Банки можуть знижувати ставки за корпоративним кредитуванням вже сьогодні, але ризики залишаються — перший заступник голови НБУ
Банки можуть знижувати процентні ставки за кредитами для бізнесу, але їх стримує той факт, що ризики залишаються.
Про це перший заступник голови Національного банку Катерина Рожкова сказала в інтерв'ю Економічній правді.
Вона зазначила, що облікова ставка НБУ - це тільки один із стримуючих чинників.
"Є загальна собівартість ресурсу для банківської системи. Сьогодні вона по банках, думаю, не вище 10%. Відповідно, якщо порахувати середню вартість ресурсу, то банки можуть знижувати ставку за корпоративним кредитуванням вже сьогодні. Питання ризиків. Ризики залишаються", - підкреслила Рожкова.
Вона додала, що в першу чергу ризики для банків "генерує недореформована судова система".
"Друге питання стосується наявності достатньої кількості сумлінних позичальників. Кредитний портфель позичальників, які не допускали дефолту, приростає на 20-25% в рік. Але таких позичальників мало. Дуже велика частина позичальників знаходиться все ще в дефолті і поки не пройшла реструктуризацію", - зазначила перший заступник голови Національного банку.
За словами Рожкової, в Нацбанку чекають, що в сегменті якісних позичальників приріст кредитного портфеля за підсумками 2019 року може скласти 15%.
"У нас дуже велика концентрація проблемних кредитів і серед них є бізнес-групи, які свого часу були дуже сильно закредитовані і сьогодні знаходяться в дефолті. Ось поки вони не реструктуризують свої зобов'язання, вони не зможуть отримати поповнення оборотних коштів", - сказала вона.
Нагадаємо, в червневому звіті НБУ про фінансову стабільність зазначалося, що кредитні ризики корпоративного сектора знижуються повільно, істотно покращившись після кризи.
У фінансовій компанії ICU відзначали, що в квітні 2019 року портфель кредитів приватним нефінансовим корпораціям знизився на 1,1% в річному численні. На думку компанії, зростання вартості кредитування в четвертому кварталі 2018 року знизило попит на кредитний ресурс.