Чи потрібна українцям банкнота 1000 гривень

30 травня 2017, 18:05
Національний банк найімовірніше надрукував нову банкноту номіналом у 1 тис. грн. Та чекає відповідних макроекономічних передумов для її випуску в обіг

На поточному тижні, джерела інформагентства УНН повідомили, що Національний банк України надрукував нові купюри – банкноти номіналом в 1000 грн. За даними агентства, на ній може бути зображений академік Володимир Вернадський.

Відео дня

У НБУ запевнили, що відповідного рішення про введення в обіг банкноти ще немає. Проте саму новину про надруковану партію нових банкнот не заперечили.

Рішення про введення в обіг банкноти нового номіналу має прийняти правління НБУ. Для чого, у регуляторі можуть чекати відповідних макроекономічних показників.

Про доцільність введення «тисячної» купюри заговорили ще у 2014 році, після девальвації гривні. Проте дійсні наміри щодо введення в обіг нової банкноти в НБУ підтвердили у 2016-му.

«В цілому, якщо дивитися на систему з купюрами, є оптимальна точка. Якщо ти робиш справді велику купюру, то це стимулює тіньову економіку. Як, наприклад, кажуть, що 500 євро прибирають, тому що це улюблена купюра фальшивомонетників або наркодилерів. А наші розрахунки показували, що в умовах того, як змінилася монетарна база, як змінився рівень цін в країні, оптимально все-таки введення цієї купюри», – заявляв тоді заступник голови НБУ Дмитро Сологуб.

Проте макроекономічні показники, можливо, виявилися сильнішими, тож «додаткову» гривню на ринок не викинули.

З точки зору макроекономіки, за словами головного економіста Dragon Capital Олени Білан, вплив введення в обіг нової купюри, якщо він контрольований, можуть мати лише затрати на виготовлення таких банкнот.

«Центральний банк кожної країни сам підраховує, скільки коштує випуск кожної купюри, який час вона буде обертатися в середньому [наскільки довговічною є]», – каже вона.

А враховуючи показники інфляції, які спостерігалися в Україні в останні 3 роки, то, за словами директора Української міжбанківської асоціації членів платіжних систем ЕМА Олександра Карпова, введення в обіг крупної банкноти певною мірою спрощує готівкові розрахунки. А також облік готівки населенням, у торговельних точках та у банках.

«Статистика першого кварталу 2017 року доводить, що за кількістю четверта частина операцій з картками – це готівкові операції. Але за сумами безготівкові операції не перевищують 37%. Тобто громадяни часто знімають великі суми грошей, бо стикаються з тим, що не завжди можуть сплатити карткою там, де хочуть», – каже експерт.

За даними НБУ, у 2016 році вилучено з обігу зношених банкнот 21,1 млн. шт., зношених купюр на 41,6 млрд грн. За підрахунками Нацбанку в останній рік збільшилася частка знищених купюр великих номіналів. Тож, за логікою НБУ, купюри більшого номіналу необхідні для скорочення часу і зусиль, які витрачають громадяни на те, щоб знімати і перераховувати готівку.

Також, у 2016 році регулятор вилучив з обігу близько 7 тис. штук підроблених банкнот на загальну суму 1,7 млн грн, що відповідає показникам 2015 року за кількістю, однак на 40% більше за сумою. А отже зросла загальна сума виявлених підробок номіналом 500 грн.

Ситуацію з необхідністю друку банкнот великого номіналу, за словами Карпова, можна було б попередити, якби уряд направив своєчасні зусилля на стимулювання розбудови інфраструктури для безготівкових та інтернет-розрахунків.

«Кабмін 5-й рік гальмує програму обов'язковості прийняття до сплати платіжних карток, яка встановлена законом про платіжні системи наприкінці 2012 року. Це питання до Кабміну в першу чергу, і до НБУ вже в другу, оскільки центробанк не зміг домовитися з урядом. Тож громадяни часто вимушені користуватися готівковими грошима», – каже Карпов.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X