АІЛАЗ. Історія успіху

4 листопада 2015, 10:20
PR

Андрій Ковальов і Оксана Авер'янова – українські офтальмологи, яких знають у всьому світі

Пройшовши найкращу офтальмологічну школу в Україні та за кордоном – в Лівії, Саудівській Аравії, вони все ж вирішили повернутися на батьківщину і створити тут передовий офтальмологічний центр АІЛАЗ. Своєю історією успіху засновники АІЛАЗ і найкращі українські офтальмологи поділилися з НВ.

Відео дня

- Розкажіть, як прості одеські лікарі стали всесвітньо відомими?

Андрій: Ми вчилися в Одесі, 15 років працювали в Інституті Філатова, там само захистилися.

Оксана: Андрій був тоді наймолодшим завідувачем відділу в Інституті Філатова і одним з перших лікарів, які проводили операції на сітківці ока. Його запросили до Лівії на два тижні для того, щоб почитати лекції, провести операції. На той момент це ще не було второваною доріжкою, там не було наших лікарів. Але два тижні затягнулися.

А.: ми Повернулися звідти через 10 років. Оксана працювала в пластиці та онкології, я – в сітківці. Було цікаво створювати відділення, замовляти обладнання. Незабаром нас запросили викладати в університет Тріполі, а потім - в мережевий госпіталь дуже високого рівня одного з принців в Саудівській Аравії. Це теж колосальний досвід.

О.: Подобалося те, що ми не знали, що таке відмова, – якщо нам потрібне було обладнання, нам його тут же давали, якщо виникали питання до умов в операційній, вони тут же вирішувалися.

- І тим не менш одного разу ви прийняли рішення повернутися на батьківщину. Чому? Адже вже тоді тут активно розвивався офтальмологічна медицина, ринок був досить конкурентним. Як ви вирішили його завойовувати?

О.: За кордоном ми працювали в приватній офтальмології і там ми навчилися, звичайно ж, організації комфортного перебування пацієнта в клініці. А коли ми повернулися в 2004 році, то зрозуміли, що все обладнання, яке тут є, років на 10 відстало від того, на якому ми працювали. Проблема виявилася банальною: обладнання такого класу тут навіть не було сертифіковано.

А.: Ні системи знепилювання і знезараження, ні клімат-контроль тут не використовувалися. Фактично це ми і запровадили.

- Тобто ви стали свого роду новаторами в офтальмології...

А.: Цього ми й не приховуємо. Тепер так повелося, що практично вся галузь вкрита нашими слідами. Ми впроваджуємо інновації на українському ринку, навчаємо конкурентів і вже після цього вони вирішують, що їм потрібно те ж саме. Для того, щоб бути конкурентоспроможними, ми разом з лазерною корекцією привезли пакет послуг, яких до цього в Україні не було.

- Однак для цього потрібні величезні кошти. Хто став інвестором?

О.: Інвесторами стали наші друзі, які на той момент вже мали успішний ресторанний бізнес – власники мережі "Світова карта".

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

А.: Рішення про відкриття офтальмологічного центру було невипадковим. Дружина одного із співвласників зробила лазерну корекцію зору в Америці і, повернувшись звідти, зрозуміла, що цей напрямок може приносити хороший дохід. Проаналізувавши систему українських клінік, вони зрозуміли, що нічого подібного тут немає. Так народилася ідея створення офтальмологічної клініки, створювати і керувати якою запросили нас.

О.: Ми довго думали, у нас були дуже хороші пропозиції. Ми розуміли, що є конкуренція і навіть трохи її боялися. Але, зваживши всі за і проти, ми ризикнули.

- Які були інвестиції в проект?

О.: Спочатку вкладалися $2 млн, це була космічна сума, 2004 рік. Ми усвідомлювали, що тут ми чужі, не розуміємо реалій, але досить швидко вникли і пристосувалися до ситуації. Зрозумівши, що нашою перевагою може стати створення інноваційної клініки, ми стали завозити найдосконаліше, новітнє обладнання.

А.: Інвестори запитували, чи можна купити обладнання дешевше. Я відповів, що можна, але буде гірше. І треба віддати їм належне – вони нас слухають і сьогодні.

- Термін окупності інвестори вказували?

О.: Ми задалися метою окупити вкладення протягом трьох років. І ми це зробили, незважаючи на кризу, революцію та інші обставини.

А.: І як тільки інвестори побачили, що все за планом, проект розвивається, нам виділили новий транш для розвитку.

203236860
203236860 Фото:

- А поняття кадрового голоду вам знайоме? Адже знайти кваліфікованих фахівців, які готові були б вчитися та розвиватися разом з клінікою, напевно, непросто...

О.: Зараз у нас у штаті 62 особи, з них 14 лікарів, а починали ми з двох адміністраторів, трьох лікарів і п'яти медсестер. Але ми ніколи не переманювали кадри конкурентів. Можу сказати, що всіх своїх співробітників ми виховуємо самі. І у нас ніхто не працює за сумісництвом. Нас не влаштовують айболіти з валізками.

- У чому унікальність клініки АІЛАЗ і який її внесок у вітчизняну офтальмологію?

А.: Спочатку клініка спеціалізувалася на питаннях корекції зору. Так, вперше з'явився лазер для корекції зору, програми якого базуються на вивченні хвильового фронту. В Україні заговорили не тільки про точність оптичної корекції зору, але і про якість зору – контраст, чіткість, як при різних умовах освітленості. Це був новий рівень вимог до лазерної корекції.

Треба зазначити, що лазер, придбаний в 2005 році клінікою АІЛАЗ, на той момент вважався золотим стандартом лазерної корекції в світі, його модель була розроблена в кінці 2004 року.

У той же час ми представили ще один, зовсім новий для України напрямок корекції зору – ортокератологію, яка отримала міжнародні сертифікати та реєстрацію в 2002 році, а в 2005 році – вже офіційно з'явилася в Україні.

Корекцію зору нічними лінзами можна застосовувати навіть дітям, починаючи з 6 років. Пацієнт одягає лінзи на ніч, а протягом наступних діб в нього 100% зору. За кілька років у всьому світі заговорили про здатність лінз зупиняти прогресію короткозорості. Наша клініка була серед тих, хто займався науковими дослідженнями в цій галузі, наші результати опубліковані в міжнародній пресі і викладені на світових форумах. Сьогодні методика ортокератологіі застосовується для зупинки короткозорості у дітей. За три роки ми навчили цій методиці три приватні українські офтальмологічні центри. Сьогодні їх близько 40, лікарі всіх центрів пройшли навчання в АІЛАЗ.

Протягом наступних років нашим центром було привезено в Україну, сертифіковано та популяризовано серед офтальмологів і пацієнтів сім принципово нових технологій, які кардинально змінили підхід у лікуванні деяких серйозних захворювань очей.

- Наприклад?

А.: Наприклад, лікування кератоконуса – хронічного захворювання рогівки, що призводить до поступового зниження зору і пересадці рогівки. Нова методика крос-лінкінгу дозволила більшості пацієнтів відмовитися від пересадки рогівки і терапевтичним шляхом призвести до зупинки захворювання. Крос-лінкінг з'явився у світі у 1998 році, а в 2007-му – вже в Україні, першій серед країн Східної Європи!

У 2008 році автор цієї методики отримав престижну премію Келлмана за найбільш інноваційне винахід в офтальмології останнього десятиліття. До речі, для вивчення цієї методики ми вирушили до самого автора, професора Зайлера, і донині підтримуємо з ним тісні творчі зв'язки.

Всі наступні технології ми привозили в Україну за два-три роки після їх появи в Європі, тобто дуже швидко. Це дозволило нам залишатися на хвилі подій світової офтальмології.

О.: При цьому ми нічого не тримаємо для себе – всіма технологіями і практиками з задоволенням ділимося з колегами.

- Є ще до чого прагнути АІЛАЗу?

А.: Сьогодні в нашій клініці представлені всі, крім пересадки рогівки, методи діагностики, лікування та хірургії ока, які відповідають сучасним світовим вимогам в офтальмології. Ми маємо весь спектр сучасних технологій для корекції зору, лікування катаракти і глаукоми, захворювань сітківки, косоокості і т. д. В цьому році, продовжуючи вдосконалювати тему лікування захворювань рогівки, ми сертифікували самий просунутий на сьогодні для цього прилад від американської компанії Avedro. З цього моменту в Україні з'явиться найсучасніша технологія лікування дистрофічних захворювань рогівки. В наших планах, які вже узгоджені з виробниками, впровадження в Україні ще кількох принципових нововведень в офтальмологічній практиці. Вони з'являться в найближчі пару років.

О.: Крім того, ми плануємо розширюватися, але мова не йде про мережу клінік. Найближчим часом ми хочемо розширити площу і змінити локацію.

Показати ще новини
Радіо НВ
X