Кока-Кола живе інноваціями

18 січня 2019, 10:00
Новини компаній
Генеральний директор «Кока-Кола Україна» Камран Іскандаров (Фото:Coca-Cola)

Генеральний директор «Кока-Кола Україна» Камран Іскандаров (Фото:Coca-Cola)

Компанія Кока-Кола існує більше сотні років і завжди протягом свого розвитку прагнула до інновацій. З приходом у 2017 році на посаду президента компанії Джеймса Квінсі почався новий виток розвитку, і це стосується найрізноманітніших аспектів її діяльності. Від зміни маркетингової стратегії (тепер компанія Coca-Cola - це «компанія різних напоїв») до перегляду своєї ролі в екосистемі (інноваційні пляшки, глобальні зобов'язання з переробки пластикових відходів тощо).

Відео дня

Про те, як всі ці сучасні зміни торкнулися українського ринку, ми розпитали генерального директора компанії «Кока-Кола Україна» Камрана Іскандарова.

Чим живе Компанія Кока-Кола сьогодні в світі?

Камран Іскандаров: Компанія Кока-Кола живе інноваціями. Мабуть, «інновації» - найбільш точне слово, яке визначає розвиток нашої компанії. Кока-Кола активно створює нові смаки напоїв, нові рецепти, розширює асортимент продукції, що випускається в світі, зокрема, збільшує кількість напоїв без цукру. У портфелі наших напоїв ви знайдете, наприклад, рослинне молоко Adez - не так давно компанія придбала права на цей бренд і вийшла з ним на європейський ринок, дещо переробивши концепцію і рецептуру. Зараз в лінійці AdeZ - п'ять основних смаків рослинного молока (вівсяний, мигдальний, кокосовий, соєвий і рисовий) і ця лінійка розширюється шляхом додавання фруктово-ягідних смаків. Також Кока-Кола придбала компанію Costa Limited - один з найбільших брендів кави у світі - засновану в 1971 році в Лондоні. Ми багато експериментуємо, пробуємо, словом - впроваджуємо інновації. Якщо новий рецепт добре зарекомендував себе на будь-якому національному ринку, ми пропонуємо цей напій і в інших країнах. Сьогодні ми виробляємо близько 400 брендів напоїв і близько 5000 їх видів, і нашу продукцію можна знайти практично у всіх країнах світу.

З чим пов'язано бажання компанії все більше і більше розширювати різноманітність продукції?

Кока-Кола активно створює нові смаки 

Камран Іскандаров: Ми завжди робимо те, чого хотів би споживач, а не намагаємося змусити пити те, що виробляємо. А споживачі хочуть різних напоїв - часом всі 8 порцій на день, які в середньому випиває людина. Це і Coca-Cola, і чай, і кава, і просто вода, і який-небудь особливий напій, характерний тільки для конкретного культурного регіону. Чому б Компанії Кока-Кола не виробляти всі ці напої, щоб споживачі могли вибрати те, що люблять? Колись бренд Coca-Cola в світі давав 100% нашого прибутку. А тепер - 50%. Ще якихось півтора десятка років тому негазовані напої становили всього-на-всього 10% нашого бізнесу. Тепер - всі 30%. Це свідчить, насамперед, про те, що люди змінюються і хочуть все більшої різноманітності, яку ми їм даємо.

Які нові напої з'явилися в Україні?

Камран Іскандаров: В Україні ми випускаємо приблизно 40 видів безалкогольних напоїв. Не тільки солодкі газовані напої, а також холодний чай, соки, енергетики, природну питну воду. Сьогодні на українському ринку компанія Кока-Кола пропонує більше варіантів продукції без цукру, а також напоїв зі зменшеним вмістом цукру. Асортимент напоїв Компанії Кока-Кола в Україні різноманітний, тому споживач може вибрати варіант на свій смак. Що стосується українських новинок, то перш за все - це Coca-Cola Zero, Coca-Cola Zero лимон, Coca-Cola Zero Vanilla з ванільним смаком. Fanta Shokata - новий для України незвичайний смак, який швидко став популярним. Ще одна новинка 2018 року - Fuzetea, новий холодний чай з різними смаками. А також Schweppes Pomegranate - напій зі смаком граната в легендарній лінійці Швепс.

Як вам вдається випускати все більше напоїв за різними рецептами - вас не стримують технологічні обмеження на заводі Coca-Cola в Київській області?

Камран Іскандаров: Головне завдання наших напоїв - поповнювати водний баланс організму - і на 85-99% вони складаються з високоякісної води. Задоволення від смаку теж має велике значення, тому ми розширюємо наш портфель напоїв і придумуємо все нові й нові рецепти. Наші технології настільки гнучкі, що ми можемо випускати практично будь-який безалкогольний напій - ніяких технологічних обмежень немає. Завод «Кока-Кола Беверіджиз Україна» (Компанія «Кока-Кола Україна» спільно з компанією «Кока-Кола Беверіджиз Україна» складають Систему компаній Кока-Кола в Україні) має все необхідне обладнання для виготовлення великої різноманітності напоїв. До речі, на заводі недавно була запущена нова лінія з виробництва продукції в ПЕТ-пляшках. Нова лінія оснащена високотехнологічним обладнанням, що дозволяє контролювати всі параметри якості в автоматизованому режимі і забезпечувати наших споживачів високоякісною продукцією. Це зробить наші можливості набагато ширшими. Один важливий момент: напій без упаковки - неможливий, вона повинна бути зручною, безпечною, підлягати переробці. Наше прагнення до різноманітності стосується не тільки напоїв, але й упаковки. Більший вибір маленької упаковки з невеликими порціями, щоб споживач міг контролювати свій режим гідратації, підтримувати свій питний стиль, задовольняти прагнення до різноманітності і контролювати калорії в своєму раціоні. Упаковка напоїв, які виробляються на заводі «Кока-Кола Беверіджиз Україна», є безпечною та відповідає міжнародним і локальним стандартам якості.

На етикетках напоїв виробництва Кока-Кола з'явилося нове маркування - з чим це пов'язано?

Камран Іскандаров: В цьому році ми оновили харчову етикетку (ССNL, Colour-Coded Nutrient Labels), яка складається з кольорових блоків. Така подача інформації давно застосовується в Європі і отримала позитивні відгуки покупців. Кольорове маркування допоможе споживачеві зробити усвідомлений вибір щодо цукру і калорій. Блоки червоного, жовтого і зеленого кольорів показують, який відсоток інгредієнтів від добової норми (відповідно до рекомендацій ВООЗ) міститься в порції 250 мл, тобто, стандартній склянці. «Світлофорне» маркування ми вирішили використовувати в Україні в рамках взятих на себе міжнародних зобов'язань, а також відповідно до Закону України «Про захист прав споживачів», який передбачає впровадження добровільної ініціативи виробників надавати споживачеві додаткову інформацію на етикетці продукту і таким чином сприяти розвитку усвідомленого поінформованого вибору.

Ви говорите про інновації, але чи є те, чого Кока-Кола ніколи не зробить?

Камран Іскандаров: Звичайно, наприклад, ми не рекламуємо нашу продукцію дітям до 12 років. До цього віку діти не завжди можуть робити усвідомлений вибір продуктів харчування. І батьки контролюють раціон дітей.

Кока-Кола неодноразово ставала об'єктом звинувачень екологічних активістів у тому, що виробляє занадто багато пластикової упаковки, що забруднює світовий океан. Ви відчуваєте провину за забруднення чи заперечуєте це?

Система Coca-Cola має намір підтримати «Світ без відходів» значними інвестиціями

Камран Іскандаров: У нашій компанії щодо цього є глобальна мета: до 2030 року збирати і переробляти таку ж кількість упаковки, яку ми поставляємо на ринок. Ця стратегія називається «Світ без відходів». Система Coca-Cola має намір підтримати «Світ без відходів» значними інвестиціями. Протягом багатьох років ми працюємо над тим, щоб зробити нашу упаковку на 100% перероблюваною. До речі, в Україні вся упаковка, в яку фасується продукція Компанії Кока-Кола, є перероблюваною. Такими є не тільки, власне, пляшки, але й кришечки, етикетки, а також транспортна тара, в якій напої «подорожують» у магазини. Важливо, що кожен вид споживчої і транспортної упаковки може бути перероблений на території України - відповідні промислові підприємства існують і випускають багато нових корисних товарів з вторсировини. Ми віримо, що в Україні наша стратегія теж буде успішною багато в чому завдяки новій політиці управління відходами, згідно з якою передбачено таке нове для України явище, як Розширена відповідальність виробника. Цей принцип означає відповідальність за продукцію протягом усього життєвого циклу. Випускаючи товар, виробники повинні піклуватися про подальшу долю упаковки, починаючи від розролення такої упаковки, яка б мінімізувала негативний вплив на довкілля, і закінчуючи турботою про її переробку, для чого виробники фінансують впровадження роздільного збирання відходів.

Ви недавно призначені на посаду генерального директора. Як ви охарактеризуєте роль Компанії в українській економіці?

Камран Іскандаров: Україна - прекрасна країна. Кока-Кола вірить в перспективи України і продовжує інвестувати тут. В українській економіці Кока-Кола відіграє помітну роль - вона генерує 0,25% ВВП, інвестиції компанії (500 млн дол.) становлять близько 1% всіх іноземних інвестицій в країну. 95% постачальників Кока-Кола - українські компанії (згідно з даними соціально-економічного дослідження, проведеного в 2017 році). Близько півтори тисячі людей працюють безпосередньо в Системі Кока-Кола в Україні.

Що стосується соціальної позиції Системи Кока-Кола, у нас є чіткі стратегічні пріоритети - ми підтримуємо і розвиваємо проекти в сфері відповідального поводження з упаковкою; реалізовуємо проекти з відновлення водних ресурсів, а також працюємо над проектами про посилення ролі молоді і жінок у нашому суспільстві.

Які соціальні та екологічні ініціативи є у Компанії в Україні?

Камран Іскандаров: Ми активно підтримуємо проекти, які стосуються роздільного збирання відходів. В цьому році ми реалізували проект Zero Waste School, який шляхом неформального навчання школярів і вчителів впроваджує культуру сортування відходів у школах і громадах. Команди з 50 шкіл зі всієї України побували на семінарі і, повернувшись у свої міста, райцентри, села з багажем знань, ініціювали різні проекти. Вони не тільки впроваджували роздільне збирання безпосередньо в своїх школах, а й навчали інших, впливали на місцевих жителів, залучали місцеву владу та інше.

Також ми спільно з громадською організацією "Україна без сміття" за підтримки Мінекології та Міносвіти реалізували всеукраїнський проект "КОМПОЛ": в шкільних їдальнях 200 навчальних закладів були встановлені компостери для переробки харчових відходів, які тепер стають органічним добривом, а не йдуть на смітник.

Також ми взяли глобальне зобов'язання до 2020 року відновити в природі таку ж кількість води, яку використовуємо в процесі виробництва напоїв. В Україні спільно з Українським товариством охорони птахів ми раніше запустили проект з відновлення прісних водойм на півдні України, наприклад, відновлювали подачу води в озера на території природних заповідників. І маємо намір продовжити виконувати взяті на себе зобов'язання.

Крім того, у всьому світі Компанія Coca-Cola реалізує проекти, спрямовані на підтримання і посилення ролі жінок в суспільстві. Фінансово незалежні жінки створюють величезний економічний ефект для будь-якої країни. Україна - одна з країн, де реалізуються програми на підтримку жінок.

Цієї весни в рамках проекту «Я зможу!» ми запросили 20 відомих активних жінок з бізнесу, політики, а також селебретіз, які стали менторками і допомагають дівчатам з усієї України втілювати цікаві соціальні або бізнес ініціативи. Менторки навчають дівчат планувати, здійснювати і просувати власні програми. На 2019 рік - у нас амбітне завдання - залучити до навчання в рамках цього проекту близько 5000 дівчат.

Я особисто в захваті від України як людина, а як керівник компанії я із задоволенням прийняв цей захоплюючий для мене виклик - працювати в Україні, коли інновації і зміни проходять не тільки в нашій компанії, але й в країні теж.

Показати ще новини
Радіо НВ
X