Чому ми так погано живемо: експерти назвали п'ять причин рекордного падіння економіки

8 лютого 2017, 22:40
Навіть на тлі позитивного минулого року, українці стали біднішими самих себе зразка 2013 року

Українська економіка за останні кілька років рекордно впала. Ще три роки тому обсяг ВВП країни становив близько $180 млрд, а за результатами 2016 року цей показник скоротився в два рази. Інфляція за цей період ставала однією з найбільших у світі. Кумулятивний ефект падіння економіки – 17,5%, всього лише за 2014-2015 роки. А невелике пожвавлення в 2016 році і позитивні прогнози на поточний рік не зможуть підняти рівень навіть до відносно стабільного 2013 року.

Відео дня

Українці зубожіли навіть щодо самих себе трирічної давності. Продовольчі товари дорожчають в рази, а зарплати на тлі девальвації все тих же 2014-2015 років знецінилися.

Країна все ще не виглядає раєм для інвесторів. Державі вдалося переламати тренд в економіці в 2016 році тільки з двох причин – відносно ефективні дії Міжнародного валютного фонду та Національного банку зі стабілізації фінансового сектора на тлі гарного врожаю і зростання цін на сировинних ринках.

НВ Бізнес попросив провідних економістів та експертів виділити головні причини таких несприятливих результатів.

Утім, відкритим залишилося єдине питання. Яка все таки частка кожної з цих причин у загальному зниженні рівня життя. Грубо кажучи, що було первинним, а що другорядним.

Причина №1. Торгова і реальна війна з Росією. Тимофій Милованов, почесний президент Київської школи економіки

Основних причин падіння рівня життя кілька: втрати економічних потужностей на Сході, а також анексія Криму, зміна (падіння) світових цін на сировинні товари, що експортуються Україною, війна і пов'язана з нею загальна нестабільність і закриття або переформатування ринків. Складно оцінити відносний внесок війни, зміни ринків, оскільки вони взаємопов'язані. В той же час я вважаю, що падіння світових цін призвело б до економічної кризи в Україні, навіть якщо б не було війни. Наприклад, в 2013 році до війни, був дуже істотний дефіцит поточного балансу. Курс гривні завищений, і девальвація була неминуча. Також Нафтогаз України мав величезний квазідефіцит. Дефіцит покривався тим, що Нафтогаз позичав гроші через облігації, а їх Нацбанк викуповував. Пізніше ці гроші йшли на купівлю доларів для оплати газу Газпрому. В результаті тиск на курс, прихований бюджетний дефіцит, інфляція. Для відновлення економіки потрібні – розвиток інфраструктури, фінансова лібералізація, захист прав власності, хороші суди, і більш спокійний політичний процес, коли політики не намагаються постійно вирішувати бізнесові питання.


Причина №2. Відсутність структурних реформ. Олег Устенко, виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера

У 2014-2015 роках ми спостерігали падіння економіки, яке в цілому за ці два роки склало 17,5%. Насилу було відіграно 1,5% у 2016 році. Кумулятивний рівень інфляції протягом останніх трьох років був дуже високий і в середньому щороку становив близько 30%. Споживчі ціни за цей період зросли більш ніж удвічі. 2/3 своєї вартості втратила гривня. Тому немає нічого дивного, що на цьому тлі знижувалися доходи громадян. Україна втратила величезну частину експорту через війну на сході країни. Донбас забезпечував країну валютою. Війна це ще й підрив впевненості іноземних інвесторів.

Дуже серйозно на рівень життя населення вплинув фактор падіння українського експорту. Якби проводилися структурні реформи в країні, такого колосального падіння не було б. Реформи були млявими, тому економіка не могла працювати інакше. Свідченням неякісного бізнес-клімату в країні є приплив інвестицій в країну в 2016 році, який склав всього $3,4 млрд. При цьому реальний сектор економіки отримав не більше $1 млрд, решту рекапіталізація банків.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Причина №3. Втеча капіталів олігархів і минулої влади. Віталій Шапран, фінансовий аналітик РА Експерт-Рейтинг

За 2010-2013 роки в економіці накопичилися великі дисбаланси, які потрібно було ліквідувати, це насамперед стримування курсу гривні штучними методами. За 2014-2015 роки з країни вивезли приблизно $15-16 млрд, це якраз були майже всі наші чисті золотовалютні резерви, якими можна було б утримувати курс. Через діряву систему валютного контролю капітал вивозили як представники старої, так і нової еліти. У результаті, ми опинилися в ситуації, коли курс не було чим стримувати, пікова девальвація запустила кризу в банківському секторі, що вдарила по реальному сектору економіки і все це пекло відбувалося на тлі дуже несприятливої ситуації на ринках сировини і закриття Росією своїх ринків. Думаю, що на перше місце варто поставити падіння цін, друге місце розділить війна і закриття російського ринку, і третє за значущістю зміна політичних еліт з подальшим вивозом капіталу з України. Всі ці фактори в сукупності завдали нашій економіці великої шкоди. Самий швидкий рецепт підйому – це організація в країні інвестиційного буму для іноземних інвесторів, дерегуляція валютного ринку, зниження податкового навантаження та покращення функціонування судової системи.

Причина №4. Гривню довгі роки штучно утримували. Гліб Вишлінський, виконавчий директор Центру економічної стратегії

Дисбаланси за роки правління Віктора Януковича, який розтратив половину валютних резервів на підтримку завищеного курсу гривні. Головною причиною утримання курсу та розтрати резервів було бажання максимізувати обсяг іноземної валюти, виведений з країни в обмін на вкрадені через схеми гривні. Війна і фінансова дестабілізація – різка девальвація та банківська криза. Війна призвела до тимчасового скорочення виробництва через розрив виробничих ланцюжків і більш тривале скорочення інвестицій через зростання ризиків. Для відновлення економіки потрібно зробити в першу чергу скорочення невійськових ризиків: захист прав власності, зняття валютних обмежень, зміна сприйняття рівня корупції.


Причина №5. Корупція, яку так і не перемогли. Юрій Яковенко, голова інвесткомпанії Eavex Capital

Починаючи з 2011 року ВВП України почав стрімко падати і катастрофічно провалився через пару років, коли українські експортери були відрізані від російського ринку. Плюс війна і виведення капіталу з країни. Накопичені проблеми, диспропорції, на які заплющували очі і які перекривалися зовнішніми запозиченнями, величезний дефіцит бюджетів, торгового балансу. Все це погіршило життя українських громадян. Вкрай потрібні реформи, вони можуть усунути цей дисбаланс в економіці. На жаль, реформи буксують, конфлікт інтересів влади в тому, щоб сидіти на потоках і не давати приватизувати підприємства. Відсутність ринку землі сильно гальмує приплив інвестицій і розвиток економіки. Коли реформи не відбуваються комплексно, тоді і результат загалом виходить слабкий. Ефект буде і далі відходити, якщо зміни будуть проходити такими ж темпами.

Показати ще новини
Радіо НВ
X