Новий підхід до традиційної справи

7 вересня 2018, 10:41
Новини компаній
 МХП — холдинг, який протягом своєї 20-річної історії системно впроваджує інновації в агровиробництві

МХП — холдинг, який протягом своєї 20-річної історії системно впроваджує інновації в агровиробництві

Сучасний агросектор вимагає від виробників залишатися на передньому краї технологій. І українські агрохолдинги доводять, що вже освоїли розробки в хімії, біології, інженерії, електроніці та інформаційних технологіях для перемоги в гострій конкурентній боротьбі.

Натужно заревли мотори, лопаті схожої на величезного павука машини розпороли ранкове повітря і важкий дрон, ніби знехотя, здійнявся в повітря і вирушив обстежувати ввірену йому ділянку. Вже за мить невидимими ​​каналами побіжать потоки цінної інформації, яка буде зібрана, проаналізована і дбайливо збережена в захищених базах даних. Водночас у штаб-квартиру надходять перші дані про рівень ефективності нової енергетичної установки, а трохи пізніше — про ефективність недавно встановленої системи водоочищення. Ні, це не перші рядки науково-фантастичного роману про колонізацію планет і не уривок зі шпигунської саги у стилі бондіани. Ця замальовка цілком підходить під опис звичайного робочого дня сучасного аграрного підприємства.

Відео дня

Сферу інтересів нинішнього агросектора складно переоцінити

На жаль, досі серед обивателів можна зустріти досить поширену думку про те, що робота в агросекторі — це прості і невибагливі технологічні процеси, що застрягли за рівнем технологій у середині ХХ століття. Це уявлення людей, які мислять стереотипами. Реальність вже зовсім інша. Сучасні агрохолдинги давно перетворилися на інноваційні лабораторії, в яких розробляють і випробовують нові методи землеробства і тваринництва. До того ж сферу інтересів нинішнього агросектора складно переоцінити. Великі компанії інвестують чималі кошти в розробку систем захисту рослин, інформаційні технології, автоматизацію виробництва. Вони шукають і впроваджують методи, які дають можливість за менших енерговитрат і впливу на довкілля отримувати вищі врожаї, а також утримувати велике поголів'я худоби і птиці.

Слід зазначити, що Україна в цьому процесі прагне зайняти лідерські позиції. Більш того, в нашій країні вже з'явилися великі гравці, які очолили ці процеси. Показовим прикладом у цьому випадку є компанія МХП — холдинг, який протягом своєї 20-річної історії системно впроваджує інновації в агровиробництві. Численній команді МХП є що показати.

Всевидюче око

Сьогодні вирощувати рослини на великих площах без застосування дронів важко. Компанії, які обробляють сотні тисяч гектарів землі, розуміють, що агрономам складно контролювати посіви і стан земельного банку, маючи огляд лише з землі. Багато чого просто не побачиш. Особливо це важливо, якщо агровиробник розвиває технології точкового землеробства. Але мета — не просто вкласти в руки агронома нову високотехнологічну іграшку. У МХП нові технології використовують для створення геоінформаційної системи. Цей проект було розпочато ще в 2016 році з метою зберегти земельний банк, який сьогодні вже перевищує 370 тис. га; оптимізувати витрати на виробництво; провести аудит земельного банку і розробити єдині стандарти для всіх підприємств Групи. МХП вдалося створити єдину платформу для збору, зберігання і обробки даних про оброблювані земельні площі з чітким геопозиціонуванням. І це дає свої результати. Підприємства холдингу використовують актуальні контури полів і картографування посівів для підвищення точності технологічних робіт з вирощування рослин. Тепер агрономи отримали можливість ефективніше контролювати стан посівів, урожайність тієї чи іншої ділянки. А це, своєю чергою, дало можливість точково, а значить, дозовано і ефективно використовувати добрива і засоби захисту рослин.

зберегти основу

Не менш важливим є і високотехнологічний підхід компаній до стійкого сільського господарства. Історія людства повна прикладів того, як недалекоглядна політика призводила до виснаження найбагатших грунтів. МХП став прикладом того, як не допускати подібних помилок. Головним завданням і усвідомленим вибором агрономічної служби холдингу є дбайливе ставлення до грунту за рахунок застосування науково обґрунтованих технологій, які забезпечують сталий родючість полів. Крім уже згаданих технологій обліку та аудиту стану земельного банку, компанія взяла курс на переоснащення техніки, яка вже зараз може вносити добрива при посіві. У 2017 році на площі близько 8 тис. Га посів сільськогосподарських культур здійснювався за технологією ультралокального внесення стартових мінеральних добрив. Також проводяться роботи з протидії окислення ґрунтів. МХП реалізує заходи щодо зниження механічного впливу на ґрунт шляхом переоснащення техніки і вдосконалення методів її використання на полях.

зелені інновації

Провідним аграрним підприємствам уже недостатньо просто бути лідерами по збору врожаїв або реалізованої продукції птахівництва і тваринництва. Багато що залежить від репутації компанії, яка визначається, зокрема, її прагненням зберегти навколишнє середовище. І сьогодні ця політика вигідна не тільки з точки зору іміджу і ідеології, а й з економічного боку. Взяти хоча б приклад використання «зелених» технологій для досягнення енергонезалежності. МХП вже може поділитися своїм досвідом не тільки з українськими, а й з європейськими колегами. Перший комплекс з виробництва біогазу був відкритий в 2013 році на базі птахофабрики «Оріль-Лідер» в Дніпропетровській області, яка входить до складу холдингу. Потужність комплексу становила 5 МВт. Біогазовий комплекс вирішував завдання утилізації курячого посліду, виробляючи при цьому 40 тис. МВт електроенергії і більше 8 тис. Гкал тепла в рік. Цей об'єкт розроблений за сучасними технологіями, не забруднює навколишнє середовище, а за рахунок утилізації метану знижує рівень викидів парникових газів. Уже сьогодні МХП виробляє близько 50% всього біогазу в країні (виробленого з органічних відходів).

Досвід виявився настільки вдалий, що в березні 2017 року керівництво компанії анонсувало проект будівництва нового біогазового комплексу в Ладижині на «Вінницькій птахофабриці», яке закінчиться в 2020 році. Проектна потужність станції - 24 МВт. Будівництво розподілено на два етапи. Вартість першої черги становить 27 млн ​​дол. США. Очікується, що вже восени 2018 року вона введена в експлуатацію, а її потужність досягне 12 МВт. У той же час МХП почав підготовчі та проектні роботи будівництва другої черги біогазового комплексу на 12 МВт.

цифрова революція

У сучасному виробництві на перший план виходить інформація. І агросектор в даному випадку не виняток. Більш того, саме в АПК особливу важливість набувають процеси збору, обробки та захисту інформації, так як від цього багато в чому залежить здатність компанії контролювати якість, своєчасність і обсяг застосовуваних технологічних процесів. Команда МХП розуміє, що кібербезпека є одним з найважливіших елементів діяльності компанії. Всі добре пам'ятають 2017 рік, коли вірус Petya заблокував роботу офісів великих українських і міжнародних компаній. МХП виявився готовий до цього виклику. Система захисту даних, введена в холдингу, довела свою ефективність - вірус не завдав шкоди холдингу, а підприємства продовжували працювати в звичайному режимі. Але такі загрози не можна недооцінювати. Тому МХП частково перейшов на роботу з ОС Linux, впровадив системи запобігання мережевих атак і вторгнень, встановив системи, що знижують ризики фішингових атак, удосконалив політику авторизації співробітників і багато іншого. Ці заходи дозволили впевнено продовжити діджіталізацію бізнес-процесів в компанії.

Зокрема, з вересня 2017 рік на підприємствах холдингу впроваджена система електронного документообігу (СЕД) Edocs.

Її мета - оптимізація і прозорість документообігу і бізнес-процесів в межах Групи, а також забезпечення швидкого доступу до інформації в будь-якій точці світу. Причому співробітники компанії можуть використовувати дані не тільки з ПК, а й в мобільному додатку. Варто також згадати про проект впровадження Business Intelligence-платформи, яка повинна стати єдиним аналітичним інструментом для всіх співробітників компанії, незалежно від напрямку їх діяльності. Все це робиться для того, щоб в МХП існував єдиний інструмент для аналітики ключових показників діяльності, проведення необхідних холдингу досліджень. Саме в результаті впровадження Business Intelligence у 2017 році було розроблено аналітичний інструмент на платформі QlikSense для оперативного аналізу каналу продажів. В результаті у співробітників підприємств МХП з'явилася можливість аналізувати дані більш ніж 900 брендованих торговельних точок ТМ «Наша Ряба». Також проект допоміг заощадити витрати на роботу аналітиків зі збору, підготовці і консолідації даних каналу продажів.

У пошуках майбутнього

Одна справа самостійно розробляти і впроваджувати інновації і зовсім інша - формувати середовище, в якій команди розробників змогли б створювати технології майбутнього. У 2017 році МХП спільно з Radar Tech і Agrohub оголосили про офіційний запуск програми підтримки стартапів MHP Аccelerator. Програма націлена на пошук, розвиток і інтеграцію інноваційних проектів в сфері агробізнесу.

Необхідно перейти на стійкі і продуктивні продовольчі системи, які виробляють здорову і багату поживними речовинами їжу

Серед наданих можливостей для учасників проекту: доступ до ресурсів і виробничій базі агрохолдингу, менторська підтримка від ключових експертів МХП, сотні годин теорії та практики, нетворкінгу під час динамічної навчальної програми за участю понад 30 українських та міжнародних лекторів. Головний приз - 300 тис. Грн від МХП на подальший розвиток стартапа.

Пріоритети віддаються такими напрямками, як агробіотехнології, діджіталізація, інновації в автоматизації промислового виробництва та процесів, торгові майданчики, енергоефективність, «зелена» енергетика та управління відходами, інновації в корпоративному управлінні, а також в розробці кінцевого продукту. І поки такі ініціативи реалізуються на практиці, сучасний вітчизняний агросектор матиме шанс отримати ноу-хау, що дозволяє потіснити колег-аграріїв на зовнішніх ринках.

Генеральний директор ФАО Жозе Граціану да Сілва зазначає:

«Зелена революція минулого століття багато в чому сприяла підвищенню здатності світу прогодувати себе, але тепер нам потрібна революція в галузі сталого розвитку. Вона включає в себе вирішення проблем, що виникають при експлуатації ресурсоємних і витратних систем землеробства, які завдають величезної шкоди навколишньому середовищу. Нам необхідно перейти на стійкі і продуктивні продовольчі системи, які виробляють здорову і багату поживними речовинами їжу, при цьому зберігаючи навколишнє середовище і біорізноманіття ».

І українські агрохолдинги успішно вирішують цю задачу, впроваджуючи новітні розробки на всіх рівнях і етапах виробництва. Тим самим вітчизняні аграрні компанії, такі як МХП, забезпечують собі місце серед світових лідерів виробництва продуктів харчування на найближчі десятиліття.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X