дозволяє заробляти певній групі осіб, які «в темі». Тож цей Гордіїв вузол потрібно розрубати якомога швидше. Просто запустити нарешті вільний ринок землі, створивши відповідне законодавство і встановити прості та зрозумілі умови купівлі-продажу.

Ефективна модель ринку землі може залучити в Україну дуже серйозні «білі» інвестиції. Тож потрібні чіткі і прозорі правила гри на земельному ринку, без строків, мораторіїв, зауважень, поправок на майбутні прийняті закони, без преференцій для певних осіб і подвійного тлумачення. В іншому разі у нас буде й надалі функціонувати «чорний ринок».

Не потрібно боятися — гірше не буде. Залякування «вільним ринком» – це всього лише технологія, яку використовують ті, хто хоче і надалі скуповувати за копійки, або просто забирати у селян землю.

Префразовуючи Стругацьких, є місця, де живуть значно гірше за вас, а є, де значно краще за вас, але ніде більше селяни не живуть так безглуздо.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X