Бізнес знімуть з гачка

21 липня 2016, 21:13
Податкова заборонила порушувати кримінальні справи до завершення оскарження результатів податкової перевірки у суді

На сайті Міністерства фінансів з'явилося повідомлення про те, що Державна фіскальна служба (ДФС) видала наказ №633, який змінює порядок передачі справ до податкової міліції для порушення кримінального провадження стосовно підприємців, які порушили податкове законодавство. Документ 18 липня підписав голова ДФС Роман Насіров.

Відео дня

Раніше фіскальна служба могла ініціювати кримінальну справу проти директора або головного бухгалтера компанії, навіть якщо результати перевірки були оскаржені в суді і розгляд позову не завершився. При цьому кримінальне переслідування не припинялося навіть у тому випадку, якщо компанія вигравала позов, оскільки суд приймав рішення за адміністративним провадженням, а справа порушувалася за кримінальним. Тепер до податкової міліції для порушення кримінальної справи передаватимуться тільки ті матеріали податкових перевірок, які пройшли всі процедури адміністративного та судового оскарження. Для оскарження в суді податкового повідомлення рішення встановлюється десятиденний строк.

Ініціатива податкової – це реакція на кричущу ситуацію, яка склалася в країні. За інформацією бізнес-омбудсмена Альгірдаса Шемети, минулоріч було порушено 1,7 тис. кримінальних проваджень, а лише 55 були передані до суду з обвинуваченням. Тобто тиску зазнали півтори тисячі компаній.

На думку партнера юридичної компанії AiG Law Firm Тетяни Кузьменко, новий порядок не тільки полегшить роботу бізнесу, але і слідчих органів. Часто їм доводилося зупиняти слідчі дії до закінчення судових процесів. "Відсутність складу злочину була очевидною не тільки підприємцям, але і самим слідчим органам", – каже вона.

Утім, не все так добре, як здається. Треба ще дочекатися практичного підтвердження змін, каже партнер адвокатського об'єднання Волков і Партнери Роман Дрожанський. "Фіскальна служба не завжди дотримується законодавства, включно з власними актами", – говорить він. "В Україні багато хороших норм, як у законах, так і в підзаконних актах, але їх просто ніхто не дотримується", – додає директор аудиторської компанії OMP Ольга Богданова. Наприклад, ПДВ так і не відшкодовується у хронологічному порядку.

Втім, користь від наказу, все ж буде, вважає уповноважений з питань підприємництва при ДФС Тарас Качка. "Принаймні, масового саботажу ми не побачимо, а зміни допоможуть скоротити кількість необґрунтованих кримінальних справ, – говорить він. – Якщо в перші три місяці ми побачимо зміну статистики, це означатиме, що зміни працюють".

Та й сама податкова міліція розуміє, що неефективність порушення кримінальних проваджень буквально по всіх порушеннях призвела до дуже низьких показників їхньої роботи, додає голова комітету Верховної Ради з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна. Все це вилилося в рішення про їхню ліквідацію.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X