Як банки збирали депозити - інфографіка

11 серпня 2016, 19:40
1705
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
НБУ оприлюднив зведену фінансову звітність 101 діючого банку. НВ Бізнес проаналізував показники та визначив основних гравців на ринку депозитів

Як свідчить консолідована фінансова звітність банківського сектору за період січень-червень 2016 року, приріст депозитної бази діючих банків за останні півроку склав 8%. Чистий притік депозитів до банківської системи обраховується в ₴56,8 млрд. Таким чином сукупний портфель банківської системи становив на початок липня ₴805,9 млрд. Такі дані оприлюднив Національний банк України на своєму сайті.

Абсолютними і незмінними лідерами у цьому сегменті лишаються найбільші за активами банки країни. Так, найбільший Приватбанк розпоряджається коштами населення та бізнесу у розмірі ₴189,2 млрд, державний Ощадбанк тримає у себе ₴122,2 млрд, ще одна держфінустанова Укрексімбанк - ₴80,6 млрд.

В цілому, за даними НБУ, на ТОП-5 банків по розміру активів припадає 59% усіх вкладів у системі. ТОП-10 найбільших банків країни утримує на своїх рахунках більше 75% усіх вкладів.

За інформацією старшого аналітика компанії Dragon Capital Анастасії Туюкової, протягом 2016 року на ринку депозитних вкладів спостерігалися такі тенденції: у держбанків приріст вкладів склав 22%, у європейських банках 9%, а у російських банків – мінус 11% по відношенню до початку року. Ситуація у локальних приватних банках майже не змінилася, якщо не враховувати приріст депозитів Приватбанка на ₴11 млрд (+6%).

Гірше за всіх довелося Промінвестбанку, дочірній структурі державного російського Внєшекономбанку (ВЕБ). На фоні перепитій із докапіталізацією, яка спостерігалася на початку року, та заяви про можливий продаж банку, відтік депозитів за півроку склав ₴7,5 млрд (-45%). Із фінустанови вийшло 64% коштів підприємців та 23% коштів населення.

Населення концентрує свої кошти переважно у великих фінустановах. Так на ТОП-5 банків за розміром активів припадає 63% усіх вкладів населення, у розпорядженні першої десятки банків 79% коштів українців.

Корпоративний сектор також доволі сегментовано тримає свої кошти, віддаючи перевагу найбільшим банкам країни. На ТОП-10 фінустанов припадає 71% усіх коштів юросіб.

Лідерами по залученню коштів бізнесу стали державні українські банки. Ощадбанк і зовсім зробив неймовірне – фінустанова вирвалася в лідери по притоку корпоративних депозитів. Чистий притік вкладів юросіб за півроку склав ₴24,2 млрд, це +61%. Портфель банку станом на липень складав ₴63,7 млрд, в результаті саме він став номером один в сегменті корпоративних вкладів, обігнавши Укрексімбанк із його ₴56,2 млрд і Приватбанк – із ₴40,8 млрд.

Як і з населенням, ПІБ став лідером по відтоку коштів підприємців із банку. Друге і третє місця у переліку антилідерів тут дісталися Укрсоцбанку, акціонери якого змінили у поточному році прописку із італійської на умовно російську (фінустанову викупив Альфа-Банк у UniCredit Group), та французькому УкрСиббанку, відповідно.

За словами Туюкової, у випадку із Укрсоцом негативно на депозитні вклади міг зіграти факт зміни власника. З іншого боку, за її словами, у банках може знижуватися депозитний портфель, якщо фінустанови намірено знижують ставки. Якщо банки не мають наміру активно нарощувати кредитний портфель, до на його ріст наклав обмеження Нацбанк (наприклад, коли давав кредит рефінансування), то у банків нема потреби залучати дорогі ресурси у населення.

Із позитивних тенденцій на ринку депозитів банкіри спостерігають стабільний портфель депозитів в іноземній валюті, не дивлячись на те, що регулятор збільшив добовий ліміт на зняття валютних депозитів до $4 тис.

Зверніть увагу

17 грудня 2018, 10:46
Здоров'я нації
thumb img
Спецпроект
19 грудня 2018, 10:32
Лонгріди
thumb img
Спецпроект
4 січня, 09:45
Лонгріди
thumb img
Спецпроект

Вибір редакції

Саме там

Вчора, 21:15

article_img
Просто робота, як на заводі. Особливості українського секс-бізнесу, розказані повіями - репортаж НВ
IT-індустрія

Вчора, 20:00

article_img
Рвоне чи ні? Що чекає індустрію доповненої реальності в 2019 році
Політика

Вчора, 18:59

article_img
Геннадій Кернес: Я поясню, чому підтримую Порошенка – інтерв'ю НВ

Головне

Геополітика

Вчора, 11:02

article_img
Румунія спробує заблокувати будівництво Північного потоку-2
Події

Вчора, 07:17

article_img
У зоні ООС загинув український військовий, двоє поранені
Події

Вчора, 09:36

article_img
У Торецьку відновили водопостачання