
«Бізнесу потрібні зрозумілі правила гри», — Михайло Жернов, партнер інвесткомпанії Millstone&Co
Голова Адміністрації президента Андрій Богдан заявив про розроблення масштабної інвестиційної програми, яка дозволить іноземним інвесторам заходити в Україну. Він зазначив, що металургія, аграрний сектор, нові технології та інші сфери — чекають іноземних партнерів, Але перш ніж залучати іноземні компанії, необхідно, щоб український бізнес сам почав вкладати гроші в ці галузі. На думку голови АП — це буде позитивний сигнал для іноземних інвесторів.
З проханням прокоментувати готовність до роботи в Україні, ми звернулися до керуючого партнера європейської інвестиційної компанії Millstone & Co Михайлу Жернову. Його команда запустила в Україні ряд інвестиційних проектів в енергетиці, сільському господарстві, фінансовому секторі.
Михайло Жернов
— Михайле, як ви оцінюєте інвестиційний клімат в Україні зараз? Чи готові компанії вкладати гроші в нашу економіку?
— Інвестиції в будь-якій країні залежать від внутрішньої політики та світової кон’юнктури. У світі всі в очікуванні чергової кризи, який зазвичай трапляється раз на 10 років. Америка веде торговельні війни з Китаєм, Європу лихоманить Brexit, Туреччина третій рік в кризі, Близький Схід нервує, Росія під санкціями — весь світ в напруженні.
Внутрішня політика України теж часто змінюється — при кожному президентові свої особливості. За Кравчука з’явилася незалежна держава і зламалася планова економіка. За Кучми вибудовувався капіталізм, за Ющенка — був золотий час, коли ринки росли, і Україна була цікавою для інвесторів. Вперше на пострадянському просторі пройшли демократичні вибори, і бізнес готовий був вкладати в розвиток. За Януковича влада тяжіла до ручного управління, створення монополій, тому інвестори заходили з побоюванням і частіше на короткий термін.
У 2011 році я брав участь у черговій угоді щодо виведення української компанії на європейську біржу. Тоді я припустив, що наступний вихід української компанії на біржу буде не скоро — так і сталося… Багато чого змінила війна. Особисто я, як громадянин і як бізнесмен, вдячний попередній владі, що, незважаючи на війну, захоплення територій, складне фінансове становище, вони зуміли втримати країну. Це важливо, що Україна останні два роки показує зростання. Зараз інвестори чекають від нового президента сигналу: куди країна рухається далі — або слідами реформ, розпочатих попередньою владою — це боротьба з корупцією, реформи в газовій галузі, створення відкритих ринків, стабілізація фінансового становища, або курс зміниться, і будуть нові правила гри. У риториці нового президента Володимира Зеленського часто звучить потреба відновити мир. Так, мир завжди кращий за війну, але якою ціною…
— Якщо реформи продовжаться, які ринки будуть розвиватися, і що цікавить зараз великих інвесторів?
— В Україні зараз вільний ринок газу. Починають заходити ті, кому цікавий його видобуток. Якщо Україна почне в більшому обсязі добувати свій газ, експерти прогнозують, що через кілька років українці зможуть відмовитися від його покупки в Європі. Країна зможе і себе повністю забезпечити, і почати експортувати свій газ в ЄС. Якщо Україна буде незалежною в поставках газу, вона зможе бути переконливішою в спілкуванні з кредиторами з МВФ. Коли у держави буде більше фінансової свободи, вона зможе залучити дешевші кредити, щоб закрити дорогі.

Другий напрям — електроенергетика. Безліч зарубіжних і локальних інвесторів вже вклали кошти у створення сонячних і вітрових станцій. Вони готові продовжувати інвестувати й надалі.
Реформування ринку електроенергії — дуже позитивний сигнал. Чим більше буде операторів на цьому ринку, тим краще для споживача: він зможе вибирати і за якістю, і за ціною.
Третій сектор — сільське господарство. Політики часто спекулюють на темі продажу землі, але агроринок продовжує розвиватися і в існуючих умовах. Якщо ринок землі з’явиться, це буде новий приплив інвестицій. Безумовно, він залежить від політики влади. Наприклад, коли виникає питання відшкодування ПДВ, взаємовідносин з митницею в портових терміналах, важливо розуміти, якими будуть правила гри.
Інфраструктура — автомобільні дороги, залізниці, порти, вокзали, аеропорти. Європа готова вкладати свої гроші. Питання — наскільки Україна готова брати участь в міжнародних проектах, щоб ставати частиною транспортних коридорів з Азією. Є яскравий приклад Польщі. Там відмінна інфраструктура: дороги, аеропорти, вокзали — потрібно прагнути до такого ж рівня. В останні роки в Україні з’явилося багато компаній, які вміють будувати інфраструктурні об'єкти. Залишається відкритим питання до влади — як контролювати якість доріг, як убезпечити інвестора від чиновницького свавілля. Бізнес готовий вкладати кошти, але це довгострокові дорогі проекти, тому потрібні гарантії того, що після Зеленського правила гри не зміняться.
— Як ви оцінюєте поточний стан країни і ймовірність дефолту, про який зараз стільки розмов?
— Україна могла б оголосити дефолт в 2014 році, коли почалися військові дії на Сході. Її б в той момент всі зрозуміли. Але українська влада змогла домовитися з МВФ, рестуктувати борги і стабілізувати ситуацію. Це був дуже позитивний сигнал для всіх. Варто подякувати попередній команді, що зуміли домовитися і знайти можливість обслуговувати борги, стабілізувати фінансову систему, незважаючи на війну. Україну почали поважати як партнера. Зараз вирівнялася ситуація із золотовалютними резервами і, навіть якщо МВФ затримає транш, країна має достатньо запасів, щоб погасити поточні зобов’язання. Можливо, дефолт комусь потрібен, щоб зупинити реформи, в той час, як МВФ вимагає їх продовження для оздоровлення економіки.
Звичайно, можна зупинитися і відкласти формування економічно обґрунтованих цін на енергоносії та комунальні послуги для населення. Але це буде чистий популізм. Ми будемо купувати газ, видобутий в Україні, за ціною, яку встановлює Кабмін, повернемося в часи Кучми, до моменту, коли ринок став відкритим. Частина інвесторів піде, і Україна не отримає грошей. МВФ їх теж не дасть. Чи можна буде залучити інші гроші? Так, можна, але питання — за якою ціною. Зараз ми беремо під 9−10%, а будемо під 12−15%.
Приклад, який нам озвучували, — Греція. Але це частина ЄС, і проблеми Греції — це проблеми всього Євросоюзу. Якщо труднощі будуть в Україні, Євросоюзу до цього діла нема. Єдині, хто виграють — експортери, чия виручка в валюті. А населення знову зубожіє. Тому будемо сподіватися, що у всіх вистачить здорового глузду і сили йти далі шляхом зростання економіки.
— Але населення, мабуть, не відчуває зростання економіки, якщо вибрали нового президента…
— Сталося те, що сталося. Я думаю, люди хочуть швидких змін. Але Східна Європа пережила шокову терапію, а Україна ні. У 90-х роках була не шокова терапія, а розвал СРСР. У країні довгий час діяли дуже низькі тарифи, які не переглядалися. Тільки після їх підняття на вимогу МВФ, НАК «Нафтогаз» став прибутковим, і державні дотації більше не течуть туди рікою.
Так, в Україні ще далеко не європейські зарплати при тарифах ближче до європейських. Але Кабмін, а не президент, повинен знаходити можливість субсидіювати тих, кому складно оплачувати комунальні послуги. А президент повинен сформувати такий склад уряду, який зможе і економікою ефективно управляти, і соціальною сферою.
— Скоро ми побачимо новий парламент, уряд, як думаєте — впораються?
— Поки ще рано робити висновки. Коли Україна обере новий парламент і склад уряду — буде зрозуміло, чи впораються чи ні. Новий президент неодноразово заявляв, що він не може ефективно реалізовувати свою стратегію, поки попередня команда при владі. Я вірю в харизму, силу особистості, але мене насторожує відсутність досвіду в державному управлінні. Можна не мати вузьких знань в профільній області, але повинна бути команда, яка забезпечить професійну підтримку. Думаю, що перспективи у країни непогані. Зміна влади пройшла спокійно, Петро Порошенко подякував усім і передав кермо влади Володимиру Зеленському. Це дуже позитивний знак, можна сказати, тренд, для молоді і політиків: нові обличчя можуть приходити до влади і будувати країну, з якої не захочеться їхати.
— Колись ви поїхали з України. Зараз готові повернутися?
— Я народився і виріс в Донецьку, я дуже люблю це місто. Для мене Донецьк — це найкраще місто на землі! І я очікую його якнайшвидшого звільнення. Але, коли почалися бойові дії, мені довелося виїхати разом з сім'єю. Весь бізнес, який перебував у Донецьку, був знищений. Війна нещадна. Я не хотів ризикувати своєю сім'єю і відвіз їх до Європи. Я не поїхав у пошуках кращого життя. Весь цей час я продовжував працювати в Україні: інвестувати, створювати робочі місця, платити податки. Я — громадянин України.
Уже в Європі я створив інвестиційну компанію, до якої пізніше приєдналися польські партнери. Зараз компанія Millstone&Co цікавиться не тільки центральною і східною Європою. Україна для нас — ключовий ринок серед країн колишнього СРСР. В Україні багато можливостей. Тут є величезна потреба в якісних інвестиційних послугах, і, звичайно, ми готові їх надати.
— Які ринки для вас в пріоритеті, куди ви готові інвестувати?
— Ми дивимося на газовий ринок. У нас є ліцензія і американські партнери, з якими ми готові інвестувати у видобуток. Зараз ми очікуємо, які правила гри будуть при новій владі. Якщо ринок буде прозорим — ми заходимо, якщо ні — чекаємо або виходимо з проекту навіть з фіксацією збитків. Нам потрібні гарантії, оскільки на кону сотні мільйонів доларів.
На цей момент основні гравці на цьому ринку: Укргазвидобування, ДТЕК, Burisma. Але, чим більше гравців, тим більше видобуток, і тим швидше Україна зійде з «газової голки». За запасами газу Україна — на другому місці після Норвегії, якщо не брати до уваги Росію. У країни величезний потенціал, треба його використовувати. Україна може стати одним з основних гравців на європейському ринку газу. Крім газу, є ще один важливий актив — труба, яка йде в Європу. Важливо зараз не упустити цю можливість.
Раніше Україна купувала газ у Росії, тому наш північний сусід був не дуже зацікавлений у створенні тут умов для видобутку. Компанія Millstone&Co хоче добувати газ в центральних і західних областях, у наших американських партнерів є великий досвід, а у нас — розуміння українського ринку.
З інвестиціями в «зелену» енергетику ми трохи запізнилися — вигідний тариф був до 2020 року. Можливо, ми щось ще придбаємо або будемо консультувати тих, хто готовий зайти на цей ринок.
Цікавий ринок вугілля, зараз ми розглядаємо один проект з видобутку коксівного вугілля.
Ми готові також інвестувати в сільське господарство: торговий напрям і переробку.
— Ви говорите про державні гарантії, в чому їх суть: преференції, відсутність податкових перевірок і «наїздів»?
— Ми хочемо прогнозувати свою роботу хоча б на 5 років. Я повинен бути впевнений, що через кілька років у нас не відберуть ліцензію, оскільки її видав попередній уряд. Тому ми зараз поставили на паузу наші проекти, поки не пройдуть вибори, не сформується уряд. Україна — не США, де не важливо, хто при владі, умови для бізнесу залишаються стабільними. В Україні все може помінятися. Бізнес же всюди аполітичний, у нього немає особистих симпатій і антипатій; інвестор не має до когось почуттів. Громадяни можуть когось любити чи ні, а бізнесу потрібні зрозумілі правила гри.
Якщо нова команда продовжить курс попередньої влади — боротьбу з корупцією, імплементацію європейських правил і стандартів, тоді і ми, і інші інвестори прийдемо надовго. В іншому випадку, інвестор може поставити Україну на паузу і переорієнтувати ресурси на іншу країну.
Якщо державний курс зміниться, тоді на український ринок, найімовірніше, зайдуть спекулянти, які за рік-два будуть швидко зривати свій куш і йти. Зараз в Україні висока прибутковість, але і ризики високі. А це, як відомо, історія не про довгострокову стратегію інвестування, а про спекуляцію. Нагадаю, що за Януковича, в більшості своїй, були спекулянти. За Порошенка, навіть незважаючи на війну, в країні з’явилися стратегічні інвестори. Що буде далі — поживемо, побачимо.
— Які ще ринки ви б відзначили, як потенційно привабливі для інвестицій?
— Ринок банківських послуг. До 2008 року для банків був золотий час. Зараз НБУ зменшує їх кількість і каже відкрито, що для країни 50 банків цілком достатньо. Чим їх менше, тим вище гарантія для споживача, що вони під контролем і не згорнуть свою діяльність. Зараз банківська система добре очистилася. Ми пильно стежимо за змінами. Якщо і далі ринок буде стабільним, можливо, ми побачимо нові угоди — або увійдуть нові гравці, або укрупняться ті, хто вже працює. У команди Millstone&Co колосальний досвід роботи на банківському ринку України, більше 20 років; зараз ми ведемо кілька угод в цьому секторі.
Також цікавий страховий ринок. Він, безумовно, специфічний і, по своїй суті, є збитковим. У всьому світі страхові компанії зазнають збитків на страховій і заробляють на інвестиційній діяльності. В українських страхових компаніях обмежена можливість щодо інвестування, немає розвиненого фондового ринку. Ми очікуємо реформування ринку страхових послуг за аналогом банківського, тільки після цього — активних операцій.
— Розвиненого фондового ринку в Україні немає. А що, на вашу думку, необхідно зробити, щоб він став функціонувати належним чином?
Де-юре фондовий ринок є, де-факто — ні. В Україні цей ринок не виконує основну функцію: перерозподілу капіталу. Спочатку фондовий ринок допоміг у масштабній приватизації. Але зараз він вимагає активних реформ. За останні 5 років багато зроблено новим складом НКЦПФР. Але це тільки початок. Ну, не може Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку воювати з вітряками. Це повинна бути політика держави. Кожна нова влада приходить і каже «ми розігріємо цей ринок», але, на жаль, віз і нині там.
Я з 1997 року працюю на українському фондовому ринку. Моя думка: держава повинна агресивно втручатися в його розвиток.
Повернімося знову до Польщі, там фондовий ринок не просто здійснює операції, а перерозподіляє капітал. Крім того, будь-який польський обиватель може грати на біржі.
Згадаймо 2004−2010 роки, тоді українські компанії могли отримувати фінансування на польському ринку, виходячи на IPO. Ринки наших сусідів, Туреччини і Росії, теж активні. Загалом, чекаємо, що нова влада буде робити в цьому напрямі!
— Чому клієнти вибирають вас як партнера, в чому ваш сильний бік?
— Наша компанія Millstone&Co на ринку з 2016 року. Під своїм брендом компанія зібрала професіоналів з більш ніж 20 річним досвідом роботи на фінансових ринках Європи і колишніх країн СРСР. Наш колектив працював на європейських фондових біржах в топ менеджменті, управляв активами страхових компаній, банків. Ми організовували IPO українських компаній. Ми управляли приватним капіталом і рятували його під час криз. Ми купували компанії під час приватизації і створювали промислові холдинги шляхом M&A.
Один з наших головних принципів — це індивідуальний підхід. Кожен клієнт унікальний, тому і підхід до кожного свій. Ми працюємо в кількох напрямах. Інвестиції — одна з ключових, ми розробляємо інвестиційні стратегії за найвищими міжнародними стандартами. Управляємо активами приватних і корпоративних клієнтів так, щоб максимально збільшити їх дохід. Спільно інвестуємо з нашими клієнтами і партнерами.
Компанія забезпечує комплексний супровід клієнтів на всіх етапах підготовки і залучення фінансування для реалізації своєї бізнес-стратегії, наприклад, для проведення операцій зі злиття і поглинання. Millstone&Co співпрацює з private equity і венчурними фондами, які готові купувати неконтрольні пакети в бізнесі, ставати фінансовими партнерами, інвестувати і надавати фінансові ресурси для розвитку. Millstone&Co супроводжує покупку, продаж бізнесу або злиття компаній.
Наш досвід і репутація — важливий актив. З нами комфортно, ми ставимося до клієнта як до себе. Наше завдання — не просто продати і заробити, наше завдання — сформувати довгострокові відносини. З деякими клієнтами ми співпрацюємо десятиліттями, ставши постійними фінансовими партнерами. Серед них є банки, агрокомпанії, медіабізнес та інші. У нас є досвід роботи на енерго-, аграрному, фінансовому ринках; а також досвід консультування держави щодо залучення інвестицій.
— Яке ваше основне побажання, як інвестора, до нової влади?
— Зрозумілі правила і вільний ринок. Чим швидше Україна сформує владу і продемонструє, як вона працює з МВФ і кредиторами, тим вище ймовірність того, що країна потрапить на карту великих стратегічних капіталовкладень найближчим часом. Ми, зі свого боку, гарантуємо інвестиції і створення робочих місць, що сприятливо позначиться на економіці держави.
Довідка про компанію:
Міжнародна інвестиційна компанія Millstone&Co представлена на ринку Європи з 2016 року. Компанія профільно займається злиттям і поглинанням (M&A), інвестиційною діяльністю, управлінням активами та залученням фінансування. Головний офіс знаходиться в Польщі, з 2018 року є представництво в Україні. У портфелі Millstone&Co — успішні проекти на енергоринку, зокрема, в газовій галузі, в агросекторі, банківському сегменті тощо.