Еталони чистоти. Спалювати, переробляти або менше споживати — як борються з відходами у різних країнах

23 травня 2021, 11:11
НВ Преміум

Якщо в Україні на звалища вирушає 94% побутового сміття, то в Швейцарії — 0%. Європа й Америка прагнуть досягти швейцарського стандарту, впроваджуючи інновації для переробки відходів, використовуючи «сміттєву» енергію і менше споживаючи, пише журнал НВ.

Н ещодавно Раві Каур, вчена-медичка з передмістя Бірмінґему, переїхала до нового будинку і вирішила оновити інтер'єр. Зазвичай непотрібні меблі вона передавала благодійним організаціям, але цього разу через суворий локдаун ті не працювали.

Відео дня

Несподіваний вихід знайшовся, коли на початку травня шведський гігант із продажу меблів і товарів для дому IKEA запропонував своїм британським клієнтам нову послугу — зворотний викуп. До того моменту схема прийому і перепродажу уживаних меблів у хорошому стані вже працювала в іспанських, австралійських й інших магазинах бренду, допомагаючи продовжити термін служби товарів і уберегти їх від передчасного потрапляння на звалище.

«Дізнавшись про цю схему, я була дуже заінтригована», — каже Каур, у будинку якої зібралося чимало меблів IKEA. Уже в перші дні дії нової послуги вона відвезла до магазину два комоди, придбані 14 років тому за 200 фунтів стерлінгів, і отримала взамін ваучер на нові покупки на суму 91 фунт стерлінгів.

Родина IKEA давно працює над розвитком стійких практик поводження з відходами. Поряд з іншими європейськими країнами Швеція лідирує у сфері переробки побутового сміття і відмови від його захоронення: у 28 країнах Європейського союзу, Ісландії, Норвегії та Швейцарії переробляють майже половину всього, що викидають домогосподарства, а на звалища відправляють менше чверті відходів. Статус глобального чемпіона у сфері переробки утримує Німеччина, тоді як у Швейцарії жоден кілограм побутових відходів не відправляється на звалище. Для порівняння, у США на переробку йде менше третини сміття, ще 8% спалюється для одержання енергії, а все інше осідає на смітниках.

«Євросоюз регулює багато питань у сфері управління відходами, — пояснює Вайне Віквіст, старший радник шведської асоціації з управління відходами Avfall Swerige. — Врешті всі країни ЄС намагаються максимально скоротити обсяги сміття, збільшити повторне використання і переробку й вивозити на звалище лише те, що залишається після цього».

Проте розвинений світ як і раніше залишається найбільшим генератором сміття. У державах із високим рівнем доходів, де проживає всього 16% населення планети, утворюється більше третини від 2 млрд тонн річного обсягу твердих побутових відходів світу, підраховують аналітики Світового банку. Наприклад, на кожного швейцарця доводиться по 700 кг відходів на рік — у два з гаком рази більше, ніж на одного українця. Зате більше половини всього сміття там йде на переробку і компостування, тоді як в Україні 94% відходів гниють просто неба.

Показати ще новини
Радіо НВ
X