Заявка на п'ятірку. Як купівля Укрсоцбанку допоможе здійснити давню мрію Михайла Фрідмана

19 жовтня 2016, 21:00
Вечір, 12 жовтня, в штаб-квартирі Альфа-Банку в центрі Києва на вул. Десятинній веселиться і радіє народ

І для радості у співробітників одного з найбільших кредитних установ країни був серйозний привід – Національний банк дозволив бенефіціарам Альфа-Груп через люксембургську ABH Holding SA придбати Укрсоцбанк.

Відео дня

Ця угода виконує давні бажання, як покупця – Альфа-Груп, так і продавця – італійської групи UniСredit. Для першої – це можливість продовжити свою експансію на українському ринку, а для другої – спосіб піти з цього ринку з високопіднятою головою. Збіг інтересів дозволило їм провернути найбільше в посткризові роки злиття на українському банківському ринку.

Довга дорога Альфи

Альфа-Груп чекала цього моменту більше десяти років. У 2005 році Олександр Луканов, який тоді очолював блок корпоративного бізнесу Альфа-Банку, приїхав у Київ для завоювання нових висот. Однією з головних завдань, які перед ним тоді стояли, була купівля Укрсоцбанка Віктора Пінчука. Це дозволяло б Альфі швидко наростити свою частку ринку і увійти в число лідерів. Луканов тоді вступив у переговори, але досягти домовленості не зміг – актив перекупила UniСredit.

Бажання увійти в групу лідерів банківського ринку в Україні не покидало акціонерів Альфи. Тоді вони вирішили йти до своєї мрії за рахунок органічного зростання, а також запрошуючи на роботу провідних менеджерів з України та Східної Європи.

Потрібно інвестувати, коли всі бояться, і боятися, коли всі інвестують

Економічна криза 2008 року змусила Альфу почекати з експансією. Але в 2013 році стратегія групи була знову скоригована. Восени 2013 року, за даними українського Forbes, Альфа-Груп цікавилася Райффайзен Банком Аваль і навіть провела передпродажну оцінку (due diligence) цієї установи. Втім, тоді сторони не зійшлися в ціні.

Десь у цей же час UniСredit, через нестабільность на українському ринку, стала шукати можливості для продажу Укрсоцбанку.

Сторони тривалий час вели переговори і лише в серпні 2015 року офіційно повідомили про це, підписавши меморандум про наміри. Пізніше, в лютому 2016 року, стане відомо, що установи дійшли згоди. Згідно якої, за 99,8% акцій Укрсоцбанку італійська компанія отримує міноритарну частку в ABHH (9,9%).

Сьогодні вже отримані всі необхідні погодження для цієї угоди. За словами Тамари Савощенко, голови правління Укрсоцбанку, на загальних зборах акціонерів, яке очікується найближчим часом, буде оголошено про закриття угоди.

Розмір та його значення

Купівля такого великого активу, в кризу – це крок, який цілком відповідає амбітній філософії головного акціонера Альфа-Груп Михайла Фрідмана. «Потрібно інвестувати, коли всі бояться, і боятися, коли всі інвестують. Це дуже точне визначення. В цьому відношенні ми непогано підготовлені для цієї ролі», – прокоментував свої плани НВ Бізнес Фрідман.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Об'єднання активів з Укрсоцбанком дозволить Альфа-Банку увійти в п'ятірку найбільших кредитних установ країни. «Може банку і не вдасться стати найбільшим за обсягом активів. Але з точки зору ефективності, Альфа-Банк повинен бути лідером в Україні», – каже головний акціонер Альфа-Груп.

Для того щоб бути стійким на таких волатильних ринках, як український, цілком підходить обрана акціонерами модель – важливо бути універсальним банком і мати помітний розмір. «Ми виграли час за рахунок такого неорганічного зростання. На більш широкій платформі, об'єднавши сильні команди менеджерів, ми можемо досягти значних результатів, – каже головний керуючий директор Альфа-Банку в Україні Рушан Хвесюк. – На зростаючому ринку заробляють всі, на дні ринку заробляють одиниці, і ми відносимося до цих одиниць в силу нашої мобільності, вміння швидко приймати рішення і послідовно їх реалізовувати».

Український ринок для Альфи має стратегічне значення. У неї є бізнес і в країнах Європи, але основні її активи розташовані в Україні, Росії, Білорусі та Казахстані. Фрідман запевняє, що зв'язки групи з Україною тісні і носять природний характер в силу походження: «Тому ми завжди шукали і шукаємо можливості для роботи в Україні».

Що чекає ринок

Злиття Укрсоцбанку і Альфи – одна з небагатьох позитивних подій на українському ринку, що останнім часом пережив банкрутство понад 80 банків.

Сергій Фурса, керівник відділу продажу боргових цінних паперів інвесткомпанії Dragon Capital, зазначає, що в Україні досі не було позитивного досвіду злиття двох великих банків. І якщо у Альфи вийде, то це дасть надію, що і в інших вийде. «Зливаються дві незалежні системи, що дуже цікаво з точки зору технологій, ефекту, і того, як багато часу це займе», – вважає Фурса.

Фурса вважає, що Альфа-Банку все ж буде складно обійти Приватбанк, з його розміром активів, і державні установи з їх державною підтримкою.

Втім, за словами глави Нацбанку Валерії Гонтарєвої, об'єднання компетенцій двох міжнародних фінансових груп повинно сприяти розвитку ринку банківських послуг в Україні. UniCredit в Україні спеціалізувався на кредитуванні фізичних осіб і іпотеці, тоді як Альфа-Банк вів більш зважену політику і робив ставку на корпоративних клієнтів, зазначає Олена Коробкова, виконавчий директор Незалежної асоціації банків України. На її думку, в результаті злиття на ринку сформується сильний банк з європейськими стандартами і культурою. З нею солідарний Сергій Мамедов, голова аналітичного центру Фінансовий пульс, за його словами, Альфа-Банк таким чином буде більш капіталізованими і отримає додатковий поштовх у розвитку.

Показати ще новини
Радіо NV
X