Ідея про створення вільної економічної зони на Донбасі загрожує появою внутрішнього офшору — ексзаступник міністра економіки
Створення вільної економічної зони на підконтрольних Україні територіях Донецької та Луганської областей може привести до появи внутрішнього офшору.
Про це колишній перший заступник міністра економіки та керівник з політичних питань Київської школи економіки Павло Кухта сказав в коментарі агентству Інтерфакс-Україна.
«Якщо не будуть проведені системні реформи в Україні в цілому, інвестиції не прийдуть ні в країну, ні на Донбас, безвідносно цієї вільної економічної зони. А без цього втрачається весь сенс зниження податків і полегшеного регулювання в рамках такої зони», — зазначив він.
Кухта підкреслив, що Україна вже має досвід створення вільних економічних зон, в тому числі на Донбасі (в 1998−2005 роках).
«Було більше проблем, ніж ефекту. Це фактично створило внутрішній офшор, було величезне ухилення від податків. Причому з відтінком криміналу. Були нерівні умови для бізнесу, а реальних додаткових інвестицій це не принесло», — сказав Кухта.
Ексзаступник міністра нагадав, що за індексом економічної свободи Україна посідає 134-е місце в світі.
«Інвестклімат по всій країні поганий. І вирішити цю проблему в окремому регіоні за допомогою інструменту СЕЗ неможливо. Це не спрацює», — вважає він.
Кухта також додав, що при системних реформах ефект від такого інструменту може бути, однак у нинішній ситуації його не буде.
«Окреме питання — навіщо ставити це питання людям на всеукраїнському опитуванні, які не є експертами. Це питання для фахівців, а не для широкого загалу», — сказав Кухта.
Нагадаємо, що 13 жовтня президент Володимир Зеленський записав відеозвернення із закликом прийти на виборчі дільниці в день місцевих виборів 25 жовтня. За його словами, в цей день також відбудеться всеукраїнське опитування виборців — українцям запропонують відповісти на п’ять питань. Одне з питань стосується необхідності створення вільної економічної зони на Донбасі.
В Офісі президента заявили, що підконтрольні Україні райони Донецької і Луганської областей стають все більш депресивними через вплив війни. В ОП вважають, що лояльний підхід до оподаткування і комфортні умови державного нагляду допоможуть зробити регіон привабливими для бізнесу.
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.