Газпром підіймає зброю. Чим Україна може відповісти на рекордний сплеск цін на газ і запуск Північного потоку-2

25 вересня 2021, 09:09
NV Преміум

Енергетична стратегія Кремля та дії Газпрому призвели до шаленого стрибка цін на газ в Європі, — схоже, Москва змушує ЄС погодитися на всі її умови щодо Північного потоку-2, пише журнал НВ.

«Г аз як зброя» — цей вислів все частіше лунає в офіційних та неофіційних розмовах європейських аналітиків, коли йдеться про стрімке зростання цін на блакитне паливо в ЄС.

Відео дня

Вартість 1 тис. кубометрів газу там уже наблизилася до $ 900, хоча ще рік тому вона становила $ 146. Такий тренд підсилює інф­ляцію як в Євросоюзі та США, так і в країнах, що розвиваються. Тим часом саме низькі відсоткові ставки наразі є головним інструментом стимулювання глобальної економіки, а інфляція загрожує їх підвищенням, що може охолодити відновлення ринків.

Бурхливе здорожчання блакитного палива має прозаїчну причину: російський газовий монополіст Газпром зменшив постачання палива до Європи, спричинивши його дефіцит. Порівняно з 2018−2019 роками експорт з РФ до країн Старого Світу просів на 10 %. Про це свідчать і масштаби транзиту газу через українську газотранспортну систему (ГТС): якщо в першому півріччі 2019‑го вони становили 47 млрд кубометрів, то за аналогічний період цього року — лише 22 млрд.

Слухайте подкаст на цю тему
Показати ще новини
Радіо NV
X