Як створити FinTech-компанію в Україні

12 жовтня 2017, 10:00
Новини компаній

Компанія MOSST Payments планує розвивати FinTech ринок в Україні, ґрунтуючись на кращих світових практиках

Бізнес на межі фінансових послуг і технологій є одним з найбільш перспективних. Банки часто не встигають за сучасними очікуваннями споживачів, які значно підвищили свої вимоги до фінансових сервісів з точки зору якості і швидкості їхньої реалізації. У світі живе величезна кількість людей, які не мають доступу до банківських установ, але бажають отримувати перекази від родичів; цілі держави потребують систем переказів коштів для своїх громадян як всередині країни, так і з-за кордону: дотацій, субсидій, допомог; зростаючому ринку e-commerce, представникам малого та середнього бізнесу також потрібні продукти для простої і зручної взаємодії покупців і продавців. Нішу компаній, які поспішають задовольнити споживача фінансових сервісів нового формату, як раз і готові зайняти FinTech-стартапи.

Відео дня

Як і в будь-якому іншому бізнесі, на ринку грошових переказів вкрай важливо достукатися до клієнта. Питання успішності – це питання формування у клієнтів довіри до сервісу і бренду. Недостатньо просто розробити і викласти продукт, пов'язаний з грошовими переказами, в AppStore або Google Play. Необхідно проаналізувати міжнародні ринки і користувачів, відповідати вимогам фінансового регулятора в особі Національного Банку та мати налагоджені партнерства з банками і міжнародними платіжними системами.

Ці виклики не злякали, а, навпаки, мотивували Антона Медведєва, керівника (СЕО) української компанії MOSST Payments, яка розробила і запустила додаток MOSST Грошові перекази. В інтерв'ю він розповів, як обирав нішу для бізнесу, на що орієнтувався, збираючи команду, і як продукти його компанії планують стати кращими в Україні і світі.

- Чому Ви вирішили вийти на ринок FinTech?

- У мене в активі більше 10 років роботи в банківській сфері і FinTech-компаніях на керівних посадах. Це зіграло свою роль. Вирішуючи, в якій сфері вести бізнес, я оцінював перспективи різних ринків. Крім вивчення аналітики від світових агентств, профільних ЗМІ про технології, бізнес і майбутнє, уважно дивився на Кремнієву долину – що там користується попитом, у що інвестують венчурні капіталісти. Хотів знайти не хайповий ринок, а щось серйозніше. Свого часу я гідно оцінив досвід і результати міжнародних гравців: Square, Venmo, iZettle і Barzahlen – і мені захотілося створити і запустити подібне рішення для українців.

Напрямок FinTech – зокрема, платіжні системи та додатки для грошових переказів – незважаючи на тісну взаємодію з регуляторами фінансового ринку, партнерами і конкурентами, насправді, зрозумілий бізнес. Є безліч людей, в тому числі, і в Україні, які не користуються банківськими послугами, не мають кредитних карт, але можуть отримувати різні кошти: переклади від родичів, дотації, зарплатню, оплату послуг, а також можуть цими грошима ділитися. Подивившись рівень проникнення смартфонів в Україні, який перевищує 40%, я зрозумів, чим буду займатися.

- Ви вирішили зробити додаток для грошових переказів. Чим він відрізняється від продуктів-конкурентів?

- Ми плануємо зробити повноцінний сервіс переведень конфігурації any-to-any, а акцент на мобільні пропозиції робиться в рамках стратегії mobile first.

Що ж до відмінностей нашого застосування, то ми з командою однодумців зосередилися на простоті і логічності переказу коштів. Нашим користувачам досить знати лише номер телефону одержувача коштів або адресу його електронної пошти. І все! Одержувача платежу взагалі можна вибрати з телефонної книги відправника. Щоб забрати грошовий переказ, навіть якщо одержувач раніше не був нашим клієнтом, йому досить зробити кілька рухів пальцем на смартфоні.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Далі. Ми вирішили не економити час, зусилля і кошти для забезпечення унікального рівня безпеки в поєднанні зі зручністю для наших клієнтів. Під час верифікації користувачів ми використовуємо не тільки PIN код, але й біометричні дані: скан відбитку пальця і селфі. Фактично, Face ID, який Apple презентували на початку вересня, вже успішно працює в мобільному додатку MOSST з квітня 2017.

Цим ми не обмежилися. Крім того, що переклади можна здійснювати, надаючи сервісу мінімум персональної інформації, так ще й усі транзакції з даними захищені відповідно до міжнародного стандарту безпеки банківських карт PCI DSS.

З останніх нововведень – послуга «Запит грошей». Суть її проста і дуже зручна для наших користувачів. Ви можете створити запит, наприклад, «Мені потрібно 5000 грн на новий смартфон». Цей запит Ви можете цілеспрямовано відіслати 10 своїм друзям, на номери з телефонної книги – і вони відправлять Вам по 500 грн. Думаю, все ж, варто попередити їх про це заздалегідь))).

Ця послуга допоможе і на роботі – зібрати гроші на привітання іменинника, в будь-яких спільних проектах і т.д. Навіть в школі чи дитячому садку «Запит грошей» допомагає голові батьківського комітету своєчасно і спокійно наповнювати фонд класу, не обдзвонюючи всіх батьків.

По суті, ми впровадили ідею краудфандінга для наших клієнтів, щоб вони могли задовольняти свої повсякденні потреби: взяли з неї суть, прибрали зайве у вигляді платформ для збору коштів і використали в нашому додатку. Це – не поодинокий приклад: кожна наша нова "фішка" проходить такий ось шлях оцінки та аналізу.

- Яким повинен бути склад команди, здатної зробити такий серйозний проект?

- Так, в подібному проекті команда – ключова запорука успіху і можливості реалізації тих ідей, які закладені інвесторами і керівниками. На мій погляд, нам вдалося зібрати команду найкращих фахівців у відповідних напрямках. Мій управлінський підхід у роботі з ключовими членами команди відповідає «принципу Джобса»: «не має сенсу наймати тямущих людей, а потім розповісти їм, що робити; ми наймаємо розумних людей, щоб вони могли розповісти нам, що робити».

Команда — ключова запорука успіху

Збираючи команду, я на перше місце поставив технологічну складову всупереч традиційним навичкам і вмінням фахівців фінансового сектору. Я вірив і продовжую вірити, що майбутнє FinTech – саме за технологіями, які спростять, оптимізують і зроблять доступними для всіх фінансові та банківські продукти.

Так і формувалася команда MOSST Payments: основний акцент був зроблений на IT-фахівців, менший – на «банкірів». В результаті, вітсоткове співвідношення в команді склало 60 до 40.

- Як вся команда визначала, з якими потребами працювати, а з якими ні?

- Розробляючи MOSST, ми поставили на чільне місце потреби користувача. Ми придумали для себе кілька профілів і проаналізували проблеми, з якими вони стикаються під час використання подібних сервісів.

На основі цього аналізу ми і розробили вимоги до функціоналу нашого продукту.

- Чи треба бажати «зробити світ кращим», щоб потрапити у Вашу команду?

- Так, треба. А також хотіти робити свою справу на найвищому рівні, мати експертизу та досвід у сфері FinTech, а ще бути відкритим до новітніх технологій, ідей і думок, які виникають в світі.

- Яким з останніх досягнень готові поділиться?

- MOSST Payments – єдиний український стартап, який потрапив в число фіналістів програми FinTech-акселератора Elevator Lab від Raiffeisen Bank International. Спочатку кількість заявок на участь складала більше 4 тисяч, а безпосередніми учасниками програми стали 336 FinTech-стартапів з 56 країн. З них тільки 17 були відібрані до фіналу.

- Якими бачите перспективи Вашого додатка і всієї системи, про яку Ви згадали, на українському ринку?

- Вірне уточнення – так, ми поки працюємо на українському ринку, але вже готові говорити про експансію. 26 вересня ми отримали Генеральну валютну ліцензію Національного Банку, яка дозволить нам здійснювати транскордонні перекази. У найближчих планах – запуск грошових переказів в іноземній валюті з території безпосередніх східноєвропейських сусідів і подальша експансія, спрямована на Західну Європу і регіон СНД. Вже цієї осені ми плануємо надати українцям, які працюють за кордоном, можливість перераховувати гроші родичам, друзям і знайомим в Україні.

В Україні у нас вже більше 50 тисяч клієнтів, які щомісяця здійснюють перекази. Нещодавно першим банком-учасником нашої платіжної системи MOSST Payments став «Індустріалбанк».

Також не будемо забувати, що MOSST Payments – це не тільки грошові перекази. Вже цієї осені ми плануємо запустити 2 принципово нових для українського ринку продукти: MOSST Cash – сервіс оплати платежів в касах торгових точок за допомогою штрих-кодів, які клієнти створюють заздалегідь у web/mobile-додатках; MOSST Reader – mPOS термінали, мобільний торговий еквайринг і просте касове ПЗ для обліку продажів на платформі iOS і Android. На MOSST Reader вже зараз відкрито передзамовлення. А що стосується MOSST Cash – ми готові до підключення нових партнерів для прийому масових платежів (більше 1500 послуг).

Ми дивимося у майбутнє з оптимізмом: сервіс грошових переказів успішно запущений і працює, ми налагодили діалог з партнерами і готуємо до запуску чергові продукти. Тепер настав час для нових кроків.

Показати ще новини
Радіо NV
X